| Kalla a întrebat:

De ce au toti nevoie de cunoastere? De ce credeti ca Dumnezeu a interzis lui Adam si Eva sa manance din pomul cunoasterii? Nu v-ati gandit ca este pentru ai proteja?
Sa stii sa raspunzi la marile intrebari ale lumii sau chestii de genul nu a adus decat rau oamenilor.Cunostinta duce la aroganta iar aroganta la razboi.
"Cei ce vor sa stie sunt cei mai insensibili,cunostinta se plateste."
"Cei curiosi mor mai repede"
Sunt anumite chestii pe care noi nu ar trebui sa le stim, parerea mea...

43 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Cei curiosi mor mai repede"
Pana acum trebuia sa fii moarta la cate curiozitati ai avut.

| Hombre a răspuns:

"Sunt anumite chestii pe care noi nu ar trebui sa le stim, parerea mea..."
Atunci nu mai pune intrebari.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cunoasterea este calitatea celui care vrea sa traiasca.

| doctorandus a răspuns:

Asta e text pentru cabaret?

| usuk a răspuns:

"Cunostinta duce la aroganta iar aroganta la razboi."
intr-adevar, prin simplul fapt ca (,) crestinii au aflat[cunoscut] ca orasul sfant a fost cucerit de musulmani, au pornit cruciadele>ADEVARAT
cat despre vointa de a stii cat mai multe, e o PROSTIE fara precedent, inimaginabila, de neintrecut, ideea de a submina cunoasterea; asta e unul din marile scopuri ale omului, de a fi fericit si de a cunoaste lumea in care traieste[daca e cineva[foarte trist] care e fericit din cauza faptului ca NU cunoaste nimic, nu pot decat sa ma simt nefericit ca exista astfel de oameni]

| RAY a răspuns:

De boli de ce nu vorbesti,daca nu se descoperea le-au pentru ciuma,gripa spaniola muream cu toti,numai vb de faptul ca cati oamenii duc o viata mai buna datorita medicieni, in Romania sunt milioane de diabetici, bonavi cu tensiunea, sida etc daca nu tiar lua medicamentele ar muri, voi crestini ati provocat toate razboaiele, ce legatura stiinta cu crestinismul?

| Kalla explică (pentru RAY):

Nu despre aceste cunostinte vorbesc...
Vorbesc despre incapatanarea ateilor de a afla mereu tot despre Dumnezei etc.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Care dumnezei?

| Kalla explică (pentru RAY):

Dumnezeu*
Am gresit laughing

| StanciuPlayer a răspuns (pentru Kalla):

Ateii au aflat. dumnezeii nu există. există doar oameni cu suflet bun

| suffarstar a răspuns (pentru StanciuPlayer):

Deci nu exista dumnezei, dar exista suflet. Ce fel de ateu esti tu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

De fapt ateii nu vor sa afle despre dumnezei, ca nu exista, ci doar sa va puna mintea la treaba.

| RAY a răspuns:

Da cei cu dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns:

Ca afli ca "iubirea" nu exista si ca e doar o inventie, nu te face insensibil, ci realist, pentru altii esti insensibil, dar e vorba de acei oameni egoisti, aia ca aia ce au inventat cuvantul intre ghilimele.
Mda, ignorance is bliss, totusi, prefer sa aflu tot si sa mor minutul urmator, ca asta face natura, ii distruge pe cei care afla mai mult decat trebuie, nu dumnezeu.

Edit (am uitat sa raspund la prima intrebare): pentru supravietuire laughing

| milan9 a răspuns:

Interzisa nu era "cunoasterea", ci cunoasterea "binelui si a raului". Şi asta deoarece implica responsabilitatea pentru separarea şi recunoasterea consecintelor lor, pentru controlarea lor, lucru care este greu pentru oricine.

Cunoasterea binelui şi a răului implica "verificarea" loialităţii, verificare la care au dat chix sad

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Era vorba doar de ascultare nu de cunoastere

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Le-a dat o singura porunca, nici pe aceea nu au pazit-o

| sublime89 a răspuns:

Hai mai bine sa ramanem toti prosti si fericiti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ai totala dreptate. Daca as gasi o mica iesire sau crcumstanta atenuanta pentru aflarea cunoasterii as putea sa recunosc doar ca smerenia in fata ei (a cunoasterii) te poate proteja.Adica Scriptura nu zice sa nu cunosti, sa te feresti de cunoastere, de aia a venit Mantuitorul, ca sa ne invete smerenia si cum sa manageriem cunoasterea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Cunoasterea in Rai, se referea la cunoasterea exclusiv a Binelui. Cea a raului era restrictionata prin nemancarea marului. Pe pamant D-zeu ne-a pedepsit sa cadem in confuzii intre bine si rau iar spre mantuire, prin Credinta, sa scapam de aceasta confuzie si sa gasim direct Binele. Fara ispita raului.

| M25M a răspuns:

Daca este sa abordam filosofic, Cioran a afirmat odata :" Cu cat cunosti mai mult cu atat vrei sa cunosti mai putin". Ceea ce este un adevar partial, daca e sa vorbim filosofic. Insa cunostintele stintifice despre ceea ce ne inconjoara, despre originea noastra, despre ceea ce s-ar putea intampla, zic eu sunt benefice.
Rationamentul referitor la cunoastere=razboi este putin fortat

| suffarstar a răspuns:

Sunt de acord in unele privinte. Cred ca cunostintele in cantitati foarte mari nu fac bine.Cred ca cunostintele pe care trebuie sa le aiba un om trebuie sa se rezume la lucrurile simple,pentru ca ele sunt cele mai profunde.
Nu cred ca Pomul Cunostintei Binelui si Raului era acolo neaparat ca sa-i protejeze. Sunt convins ca daca Dumnezeu nu'i spunea perechii din gradina sa nu manance,nu era o problema. Problema a fost neascultarea. Pomul era un test. Din moment ce au mancat,au nesocotit Cuvantul lui Dumnezeu,l-au ignorat,si au ales pacatul. Acesta i-a condus spre moarte, au cunoscut durerea si au cunoscut faptul ca sunt goi. Omul a devenit constient ca este muritor si a inceput sa caute metode care sa il faca sa traiasca mai bine, prelungindu-si astfel viata.
Sunt de parere ca omul cu cat cunoaste mai mult, cu atat devine mai insensibil, mai inert...

| Miauti a răspuns:

Iti spun eu de ce. Pentru ca cunoasterea va duce distrugerea creatorului.
Vom ajunge in stadiu in care omul va fi mai presus de creator si asa mai departe.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Este benefica cunostinta lui Dumnezeu, care schimba rationamente gresite spune apostolul Pavel. Desigur Dumnezeu a dorit sa-i protejeze pe Adam si Eva, si pe urmasii lor, sa nu cunoasca negativul, sa nu stie ce sau care este opusul vietii, moartea, sa nu simta suferinta, boala - imperfectiune- pierderea relatiei cu Dumnezeu care i-a creat din iubire intr-un mod perfect, minunat. Desigur Dumnezeu nu i-a constrans, nu a fost un dictator, dar daca asa ne-a creat cu aceasta necesitate de-a cunoaste,, inseamna ca o cunostinta pozitiva, insemna o apreciere pentru tot ceea ce El a creat pentru noi, si a oferit omului cunostinta sa ca o necesitate pentru viata vesnica Nu a vrut ca sa fim redusi mintal, intelectual, fizic, a vrut tot ce a fost mai bun pentru creaturile sale. Scopul lui nu s-a schimbat, prin credinta, ascultare si iubire ne v-a duce la perfectiune, intr-o lume noua si pe un pamant transformat in paradis. Nu este suficient sa spunem ca, credem in Dumnezeu, ci este necesar ca sa-l lasam, sa ne modeleze viata, sa fie parte din actiunile noastre. Nu suntem crestini numai de duminica, ci in fiecare zi.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu vrut ca ei sa stie ce este raul, pentru ca ei sa fie in bine.Ca odata ce au cunoscut ce e raul, l-au si facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt ceea ce sunt. de ce as fi interesata in a fi altceva decat ceea ce sunt? s-ar putea sa intelegi gresit ce am spus eu, dar na, mi s-a mai intamplat, nu-i bai. asta face diferenta pana la urma: modul in care intelege fiecare, iar aia este lumea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoasterea unui lucru in plus este un plus spre adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreadevar cunostiinta are un pret, dar si un rost. Nu se poate sa traiesti in ignoranta, trebuie cat traim sa incercam sa intelegem cat mai mult viata, oamenii care ne inconjoara existenta, chiar daca e mai usor ignori, e o victorie sa cunosti, adevarul oricare ar fi pretul aceia ce cunosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu cât știi mai multe, cu cât ți-e mai ușor să îți rezolvi problemele. Mereu e câte o parte bună știind să folosești informațiile pentru a combate.
E mai ușor să trăiești în ignoranță și apoi te întrebi ce ți se întâmplă.
Temporar.

| BlackSulphur a răspuns:

Deci esti constienta ca sustii faptul ca inainte de a manca din pom, Adam si Eva erau prost (Nu aveau cunoastere). Fara cunoastere ratiunea este moarta. Apoi dumnezeu i-a pedepsit pentru ca? Pentru ca i-a creat fara ratiune? I-a tinut ca animale de companie.

A, sunt chestii care nu trebuie sa le stim? Draga Kalla, nu stiu cum sa-ti zic, dar asta zic si preotii. Si pe ce se bazeaza religia? Pe IGNORANTA! Tu daca vrei sa nu cunosti, poti sa ramai asa, insa nu de aia avem ratiune, nu de aia avem creier.

| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca fara cunoastere, nu ai putea face nimic.
Si daca ai face-o, ai putea sa faci rau.

| HDeNiSaR a răspuns:

Pai primi oameni au dorit sa stie cum e raul si au aflat saracii! dar nu au mai putut spune "cunoastem raul uraa"!
"Cunostinta duce la aroganta iar aroganta la razboi."

Viata vesnica inseamna cunostiinţa despre Dumnezeu si despre Isus si nu cred ca asta duce la aroganta!

| RuxandraBianca a răspuns:

Nu era "pomul cunoasterii" ci pomul cunostintei binelui si raului. ei au fost facuti buni, fara pacat etc. nu era nevoie ca ei sa cunoasca raul

| Dumniezău a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Si daca dumnezeu asta nu a vrut ca Adam si Eva sa pacatuiasca, de ce nu i-au oprit? De ce i-a lasat sa manance din pom?

| BogdanVasc a răspuns:

Nu le-a interzis neaparat, ci le-a spus sa nu manance. E diferenta intre:
1. "Iti interzic sa faci proteste." - obligatie
2. "Nu fa proteste." - recomandare

Apoi de ce Dumnezeu i-a pedepsit doar pentru ca au facut ceva ce nu le-a fost recomandat, chiar nu-mi dau seama.
"Nu v-ati gandit ca este pentru ai proteja?" - Kalla
Ce ar putea face un fruct de ar trebui sa-i protejeze Dumnezeu pe cei care-l manaca? Daca toata gradina este sfanta, si acel pom era "sfintit". Dupa ce Adam si Eva au mancat din mar, nu au murit, ci Dumnezeu i-a condamnat la moarte.

Cititi Biblia credinciosilor, si nu mai credeti in toti popii care va invata chestii false doar pentru bani.

| ada92 a răspuns:

Pomul cunoasterii binelui si raului reprezenta un drept special care ii apartine doar lui Dumnezeu: dreptul de a hotara ce este bine si ce este rau (ce-i place lui Dumnezeu si ce-i displace), prezenta acestui pom îl punea la incercare pe om in ce priveste respectul fata de suveranitatea lui Dumnezeu.
Dar asta nu inseamna ca a cunoaste ce ii place lui Dumnezeu este un lucru rau, din contra este spre folosul nostru (Ioan 17:3) "Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos."
Dar binenteles ca sunt lucruri care nu ne privesc...

| StanciuPlayer a răspuns:

Fără cunoștință nu se inventa penicilina, probabil polulația planetei era jumătate moartă din cauza ciumei

| suffarstar a răspuns (pentru StanciuPlayer):

Penicilina nu a fost inventata ci descoperita in anul 1928. Ciuma a fost pe timpul cruciadelor,cu sute de ani in urma, ce istorie cunosti? Nu uita ca cele mai eficiente remedii sunt cele naturiste, erau oameni care se ocupau cu studierea plantelor, nu erau chiar asa de prosti. Chiar si acum babele mai folosesc usturoiul pentru foarte multe boli, este un tratament execelent.
http://www.foodstory.ro/......ote-maxime
E adevarat ca in trecut se spune ca limita de viata era mai mica, dar asta din cauza mizeriei, pentru ca multi nu cunosteau reguli de igiena personale. Chiar si acum mii de oameni mor de boli cu transmitere sexuala. Cum iti explici ca in anul 1990 erau 3 boli cu transmitere sexuala, iar astazi sunt 30?

| Inferno a răspuns (pentru StanciuPlayer):

Penicilina a fost descoperita intamplator, cand Fleming s-a intors din vacanta a observat ca anumite mostre uitate formasera un tip de mucegai ce continea penicilina.

| StanciuPlayer a răspuns (pentru Inferno):

Intamplător sau nu, omu ăla avea dram de cunoaștere, altfel nu ar fi știu că a descoperit ceva. poate și tu ai creat penicilină cândva, dar habar nu ai avut

| anonim_4396 a răspuns (pentru StanciuPlayer):

Ar fi ramas cei rezistenti si sanatosi. imuni la toate molimele si bacteriile si virusii, existenti vreodata.fiindca prin medicamente nu i-am exclus.au devenit mai rezistente, mai rezistenti.pe cand daca mama natura isi facea treaba acuma traiau superoameni.

| Inferno a răspuns (pentru StanciuPlayer):

Nu as vrea sa par lipsit de respect fata de aceasta descoperire, numai ca in acest caz cunostintele necesare au fost minime. A fost nevoie doar de un microscop pentru a constata moartea entitatilor din recipient.