| verdeinfață a întrebat:

De ce credeti ca Iahwe (Dumnezeul biblic ) l-a ajutat pe regele tribal David, sa aduca 200 de pielițe de pe capul penisurilor unor oameni, cu scopul de a-si lua soție?
http://www.youtube.com/watch?v=xn_PkVCIwkY
Cu asemenea,, ajutor" se ocupă Divinitatea? sau de fapt ni s-a descris niste aberatii ordinare?

17 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Toate sunt aberatii

| CinevaNou a răspuns:

Poate voia sa-si faca o caciula...

| verdeinfață explică (pentru Narcis2007):

Din nefericire aceste aberatii de care spui, sunt luate ca invataturi iudeo-crestine!

| martzian a răspuns:

1. Cererea a fost nu din partea lui Dumnezeu, ci din partea lui Saul - imparatul inca in functiune. Dumnezeu l-a ajutat sa ii invinga pe filisteni. Preputurile erau doar dovada.
2. Mutilarea victimelor de razboi era o practica frecventa a vremii - oferind posibilitatea unor dovezi asupra numarului de inamici ucisi.
3. Saul a inteles ca Domnul era cu David nu datorita preputurilor, ci datorita faptului ca acesta a reusit sa ii invinga pe filisteni. El dorea sa il trimita la moarte sigura, tocmai de aceea i-a dat aceasta insarcinare.

Cel care a postat clipul pe youtube e caraghios si demonstreaza ca nu a citit textul. Doar pustanii mai pot fi uimiti la astfel de aberatii. Ordinara, in acest caz, este doar o minte bolnava care insista sa lupte impotriva Cuiva despre care nu crede ca exista.

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

Nu se regaseste printre invataturile iudeo-crestine "invatatura preputurilor". Altfel erai deja circumcis... laughing

Functie de gen, avem mai multe tipuri de scrieri, care ne obliga la intepretari diferite, corespunzatoare acestora:

(1)Narative – o istorioara (peste 60% din intămplarile biblice)
(2)Poetice – care sunt? cele care au o poezie sau un cântec la origine.
(3)Proverbe, intelepciune – sunt principii după care trebuie sa se trăiasca. Cartea Proverbelor si Eclesiastul sunt astfel de carti.
(4)Profetii – scrieri despre evenimente care vor avea loc dupa ce au fost vestite.
(5)Legi – diferite porunci pe care Dumnezeu le-a dat poporului Sau
(6)Epistole – scrisori scrise la inceputurile bisericii pentru a-i incuraja pe crestini

| verdeinfață explică (pentru martzian):

Ai spus,,Dumnezeu l-a ajutat sa ii invinga pe filisteni. Preputurile erau doar dovada.''
Crezi cu tarie ca pielitele acelea de pe penis, pot fi o,, dovada'' a ajutorrului dat de Divin?
Crezi cu tarie ca Divinitatea,, se ocupa''cu asemenea odiosenii?
Esti de rasul curcilor! scuze, dar asa este!

| danut a răspuns (pentru martzian):

"Nu se regaseste printre invataturile iudeo-crestine "invatatura preputurilor"/ Altfel erai deja circumcis"
Nu crezi ca ar fi "necesara" o asemenea cerinta in dreptul "autorului" acestei intrebari? Poate asa mai "inteleg" si ei cate ceva si nu mai fac "confuzia" dintre Biblie si aberatile de pe net. happy

| verdeinfață explică (pentru danut):

,,Aberatiile de pe net''de care spui sunt EXACT cuvant cu cuvant din biblia care spui ca e de la Iahwe!
Tu ataci biblia afirmand ca sunt aberatii!
Bine ca intelegi TU, si le umfli buzunarele popilor ca sa te mai invete ceva superstitii!

| martzian a răspuns (pentru danut):

Nu cred. Sau, mai corect spus, nu conteaza ce simt eu ci doar ce spune Dumnezeu. Dumnezeu ii ofera si lui har. happy

| verdeinfață explică (pentru martzian):

Danut,te invata el cum sta treaba cu,, intelesul si cu harul''
Acesti atotstiutori de doi lei se cred,, buricul pamantului '' daca ling ciolane de morti ( moaste )
Berbecalii ia invatat bine! http://www.youtube.com/watch?v=iBzR2k6upI4
adica cum sa fie IPOCRITUL perfect!

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

Probabil ca daca vei reciti ce am scris vei intelege cine este de rasul curcilor. Mereu ai avut o problema cu cititul printre randuri. happy

Nu conteaza ce cred eu, conteaza ca Saul a crezut ca aia este o dovada suficienta pentru numarul de inamici invinsi. Nu preputurile l-au convins, ci faptul ca a inteles ca ceea ce s-a intamplat si modul in care s-a intamplat este, cu siguranta, dovada faptului ca Dumnezeu era cu David.

Amice, nu e nevoie sa faci circ. It's embarrassing! For you...

| verdeinfață explică (pentru martzian):

OK.am inteles.nu conteaza ce crezi tu!

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

Ai inceput sa suferi, bag seama. laughing

PS: Wrong guess. Pupatul moastelor nu are nimic de a face cu crestinismul adevarat.

| martzian a răspuns (pentru verdeinfață):

Nu ti-a iesit. Mai fa-ti un cont! happy

PS: Daca intelegeai nu mai scriai 30 de litere fara sa spui nimic. Si de fapt nu conteaza faptul ca tu crezi ca nu conteaza ceea ce cred eu... tongue

| danut a răspuns (pentru verdeinfață):

Ce treaba au popi cu Biblia?

| danut a răspuns (pentru martzian):

Asa este.

| danut a răspuns (pentru verdeinfață):

"Danut,te invata el cum sta treaba cu,, intelesul si cu harul''
Acesti atotstiutori de doi lei se cred,, buricul pamantului '' daca ling ciolane de morti ( moaste )"
Oau, ai ajuns NOUA mama OMIDA de sti ce oase ling eu. Interesant este faptul ca din cele de mai sus (scrise de tine) apare evident faptul ca esti TOTAL ignorant privind crestinismul, la tine totul tine de dorinta nemasurata de a produce conflicte (verbale in speta) si de ati etala EUL ("personalitatea") plina de o vanitate rasuflata. Mai mult nu "meriti" ca nici nu ai avea posibilitatea intelegeri "demonstrata" de haosul cunostiintelor in care te zbati. Insanatosire grabnica baiete.