| ateu123 a întrebat:

De cand reprezinta richard dawkins ateii din toata lumea? e cumva noul mesia al ateismului?

9 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Eu abia de stiu cine-i nea Richard Dawkins, desi il urasc pe Dumnezeul biblic si imaginar, si tot ce inseamna crestinism.Este doar un om care rezoneaza in pareri si conceptii despre lume,cu majoritatea ateilor,e un etalon,ca sa-i zicem asa,insa eu consider ca toata lumea trebuie sa-si formeze propria credinta, si doar sa fie minim influentat de credintele altora, nu sa fie fix de aceeasi credinta cu ei.

| Minks a răspuns:

Spre deosebire de crestini, noi nu avem nevoie de un reprezentant. Putem sa ne sustinem convingerile si singuri.

| ramona30 a răspuns:

Sunt din categoia ateilor dar abia acum am dat cautare pe net sa vad cine este acest richard dawkins. Crestinii nu sunt obisnuiti cu astfel de gandire. Ateii nu au lider. E doar o gandire si atat. Nici Dawkins, nici Remus Cernea sau eu stiu cine nu sunt vreun lider al ateilor. Ateii nici macar nu reprezinta o comunitate organizata. Nu au locasuri in fiecare satuc precum biserica, nu au loc de intalnire, nici macar nu ne cunoastem unul cu celalalt. Pur si simplu ratiunea, logica si gandire s-a dovedit a fi aceiasi pentru un numar tot mai mare de oameni inteligenti si educati (ma refer la atei). Aceasta idee comuna este singurul lucru care ii aseamana.

| niku93 a răspuns:

Lumea trebuie sa inteleaga ca ateii nu au lideri/conducatori.ateii nu fac parte din grupuri(poate doar pe moment) si nu exista "intruniri ale ateilor" cum exista biserica la crestini.eu sunt ateu,dar nu ma simt reprezentat nici de BOR,nici de richard dawkins, nici de dinamo, nici de Basescu.

| Woodenpints91 a răspuns:

Cine satan e Richard Dawkins?

| monstrulet a răspuns:

Asa cred majoritatea crestinilor happy Ei nu pot vedea un om ca fiind fara un "zeu".

Răspuns utilizator avertizat
| ateu123 explică (pentru lolosaurus):

Sincer n-am inteles raspunsul tau

Răspuns utilizator avertizat