| Holiday a întrebat:

Daca un avion se defecteaza si cade, iar o parte sau toti pasagerii mor, crestinii zic ca e "mana" lui Dumnezeu care a facut ca oamenii aceia sa fie stransi la un loc si sa moara pentru ca au facut ei ceva, sau n-au facut si "asa trebuie", nu discutam daca e logic sau nu asta.

Intrebarea e, daca mie mi se strica frigiderul tot vointa domnului e?
Si daca da, cam ce motive ar avea?

35 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Daca ti se strica frigiderul, tot un semn ar fi si asta, probabil ar trebui sa te mai opresti din mancat o perioada sa mai stai si la cura rolling on the floor

| EliChan a răspuns:

Mănânci nesănătos.

| Duucu a răspuns:

Iar începem...

| Crux a răspuns:

Pot sa rad?

| xStixx a răspuns:

Aţi înnebunit cu toţi. :s
Ce legătură are [ un personaj imaginar ], cu frigiderul tău? laughing)
Poţi să-mi explici şi mie?
Hai să zicem că acest " dumnezeu " există, aşa...ce motiv ar avea el, să-ţi bulească ţie frigiderul?
În loc să evoluăm " intelectual ", parcă tot suntem în scădere, ne place să fim bătaia de joc a unor porci " sfinţi " care conduc " Maybach-uri " şi au catedrale de miliarde de euro.
Vedeţi toţi că este buleală pe faţă şi voi tot continuaţi să-i pupaţi în fund.
PS : Nu am scris mesajul ăsta într-un mod ..rasist, jignitor, nu am nimic cu persoanele de religie creştină-ortodoxă, doar că ...totul începe să vină de la sine.şi voi tot nu " beliţi " ochii calumea.
O seară bună să ai, pace!

| Ottakringer a răspuns:

Pentru ca pateu cu shaorma impachetata!

| CartoonN a răspuns:

Neah...ti s-a stricat frigiderul din cauza problemelor tehnice, ce treaba are Dumnezeu.

| Tiberiuss a răspuns (pentru xStixx):

A intrebat asta pentru ca logica din,, a muri niste oameni" si,, stricatul unui amarat de frigider" ca asa a vrut Barbosul e cam din punct de vedere logic la fel. ILOGIC. Cam asta a vrut sa sublinieze. Mai frate, inteleg ca vrei sa-i faci pe religiosi sa se simta cat mai penibil, dar pe bune frate laughing Mai intai cu aghiazma desfintita, acum frigider constipat? Esti tare frate XD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici tu n-ai inteles... daca "ie" de bine, "ie" meritul zeului respectiv DAR daca "ie" naspa, "ie" fie vina oamenilor, fie vina satanei.

Ia drept exemplu o operatie... daca pacientul traieste, "minune, laudat fie zeul crestin" DAR daca pacientul moare, "huoooo, medic naspa, sa faca inchisoare, criminalul, huooooo".

| miTzuliK93 a răspuns:

Eu mai intai vreau sa vad avionul ala defect care cade, si p'aceea discutam si despre ce frigider ai, mai ales marca, sa-ti zic cum sa-l repari. Ai incredere, ma pricep.

| nda a răspuns:

Uite o intrebare simpla pentru tine: De ce n-ai tu loc de crestini?

| oprescudorin11 a răspuns:

Este un semn, nu neaparat divin:trebuie sa-l repari sau sa-ti iei altul sau sa-l exploatezi mai bine.Simplu. Sau sa renunti si sa mananci cum mancau strabunii, mai sanatos, acum 150 de ani nu existau frigidere! Cel putin la noi in tara la majoritatea populatiei.Si uite ca tu te-ai nascut, ca si bunicii si strabunicii tai sanatos.

| Holiday explică (pentru oprescudorin11):

Da, acum 150 de ani nu erau frigidere, iar speranta de viata era de vreo 30 de ani pe la noi, o fi vreo legatura, macar una mica, mica?

| DimLight a răspuns:

Dumnezeu e un frigider si din pacate e vegetarian, pacatosule!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Holiday):

Pai da! Acum 150 de ani alimentele chiar erau perisabile, acum cu atatea E-uri, mor si bacteriile si microbii daca se ating de aceste 'alimente'. Gresesti, in epoca romanilor prin anul ')' era speranta de viata 25 de ani. Acum 150 de ani bunicii mei traiau si 90 de ani, mureau de plictiseala, acum se moare la 30 de ani si bolnavi!

| BlackSulphur a răspuns:

Frate, ti-am mai zis si inainte, nu mai lasa frigiderul sa iasa in oras cu aragazul c-o sa se "arda"... Tu nu m-ai crezut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hindusii o numesc legea cauzei si a efectului, crestinii ii spun voia lui Dumnezeu dar tot despre o lege cosmica este vorba.
Nu există nimic la întâmplare. Nimic nu începe un nou lanţ de evenimente. Universul e un ciclu perpetuu. Orice spunem sau facem are o consecinţă.
Daca ti se strica frigiderul trebuie sa cauti cauza.
Daca nu esti in stare atunci chemi pe cineva mai competent.
La fel si cu religia, unde nu intelegi poti sa intrebi un adult sau pe cineva competent.
Crezi ca intamplator ateii stau pe sectiunea religie mai mult decat credinciosii?
Ceva va nelinisteste, dar nu va place sa recunoasteti.

| Holiday explică (pentru oprescudorin11):

Te afli intr-o mare eroare, probabil stra-stra-strabunicii tai, caci nicidecum bunicii tai n-au trait acum 150 de ani, erau vreo 7-10 frati/surori din care jumatate sau mai mult au murit in coplarie sau adolescenta, unu-doi pe la 40-60 de ani si unul, exceptia pe la 80-90.
Spernta de viata este o medie, nu un maxim, iar la 1900 in Romania era putin peste 30 de ani.

| Alcyon a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo, mi-a placut raspunsul tau. In sfarsit, un om inteligent. In legatura cu ultima intrebare, exista mai multe posibilitati:
1. Ateii care stau pe acest forum, sunt in realitate niste indivizi singuratici si plictisiti, care n-au alta treaba decat sa posteze tot soiul de aiureli pe TPU.
2. Vor sa-i converteasca pe credinciosi (cam in stilul "martorii lui Iehova").
3. N-au cu cine sa se certe acasa si incearca sa-si verse nervii pe niste oameni pe care nu-i cunosc.
Solutia pentru ei ar fi:
1. Sa-si gaseasca niste activitati interesante, eventual un hobby.
2. Sa apeleze la serviciile unui psiholog care sa-i ajute sa-si rezolve frustrarile.
3. Sa invete sa-i accepte pe cei care nu gandesc ca ei.

| Holiday explică:

@Daniel1492, care e atat de las incat raspunde apoi da ignore in spiritul legii cosmice din capul lui.

"Daca ti se strica frigiderul trebuie sa cauti cauza.
"Daca nu esti in stare atunci chemi pe cineva mai competent.

Dupa inceputul fulminant cu legea cosmica, ai inceput sa faci rezumate la prospectele aparatelor electrocasnice...

"La fel si cu religia, unde nu intelegi poti sa intrebi un adult sau pe cineva competent."

Persoanele competente si-au exprimat clar opinia in ceea ce priveste religia, iar in rezumat se reduce la "e un bullshit".

"Ceva va nelinisteste, dar nu va place sa recunoasteti."

Am recunoscut si nu o data ce ma "nelinisteste".
http://www.tpu.ro/......-religiei/

P.S.: Daca vrei sa nu cazi in penibil accepta dialogul sau taci din gura, nu mai schelalai pe aici ca apoi sa te ascunzi sub fusta maica-ti.

| Holiday explică (pentru Alcyon):

"1. Ateii care stau pe acest forum, sunt in realitate niste indivizi singuratici si plictisiti, care n-au alta treaba decat sa posteze tot soiul de aiureli pe TPU."

Corect, ne-am plictisit, desi mai corect ar fi "saturat" de aiurelile religioase, mai exact de consecintele lor.

"2. Vor sa-i converteasca pe credinciosi (cam in stilul "martorii lui Iehova")."

Astia sunt credinciosi de-ai vostri, cum tu, habar n-am ce cult/secta esti ii consideri idioti, la fel si ei pe voi, desi, repet, si tu si ei sunteti credinciosi.

"3. N-au cu cine sa se certe acasa si incearca sa-si verse nervii pe niste oameni pe care nu-i cunosc."

Iti pare agresiva intrebarea?!? Si daca da, explica-ne unde ai sesizat asta.

"1. Sa-si gaseasca niste activitati interesante, eventual un hobby.
2. Sa apeleze la serviciile unui psiholog care sa-i ajute sa-si rezolve frustrarile.
3. Sa invete sa-i accepte pe cei care nu gandesc ca ei."

Daca ceea ce recomanzi ar fi fost urmat de credinciosi, si implicit de tine, alta ar fi fost situatia pe Terra in secolul XXI.
Fa niste print-uri la astea trei puncte si lipete-le prin casa, recomanda asta si celorlalti credinciosi.
Punctele 2 si 3 fix pentru atei se potrivesc...laughing

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Nici nu-ti imaginezi ce pacat groaznic e sa dai vina pe Dumnezeu pentru astfel de accidente. Nu este deloc "voia" Lui sa se prabuseasca un avion sau sa mi se strice mie masina de spalat.
Este o blasfemie din partea celor ce zic "asa a vrut Dumnezeu"... Nu este adevarat. Exista o inlantuire de cauze fizice si spirituale care conduc la astfel de accidente.

| CinevaNou a răspuns (pentru Holiday):

Nu-l mai certa ma sad. Daca atat il duce capul, ce sa-i faci? Lasa-l in legea cosmica a lui.

| Holiday explică (pentru milan9):

Deci nu Dumnezeu hotaraste cand si cum mori, corect?

Cheama repede popa sa sfinteasca locul in care locuiesti. Poate esti posedat de diavol. rolling on the floor))))

| Alcyon a răspuns (pentru Holiday):

1. Daca te-ai plictisit de ce dracu mai stai pe acest forum?
2. Da, si unii crestini fac asta, dar se pare ca si unii atei, cum ai fi TU (prin urmare voi, ateii, nu sunteti superiori fanaticilor religiosi, dupa cum pretindeti).
3. Nu ma refeream la intrebarea asta, ci la modul in care te adresezi (si nu numai tu personal) altor persoane.
4. Faptul ca mi-ai raspuns la intrebare aproape imediat cum am pus-o, demonstreaza ca am avut dreptate si chiar esti doar un frustrat, lipsit de ocupatie.

Si acum, n-ai decat sa ma injuri, oricum n-am de gand sa-mi pierd timpul raspunzand unui om care, evident, nu are cei sapte ani de acasa. Daca te plictistesti iti recomand urmatoarele jocuri: tetris si super mario. Cam la nivelul asta esti happy

| RaduRadu01 a răspuns:

Dacă ţi se strică frigiderul e semn că nu mai trebuie să mănânci între mese, că obiceiul ăsta se plăteşte scump la ce-a de-a patra vamă prin care treci după moarte! laughing (Pe bune, asta învaţă ortodecşii)

Lăsând la o parte fanteziile doctrinare, vreau să-ţi zic doar o chestie. Ideea că Dumnezeu pedepseşte oamenii în prezent, sau că tot ce se întâmplă e voia lui, inclusiv lucrurile rele, nu are legătură cu Biblia. Scripturile învaţă că "Dumnezeu nu face niciodată rău" (Iov 34:10) şi că "El nu încearcă pe nimeni cu lucruri rele" (Iacov 1:13).
Aşa că nu mai aruncaţi în spinarea lui toate răutăţile care se petrec astăzi.

| sublime89 a răspuns:

Misterioase sunt caile domnului, deci doar el poate sa stie ce motive a avut ca sa-ti strice frigiderul. Chiar si faptul ca ai pus aceasta intrebare ti-a asigurat un loc in iad, pentru ca ai indraznit sa-l iei la intrebari pe zeul nemuritor si rece.

| Holiday explică (pentru Alcyon):

"1. Daca te-ai plictisit de ce dracu mai stai pe acest forum?"

Nu pentru unii ca tine, dar multi au posibilitatea sa citeasca ce scriem noi pe aici si sa judece obiectiv.
De ce dracu fac asta ti-am explicat in raspunsul anterior.