| Fârsâna a întrebat:

De ce atunci cand se inmormanteaza un mort,preotul spune " Doamne,iarta-l "?
Pentru ca eu sunt sigura ca oricat te-ai ruga,daca el(mortul) n-a avut timp sa se spovedeasca pe Pamant nu se mai poate face nimic si se duce unde merita.
Da,se roaga toti pentru sufletul lui, dar daca a facut pacate nu au ce sa-i mai faca si se duce-n iad.
Voi ce parere aveti?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Aceasta este o mare înşelătorie şi amăgire, să crezi că un om după ce a murit poate ajunge în Rai prin rugăciunile spuse de alţii.
Bani aruncaţi aiurea pe pomeni.
Omul are posibilitatea de a se pocăi cât timp e în viaţă după moarte e în zadar, nu se mai poate face nimic.
Altfel am trăi toţi după cum am avea chef că se roagă alţii pentru noi iar atunci Îl facem mincinos pe Dumnezeu.

| Kramerwalt a răspuns (pentru Esperança):

Da foarte bine spus, sper ca toata lumea sa se trezeasca odata la realitate si sa nu mai traiasca in mafia asta, scuze de cuvant dar chiar cred eu ca este cel potrivit!

| Esperança a răspuns (pentru Kramerwalt):

E treaba fiecăruia ce face, eu nu judec pe nimeni.
Faptele vorbesc de la sine!

| Kramerwalt a răspuns (pentru Esperança):

Corect,eu sunt un tip putin mai rau ca sa zic asa si nu reusesc deloc sa inteleg cum de reusesc preotii sa prosteasca pe fata atata lume!?

| Esperança a răspuns (pentru Kramerwalt):

Prin tradiţie, care este considerată sfântă! Eu după ce am citit că "conform tradiţiei, sufletul după ce moare stă 40 de zile intr-un loc provizoriu până la judecata personală" mi-am confirmat încă odată că este o mare minciună! De unde şi până unde sufletul stă 40 de zile undeva, iar apoi altundeva şi pe lângă asta după ce moare un om sufletul stă 3 zile pe pământ?!? Aberaţie după aberaţie. Iar lucrul cel mai grav este că unii chiar cred!
Biblia spune clar şi răspicat " Nu treceţi peste ce este scris".
Tot ce trece peste ce e scris în Biblie, nu vine de la Dumnezeu!
Cuvântul Domnului îmi e de-ajuns.

| Kramerwalt a răspuns (pentru Esperança):

Da,noi doar de El trebuie sa ne ocupam si doar de el trebuie sa ascultam si doar El trebuie si invatat!''Fereste-te de basmele lumesti si bãbesti. '' (1 Timotei 4:7 )
''Fereste-te de întrebãrile nebune si nefolositoare, cãci stii cã dau nastere la certuri.'' (2 Timotei, 2:23 )
''Fereste-te de vorbãriile goale si lumesti; cãci cei ce le tin, vor înainta tot mai mult în necinstirea lui Dumnezeu.''( 2 Timotei 2:16

| millyca a răspuns:

Daca donezi suficient de multi bani bisericii, din criminal poti ajunge sfant si nu sufla nimeni o vorba. Dar acum serios, ce ai vrea sa spuna in fata atator oameni? "Na, Gheorghe, cum iti asterni asa dormi."

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

Sunt de-acord cu tine. Pacate se iarta atata timp cat omul este in viata si in momentul in care el personal cere iertare Domnului; orice alta stradanie este in zadar, este doar pentru mangaierea celor ce raman in urma lui.