| Salahadin73 a întrebat:

Daca sunt cu adevarat credincios, de ce as ma avea nevoie de un intermediar(biserica) intre mine si Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Pentru a avea de cine sa radem cand se imparte apa sfintita(adica acei credinciosi care se inghesuie si injura pentru a-si demonstra credinta )

| M25M a răspuns:

Nu ai nevoie, insa trebuie sa cotizeze cineva, nu?

| OOOLEOOO a răspuns:

Biserica si cel mai bun templu nu sunt cladiri ci trupul nostru.

| valentingb a răspuns (pentru dragos9234):

Da,da, "credinciosi" e cuvantul happy. Ca sa raspund intrebarii, biserica era folositoare in scopul asta cand nimeni nu stia sa citeasca, acum singurul scop pe care il are Sfanta Biserica este sa adune bani. Orice biserica. Patriarhul Daniel are un minunat Dodge Nitro de 30.000 de euro, iar papa de la Roma are o cruce de aur la gat de ma mir cum de nu l-a cocosat happy Daca ar dona crucea aia, cu banii pentru ea ar opri razboiul din Somalia.

| Bogdy997 a răspuns:

Foarte frumos a spus profesoara mea de religie "Daca avem o boala grava, de ce nu ne putem opera acasa? Ca doara avem pat. Fiindca nu este un mediu steril si de aceea trebuie sa mergem la spital. La fel si cu Biserica. Ne putem ruga si acasa dar pentru un efect mai puternic trebuie sa mergem la Biserica". Si Biblia ne zice in Matei 18:20 "Căci acolo unde sunt doi sau trei adunaţi în Numele Meu, sunt şi Eu în mijlocul lor.". Cel mai bine ar fi ca fiind un adevarat credincios, sa studiezi Biblia mai mult si iti vei da seama usor de ce trebuie sa mergi la Biserica. happy

| MMihai a răspuns:

Și paraziții numiți prelați trebuie să câștige un ban frumos!

Fara Biserica, vei ajunge la un moment dat sa te intrebi : "Stai asa, in cine cred eu? Cine este acest Dumnezeu? "

Biserica te ajuta sa iti raspunzi la intrebarile pe care ti le pui tu si la care nimeni altcineva, in-afara de Biserica, nu-ti poate raspunde!

| noaheoo a răspuns:

Ca sa fi un adevarat credincios trebuie sa iti hranesti sufletul, iar cel mai bun mod de a o face este BISERICA.

Răspuns utilizator avertizat
| dorelmarc a răspuns:

Biserica.este.trupul.Lui.Hristos.si.acolo.se.grijesc.unele.pe.altele

| kira30 a răspuns:

Biserica este asezamantul sfânt, întemeiat de Cuvântul cel întrupat al lui Dumnezeu, spre sfintirea si mântuirea oamenilor.
Biserica
a întemeiat-o Mântuitorul nostru lisus Hristos.
Biserica are un singur Cap, pe lisus Hristos, ea fiind înfatisata ca o singura Mireasa a lui Hristos (Efes. 5, 27), ca o casa a lui Dumnezeu si a lui Hristos (Evrei 3, 6; 10, 21), ca un trup unic al lui Hristos (Rom. 12, 5), ca o singura turma (loan 10, 16; 21, 15). Biserica este Sfânta pentru ca Sfânt este Capul ei, Mântuitorul nostru lisus Hristos (Efes. 5, 25, 27), si în ea locuieste Duhul Sfânt.

| neaivan a răspuns:

Ca un crestin adevarat, trebuie sa tii cont si de unele randuieli. Cum a zis si Mantuitorul,, nu tot cel ce zice Doamne Doamne se va mantui!,, Credinta fara fapte e Moarte si invers! Un crestin tine posturi, se spovedeste, se inpartaseste si multe alte lucruri...

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu esti credincios daca afirmi asa ceva.Un om credincios asculta de Biblie ( cuvantul lui Dumnezeu) iar in ea scrie ca cine nu asculta de Biserica este pagan si vames.

| Papillon09 a răspuns:

Intermediarul intre tine si Dumnezeu este Domnul Isus Cristos. Nu biserica. Biserica este constituita din oamenii lui Dumnezeu, ei nu sunt intermediari. Isus este intermediarul, Lui ii te poti ruga, nu ai nevoie de oameni. Trebuie sa ai o relatie personala cu Dumnezeu, sa vorbesti cu El direct, nu prin intermediul altor oameni. 1Corinteni 3:16 " Nu stiti ca voi sunteti Templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi?" happy