| Lizzu a răspuns:

Din cate stiu, astfel de icoane le au catolicii.
Cred ca ti-era frica de faptul ca li se vede inima in piept, si tu nu considerai normal ca cuiva sa i se vada inima.
Spun doar,pentru ca nu te cunosc,imi dau cu parerea.

Sau poate ca sunt realizate intr- o lumina aparte, cromatica si infatisarea personajelor...

Si mie, cand eram mica, imi era frica de unele icoane, mai ales in intuneric, nu stiu de ce.Mi se pareau ca sunt vii si misca.

Copii...

34 răspunsuri:
| PirvulescuCosmin a răspuns:

Cineva poate cand erai mic ti-a impus prostii.
Chiar nu ai de ce sa te sperii de Iisus.
Trebuie sa ai tu taria de caracter sa treci peste teama asta. Priveste direct poza si o sa realizezi ca nimic rau nu ti se va intampla, din contra.

| NameoftheCentury a răspuns (pentru PirvulescuCosmin):

Nu mi-a impus nimeni nimic, dar parca ma priveste direct in suflet.

| onasis1961 a răspuns:

Numai ce ce au ceva pe suflet si tin ascuns, se tem de asemenea privire.Tu ce ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu esti trupescu? pai de aia ti-e frica.io sant sufletescu, si nu mi-e frica de nimic.inima aia de pe pieptul mantuitorului, este un foc mistuitor de dor si dragoste pentru oamenii pe care-i iubeste nespus si pentru care s-a jertfit.

| Alphawolf a răspuns:

Pentru ca indoctrinarea si-a spus cuvantul si pentru ca este o poza misterioasa, care nu reflecta intocmai realitatea(banuiesc).

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Lol,cum sa-ti fie frica de asa ceva?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te stiu ateu, deci fie faci trolling fie esti serios. Iar daca esti te serios te intreb simti un sentiment de autoinvinovatire? Daca da poti face 2 lucruri unu sa ignori, sau sa te rogi si sa primesti iertarea lui Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Probabil face trolling ca el e ateu.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi ateu, insa tinand cont de specificatia lui: "cand eram mic mi-era frica de poze de genul", afirmatia poate fi adevarata, pentru ca ea se refera la trecut, cand (poate) nu era ateu, ci doar un copil (naiv).

| Essencest11 a răspuns:

Indoctrinare dusa la extrem.

| Dandanache a răspuns (pentru onasis1961):

Avand in vedere ca anxietatea e din copilarie, ma gandesc ca o fi sterpelit o prajitura din platoul pentru oaspeti.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru NameoftheCentury):

"Nu mi-a impus nimeni nimic, dar parca ma priveste direct in suflet. "
-- Ca copil, atunci cand faci ceva "gresit" in ochii parintilor sau ai rudelor, ei iti intorc imediat ca te vede dzeu, ca dzeu te bate daca nu esti cuminte, doar prostii impuse copiilor, ii fac sa creasca cu teama de acel dzeu.

Poate credeai ca te va pedepsi pentru ce ai facut atunci cand priveai icoana. Erai sigur ca a vazut tot ce ai facut.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e ateu trebuie neaparat sa faca trolling sau cum? Ce va mai place sa etichetati oamenii...
Si daca e crestin si face trolling? Nu se poate?

| Lizzu a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nunubatting eyelashes
Crestinii sunt sfintibatting eyelashes

Vai si amar de atei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Am spus doar, in plus am zis daca faci trolling e ok, daca nu ai 2 variante

| Mădă0611 a răspuns:

Ai vazut ceva asemanator care te-a speriat. Eu am vazut intr-o telenovela una posedata, dar voluntar, era vrajitoare, si avea ochii albastru deschis deschis, asa ii avea si Iisus intr-un tablou din camera, imi era frica sa ma uit. laughing In copilaria copilariei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Mi se pare ca acea telenovela o baga pe TVR 1 si era serial american, ma-nsel sau nu? Nu mai stiu cum ii zice la film dar stiu ca vrajitoarea avea o fiica pe care voia sa o omoare si o papusa vorbitoare. In orice caz il baga la 7:30 seara, aveam vreo 3/4 ani pe atunci si baga spaima in minelaughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Era pe acasa, imbratisari patimase (abrazame muy fuerte), parca thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Eh inseamna ca nu vorbim aceiasi limbalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Icoanele poarta amprente diabolice ele nu au nimic sfant an ele.In fata lui dumnezeu acestea sunt niste mari uraciuni.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Copii> cu trei de "i" Scuze pentru asta, e domeniul rectificatorului. big grin
Probabil de faptul ca au o geomentrie care iti permite sa crezi ca ochii lor te urmaresc. Este vorba despre o "tehnologie" pe care au folosit-o toti clasicii si neoclasicii in picturile lor.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Sa stii ..cred ca este o tehnica anume, ca sa atraga poate cumparatorii sau cine stie.

Nu am pus al treilea " i" intentionat. E vorba de forma nearticulata a cuvantului happy nu ma refeream la anumiti copii ci la copii in general, daca am explicat binehee hee

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Este o tehnica care face icoanele sa para ca au viata. Acelasi lucru si cu icoana care plange...

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

Doar la icoane sau si la alte tablouri cu portret?
Ma intreb cum poti picta si in ce mod ca sa creezi iluzia asta.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Se poate crea la orice tablou. Depinde de intentia autorului. Odata am reusit s-o creez la gradinita cu fata unui dinozaur asa ca...Nu-i chiar greu.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

Nu te gandi ca eram un geniu, am reusit din intamplare...

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

De-atunci am facut cursuri si profu' meu (de fapt artist international, stabilit la Mangalia-Karl Robert Perko big grin) mi-a explicat ca ochii trebuie dispusi...Bla bla bla...la nu stiu ce procent departare de nas si cu forma mai alungita pentru a crea acest efect.

| Lizzu a răspuns (pentru ErrorFound):

La gradinita? vorbesti serios?hee hee wow
Da, banuiam ca la ochi e problema, dar ma gandeam la vopseaua folosita, poate are legatura, sau la nuanta sau suprapunerea nuantelor ..etc etc happy

Mersi pentru explicatii.

| ErrorFound a răspuns (pentru Lizzu):

No, n-are nici o treaba. Si ti-am spus sa nu ma consideri geniu, a fost doar o greseala.