| Henrypericolpublic a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ajuta unii oameni?
Unii chiar au nevoie de mai multa minte (politicienii corupti, cei di categoria dragoste si sex etc.).

14 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Dumnezeu ne ajuta pe toti, dar noi nu facem decat sa ne impotrivim lui si sa ne credem ca noi suntem buricul pamantului, si datorita mandriei, iubirii de sine, iubirii de bani, iubirii de putere, si mai ales a alegerilor noastre rele, cadem prada raului, suntem robii banilor, mandriei, iubirii de sine, puterii. Dumnezeu ii ajuta si pe cei din categoria dragoste si sex, numai ca ei nu vad, nu vad ca ii ajuta, nu stiu cum lucreaza Dmnezeu, pentru ca nu Il cunosc, si de aceea ochii lor sunt la filme deocheate, dragoste fara constiinta si intelepciune. Adica intr-un cuvant: alegerile lor le ingreuneaza viata, alegerile neintelepte, nejudecate, alegerile pentru placere, alegerile pentru binele orgolios al lor...toate duc catre probleme, suferinta, iar prin suferinta omul are de ales: sa carteasca si sa huleasca pe Domnul sau sa accepte greseala si sa fie umil Domnului si sa isi dea seama ca a gresit, si asa se va indrepta si cu timpul ceva vedea ce frumos este sa traiesti in bucurie, nu in placeri scurte si aducatoare de suferinta dupa.

| RAY a răspuns:

Slayer09 cu ce anume ne ajuta, dovedeste ca un om este ajutat intr-un fel, da ajuta cand lasa mii de persoane fara case prin dezastre naturale

| danut a răspuns:

Dumnezeu ajuta in problemele spirituale, nu sa-ti creasca mintea PENTRU politica sau alte lucruri efemere.

| Henrypericolpublic explică (pentru RAY):

Da, asta incerc eu sa inteleg daca se spune ca e bun Dumnezeu de ce se intampla dezastre si alte treburi?

| RAY a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Pentru ca cica satana e bosul acum dar o sa vina mesia si o sa se lupte cu propia lui creatie iar satana desi stie ca va pierde o sa lupte impotriva lui mesia, nu cauta logica ca nu exista

| Henrypericolpublic explică (pentru slayer09):

Da dar totusi de ce unii oameni de la tara sa zicem se roaga pana la 80 de ani in continuu sa le mearga mai bine si ajung la 90-100 de ani in casele alea darapanate si abia daca au ce manca? Dumnezeu spune ca cei buni vor avea trai bun, nu?

| Henrypericolpublic explică (pentru slayer09):

Sau e chestia cand a zis Iisus ca sa nu ne favem griji ce vom manca/bea/imbraca.Dar par niste lucruri vitale.

| slayer09 a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Bun, ai dreptate, dar acei batrani de 80-100 de ani crezi ca nu sunt ajutati? Crezi ca in inima lor nu este Dumnezeu? Ia intreaba-i cat de fericiti sunt? Iar daca nu sunt fericiti, nu l-a descoperit pe Dumnezeu, si daca nu l-au descoperit, este pentru ca nu vor sa creada, iar Dumnezeu nu se impotriveste vointei lor. Asa cum zice si danut Dumnezeu ne ajuta in probleme spirituale, daca tu te rogi sa ai bani si Dumnezeu stie ca acei bani iti vor fi de folos in curatarea ta spirituala atunci iti va da, la fel si cu orice lucru, daca tie iti va trebui un lucru si acel lucru te va ajuta sa cresti in curatia spirituala atunci ti se va da, dar trebuie ca si tu sa lupti, sa vrei, sa ai vointa de a-l urma pe Dumnezeu. Ia gandeste-te la pusnicii romanieii, care nu au nimic, au o baraca in mijlocul padurii, cu o pereche de haine, fara caldura, fara mai nimic. Si totusi sunt cu un spirit extraordinar de bucuros si voios si iubitor. Dumnezeu te ajuta sa ai un spirit dedicat cerului, nu pamantului. Tot ce ai pe pamant trebuie sa te folosesti, dar nu sa fii robul lor, lucrurilor de pe pamant.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca nici pe Dumnezeu nu-L ajuta nimeni. Nu exista alt dumnezeu la fel de puternic sau mai puternic care sa-L ajute pe Dumnezeu.

Pentru ca majoritatea care aleg sa cunoasca si raul sa vada cum arata un copil bolnav. Sa vada cum mor copii nevinovati. Si Dumnezeu sufera desi este nevinovat. Asadar Dumnezeu din iubire si respect pentru alegerea majoritatii arata majoritatii cum sufera oameni si copii nevinovati si animale sarmane. Sarmanii sunt o oglindire a suferintei Lui Dumnezeu cu deosebirea ca Dumnezeu nu poate muri.

| Octavian199 a răspuns (pentru slayer09):

Zeul evreu e unul gelos, cum zice si in biblie.

| Henrypericolpublic explică (pentru slayer09):

Ai dreptate. Poate ca si noi punem prea mult accent pe lucrurile materiale cand si sufletul conteaza mult.

| Steregoi a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Dumnezeu spune ca cei buni vor avea trai bun, nu? - da, insa nu este o garantie pentru aceasta viata.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dupa ce Isus a fost Botezat de catre Ioan, a fost dus de catre Diavol in pustie unde a fost ispitit in multe feluri. A fost dus pe un munte de unde i s-au aratat toate bogatiile lumii acesteia si Diavolul i le-a promis cu conditia sa i se inchine Isus lui. Isus a refuzat spunand ca doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam.Se vede ca unii cand ajung in functii inalte nu il refuza, iar Dumnezeu le respecta alegerea.

| AG777 a răspuns:

Sincer prietene asta nici eu nu stiu de ce, dar e trist cand iti pui bazele intr-un Dumnezeu si speri in implinirea unor treburi placute lui care iti plac si tie si peste ani iti dai seama ca nici asta nu iti implineste pentru ca vine cu vine cu un alt set de pretentii si face fite, oare cum crezi ca te simti ca om?