| CIVIC1 a întrebat:

De ce credeti ca Dumnezeu condamnă comportamentul homosexual si lesbian?

Va rog răspunsuri fara ironie, ipcrizie, ura sau alte violențe?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Pentru ca acceptarea lui aduce cu sine ideea ca intemeierea unei familii si cresterea unui copil nu sunt cel mai important lucru intr-o relatie, lucru care duce la destabilizarea societatii. Putem dezbate subiectul corectitudinii politice la nesfarsit, dar adevarul este ca daca mai toate religile lumii au interzis genul acesta de lucruri, putem presupune ca e un motiv extrem de bun pentru asta.

71 răspunsuri:
| CIVIC1 explică (pentru Torrpi):

Intr-adevar.

| johnnny123 a răspuns:

Te-a informat pe tine personal Dumnezeu că ar condamna homosexualitatea? Nu cumva toți cei pe care i-ai auzit condamnând homosexualitatea sunt oameni?

| CIVIC1 explică (pentru suntserios):

Mie nu mi se par deloc normale relatiile homosexuale, le consider contra naturii.
Intrebare: dvs. ati fost procreat in urma relatiei dintre doi barbati s-au dintre doua femei?

| CIVIC1 explică (pentru johnnny123):

Dumneavoastra ati aparut pe acest pamant dintr-o relatie sexuala dintre doi barbati s-au dintre doua femei?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CIVIC1):

Nu prea imi pasa cum ti se par tie relatiile homosexuale.
Si decent din partea ta ar fi sa nu iti pese nici tie de cum le considera ceilalti.

| CIVIC1 explică (pentru T0Teu):

Mesajul dvs. nu spune nimic si e incomplet.

| johnnny123 a răspuns (pentru CIVIC1):

Nu.

Acum răspunde-mi și tu te rog cu "da" sau "nu" la cele două întrebări pe care ți le-am pus mai sus.

Repet, cu "da" sau "nu".

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CIVIC1):

Istoria tinde sa se repete intr-o oarecare masura si mereu vor fi oameni observatori si gata de actiune cu privire la faptele societatii. Si cum deviza umana este evolutia si prosperitatea, mereu vor aparea noi seturi de reguli si valori care se vor adapta la noile vremuri. Poate pare greu de digerat, dar daca dai un pic cateva zeci bune de ani in spate, si compari vremurile de atunci cu vremurile de acum, ai sa vezi ca gandirea noastra fata de cei de atunci este complet schimbata. Deci nu se stie exact ce ne rezerva viitorul, dar cu siguranta se stie ca noi suntem in continua schimbare.

| CIVIC1 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Israelul a fost initial poporul ales al lui Dumnezeu dar ulterior s-a dovedit a fi un popor incapatanat si ipocrit fata de Cuvantul lui Dumnezeu. Ca urmare Dumnezeu s-a lepadat de acest popor dupa ce evreii l-au rastignit pe Isus Cristos. Alfel spus, poporul evreu s-a dovedit in foarte mare parte irecuperabil din inclinatia lui spre rau.
Acum, in prezent poporul ales al lui Dumnezeu, este alcatuit din toti crestinii adevarati de pe mapamond.

| CIVIC1 explică (pentru StoicAnalysis):

L a ce fel de schimbare va referiti cand afirmati:
,,...dar cu siguranta se stie ca boi suntem in continua schimbare"?
Puteti fi mai explicit fata de cuvantul,, schimbare" din mesajul dvs?

| CIVIC1 explică (pentru suntserios):

Unele cupluri de homosexuali cer sa adopte copii.
Copiii nu sunt obiecte ca sa fie adpotati de catre homosexuali.
Un copil pentru a creste sanatos trebuie sa fie educat de catre un parinte tata-barbat de la care sa invete autoritatea si de catre un parinte mama adica ofemeie de la care sa invete afectiunea.

| CIVIC1 explică (pentru johnnny123):

Da, pe mine, ca si crestin, m-a informat Dumnezeu prin Cuvantul Bibliei cu privire la comportamentul homosexual si lesbian:

Leviticul 18:22:
„Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune."

1 Corinteni 6:9-10:
„Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahienii, nici sodomiții, nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu."

| johnnny123 a răspuns (pentru CIVIC1):

Întrebarea era dacă Dumnezeu te-a informat personal, nu dacă "te-a informat" prin intermediul unei cărți care nu este altceva decât o creație umană colectivă scrisă cu mii de ani în urmă de niște oameni care credeau că stelele sunt găuri în cer prin care se vede raiul (și despre care nu există absolut nicio dovadă că ar fi cu adevărat o "transcriere" a cuvintelor lui Dumnezeu).

Deci, ca să recapitulăm, răspunsul corect ar fi fost:
"1) Nu, Dumnezeu nu mi-a comunicat personal poziția lui referitoare la homosexualitate
2) Da, toți cei care condamnă homosexualitatea sunt doar oameni care-și transmit prejudecățile de la unii la alții."

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CIVIC1):

Gresesti in minim 4 puncte in acest raspuns.

1. Ca ai tras tu concluzia ca as fi homosexual. Ca in minte ta ingusta crezi ca doar daca esti homosexual poti tolera ca alt om sa aiba alta preferinta decat tine. Penibil. Daca nu gandesc ca tine clar sunt homosexual? Nu.

2. Ca toti homosexualii vor sa adopte copii.

3. Ca nu e deloc ok ca un cuplu de oameni de acelasi sex sa aiba grija si sa ofere o viata decent unui copil, dar e mai ok ca un copil sa fie uitat si parasit pe undeva intr-un orfelinat de catre un barbat si o femeie.

Cat de ingust la minte sa fii sa negi sansa unui copil la o viata normala doar ca sa iti gadili tu orgoliu homofob?

4. De ce presupui ca un barbat nu poate educa cu multa efectiune un copil si o femeie nu poate fi autoritara? Ca ei mintea prea ingusta ca sa intelegi ca un barbat si o femeie sunt oameni egali care pot oferi in aceeasi masura afectiune unui copil.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CIVIC1):

Si de ce crezi ca parintii mei sunt atat de imbecili incat, daca as fi avut alta orientare sexuala sa fie suparati? Spre deosebire de mintea ta ingusta parintii mei sunt destul de educati si mi-au oferit orice spirjin am avut nevoie in viata. Sigur mi l-ar fi oferit indiferent de orientarea mea sexuala. Imi pare rau ca tie parintii ti au impus reguli ca sa te iubeasca

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CIVIC1):

Eu:

"Oamenii condamna homosexualitatea. "

Tu:
" pe mine, ca si crestin, m-a informat Dumnezeu prin Cuvantul Bibliei"

Deci pana la urma esti de accord cu mine. Omenii condamna homosexualitatea, ca supriza, oamenii au scris cartea aia de o iei tu de buna...

Sah Mat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Torrpi):

Daca nu vroia sa ne placa sexul nu mai inventa orgasmul

| eliancodrut a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Tot ceea ce ai scris este scris de oameni. I-ai auzit vreodata vocea lui dumnezeu?
Sa stii ca nu ti-am citit toate bazaconiile scrise, deoarece acest site este unul de discutii, nu de prelegeri de propaganda. Si cred ca multi fac acelasi lucru ca mine.
Daca ai gandi, nu ai emite bazaconi.
Daca dumnezeu - sa o zicem asa - ar fi dorit ca sexul sa fie doar pentru procreere, l-ar fi creat pe om precum animalele: femelele cu ciclu de imperechiere doar pentru asta. Cap ai, minte ce-ti mai trebuie.

| eliancodrut a răspuns (pentru CIVIC1):

Si asta e o minciuna biblica. S-a demonstrat stiintific ca nu este asa. Dar daca nu- cultura, nu poti sa cunosti.

| eliancodrut a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Tu cand faci asemenea afirmatii gandesti?
Daca dumnezeu este atotputernic si ne dirijeaza inclusiv gandirea, de ce lasa pe oameni sa pacatuiasca? Pentru ca sa aiba pe cine pedepsi? Asta e milostivenie? Acest lucru poate sa-l sustina doar unul care nu are culura, iar logica sta departe de el.

| CIVIC1 explică (pentru suntserios):

Eu sunt crestin, iar in manualul crestinilor scrie clar:

Leviticul 18:22:
„Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune."

Romani 1:26-27:
„Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase; căci femeile lor au schimbat întrebuințarea firească a lor în una care este împotriva firii; tot astfel și bărbații au părăsit întrebuințarea firească a femeii și s-au aprins în poftele lor unii pentru alții, au săvârșit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase și au primit în ei înșiși plata cuvenită pentru rătăcirea lor."

1 Corinteni 6:9-10:
„Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahienii, nici sodomiții, nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu."

In concluzie nu am de ce sa clasific comportamentele homosexualilor ca fiind bune si nici nu pot fi de acord ca acesti indivizi sa adopte copii.

Dorinta homosexualilor este sa isi raspandeasca cat mai mult comportamentul lor mizerabil pe pamant.

Istoria se repeta: Sodoma si Gomora se recladesc si cu ajutorul celor care incurajeaza aceste comportamente contra naturii.

| doctorandus a răspuns:

In Vechiul Testament nu scrie nimic despre lesbiene. Retine: ceva este pacat daca VT prevede varsare de sange (sau pedeapsa cu moartea) pentru ispasire.

De exemplu, pentru a manca porc sau fructe de mare este prevazuta pedeapsa cu moartea, de aia e pacat. La fel pentru a munci sambata. Dar nu scrie ca lesbianismul ar fi pacat.

| goguPatent a răspuns (pentru CIVIC1):

Haha, normal ca esti crestin, altfel nu urai cu atat pasiunea ceva ce e diferit de tine doar pentru ca asa scrie intr-o carte.

Serios acu, cand citesc pe aici pe la aria religie una alta, nu inteleg de ce crestinii, asa cum te declari tu mandru aici, nu pot avea opinii si pareri proprii, toate trebuie sa fie citate dintr-o carte scrisa de altcineva.

| CIVIC1 explică (pentru goguPatent):

Scrie clar in Bible ca, comportamentul homosexual este o uraciune si nu trebuie practicat fiindca este pacat.
Urasc comportamentul pacatos nicidecum omul ce pacatuieste.
E normal ca un crestin sa urasca pacatul. si nu pacatosul.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru eliancodrut):

Dumnezeu nu dirijeaza gandirea nimanui. Tocmai asta inseamna liberul arbitru. Nu s-ar mai numi liber arbitru daca am fi dirijati. Nu ma lua cu fanatismul asta religios ca nu cred in dumnezeul care ni se arata in biblie. Eu doar am spus ideologia din spatele acesteia. Traind printre crestini mai bine de 20 de ani, si citind in tinerete din biblie, iti raman ideile principale in cap.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CIVIC1):

Oricum foarte multe prelegeri si pilde din biblie se bat cap in cap pentru ca nu au sens, deci nu are rost sa mai stam sa despicam firul in patru despre povestile scrise din antichitate pana in prezent. Cand eram tanar si eram invatat tainele ortodoxiei, puneam botul la fiecare pasaj de acolo si credeam cu vehementa. Dar cu timpul cand am mai citit carti si am mai pus niste cultura la bostan, am observat ca biblia are destul de multe erori si unele pasaje de acolo se bat cap in cap cu alte pasaje.

Insa ideologia de baza ramane oarecum una simpla. Aceea ca avem libera alegere in a gandi si actiona, suntem obligati sa credem si sa propovaduim mai departe religia, suntem datori sa fim buni unii cu ceilalti, si ca la final orice pacat se plateste intr-o forma sau alta.

| CIVIC1 explică (pentru doctorandus):

In VT scrie clar despre lesbiene:

Romani 1:26-27:
„Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase; căci femeile lor au schimbat întrebuințarea firească a lor în una care este împotriva firii;"

; tot astfel și bărbații au părăsit întrebuințarea firească a femeii și s-au aprins în poftele lor unii pentru alții, au săvârșit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase și au primit în ei înșiși plata cuvenită pentru rătăcirea lor."

| goguPatent a răspuns (pentru CIVIC1):

Deci urasti homosexualii pentru ca ti-a zis cineva sa ii urasti...
Foarte nasoala gandire.
Eu nu am vazut rautate mai multa decat in credinciosii habotnici. Nicaieri.

Pun pariu insa ca o freci intr-o fericire la filme porrno cu lesbiene.

| CIVIC1 explică (pentru goguPatent):

Am facut anterior precizarea ca urasc pacatul nicidecum pacatosul.
Urasc comportamentul pacatos si nicidecum omul.
Faptul ca imi place Adevarul mi-a atras eticheta din partea dumitale ca sunt,, habotnic".
Nefacand parte din acelasi grup, neavand aceleasi placeri si preocupari nu vreau sa ma insotesc/dialoghez cu indivizi ca tine.
Daca am nevoie de sex am sotie. Categoric nu sunt deloc adeptul filmelor mizerabile la care dumneata faci referire.
Ai primit block pentru raspunsurile dumitale violente.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru eliancodrut):

Normal ca nu ai citit ceea ce am avut de spus pentru ca mandria si egoul tau sunt prea mari dince vad pentru a fi capabil sa vezi si opinia altei persoane.

Propaganda e atunci cand eu spun ca asta este adevarul absolut si ca tu nu ai dreptate. Ce am spus eu, a fost la modul: "Eu cred ca...", deci nu am adus nici o propaganda.

Daca esti destul de inteligent, de ce nu imi arati de ce eu am scris bazaconii si de ce am gresit eu? Este foarte usor sa spui de altul ca emite bazaconii cand tu nu ai in cap nimic de spus.

Revenind la ideea de dumnezeu, de unde stii tu ca exista in primul rand dumnezeu? L-ai vazut?, l-ai visat?, l-ai mirosit?, L-ai atins?, Ti-a vorbit el si nu stim noi restul planetei?

Eu te inteleg ca esti credincios si crezi in acest dumnezeu, dar nu crezi ca esti ipocrit sa-mi spui tu mie ca fac propaganda, cand tu imi pui pumnul in gura si imi zici ca tu l-ai auzit pe dumnezeu? Hai fi serios si daca tot ai de gand sa porti o conversatie civilizata cu cineva, lasa egoul, mandria si ipocrizia la o parte.