| Holiday a întrebat:

Daca un avion se defecteaza si cade, iar o parte sau toti pasagerii mor, crestinii zic ca e "mana" lui Dumnezeu care a facut ca oamenii aceia sa fie stransi la un loc si sa moara pentru ca au facut ei ceva, sau n-au facut si "asa trebuie", nu discutam daca e logic sau nu asta.

Intrebarea e, daca mie mi se strica frigiderul tot vointa domnului e?
Si daca da, cam ce motive ar avea?

35 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Da, conform religiei creștine nimic nu se întâmplă fără ca Dumnezeu să fie de acord.

| milan9 a răspuns:

E un pacat sa dai vina pe Dumnezeu pentru ceea ce tine fie de libertatea umana fie de o inlantuire de cauze. Exista foarte multe motive pentru care divinitatea nu poate interveni (din cauza refuzului omului de a primi sprijinul lui Dumnezeu)

Nu este deloc "voia" Lui sa se prabuseasca un avion sau sa mi se strice mie masina de spalat.
Este o blasfemie din partea celor ce zic "asa a vrut Dumnezeu"... Nu este adevarat. Exista o inlantuire de cauze fizice si spirituale care conduc la astfel de accidente.

| Holiday explică (pentru milan9):

Ai mai zis asta, iar implicatia este ca NU Dumnezeu stabileste cand si cum mor oamenii.
Macar aici suntem de acord, chiar daca am ajuns la concluzia asta prin cai total diferite.

| CranK71 a răspuns:

Wow nu ma asteptam la o asemenea intrebare... povestea parea sa aiba spre sfarsit o alta intrebare, dar se pare ca a fost altceva...

| danay72 a răspuns:

Cei care sustin acest lucru nu cunosc bine Biblia. Dumnezeu nu ar face asa ceva. Iacov1:13