| RAY a întrebat:

De ce in tarile unde mai mult de 97% din populatie este crestina mai exista legii? in Romania mare parte din populatie este religioasa nu vad necesare sa existe legi, tribunale, puscari etc

Răspuns Câştigător
| Grigore666 a răspuns:

In tarile crestine incultura este in prim plan si este ancompaniata de fapte imorale.
In tarile ateiste cunoasterea este in prim plan si lumea se indreapta usor, usor spre pacifism intr-o tara pacifista:lumea traieste inconjurata in pace nu exista scandaluri, certuri sau alte moravuri usoare(fapte ilegale) daca nu exista aceste fapte ilegale sau sunt diminuate pana la o valore apropiata de zero nu ar trebui sa existe legi, puscari, tribunale etc.

| RAY explică (pentru Grigore666):

Crezi ca putem invinge instinctele primare care ne conduc pe multi din noi?

46 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Chiar si cu un simt al sarcasmului dezvoltat ...suna aiurea intrebarea Ray....Ramai la Stiinta si Filozofie.

PS: Don't judge a beliver...but believe in the judge.

| RAY explică (pentru Dreamer):

De ce sa sune aiurea? daca 98% din populatie e crestina de ce e aiurea ca legile facute de stat sa fie anulate, daca 98% din populatie nu face nici un pacat nu vad de ce sa nu fie anulate plus ca conform bibliei omul raspund pentru pacatele lui doar lui dumnezeu nu aici pe pamant, nu e nimic sarcastic

| danay72 a răspuns:

Bun argumentul tau.Raspunsul il sti, oamenii nu respecta Biblia, desi pretind ca sunt crestini. Daca ar respecta - o nu ar mai fi necesare institutile ca politia, judecatoria etc. 2Timotei3:1-5 arata clar ca au doar o forma de devoţiune sfântă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai de ce nu ar exista legi?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Pai daca populatia e religioasa si nu fac pacate de ce e necesar asa ceva?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai daca e religioasa nu inseamna ca nu fac pacate. Poate unii sunt religiosi doar cu numele. Adica sa fie crestini. Dar daca ei vor sa o faca... cineva trebuie sa ia masuri.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Adica vrei sa spui ca majoritatea e cu numele nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Tu imi pui credinta la incercare? laughing
Man. Cand se naste un copil crestin el asa ramane. Asta daca nu isi schimba religia. Dar asta nu inseamna ca el respecta Cuvantul lui Dumnezeu. Face ce vrea...

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ai asa ceva? deci credinta la romani e ca asa a vrut parinti sa ma boteze cand eram mic )))

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Da happy

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Pana la urma mi-am cumparat http://idei3d.ro/product/ochelari-cardboard/
ai cumparat folia aia?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cum se vede?
A zis unu ca imi aduce el o folie de aia laughing

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Sincer nu stiu nu e ceea ce ma asteptam nu e nimic 3d, ma duc la cinema, am dat 52 de ron pe un carton si doua lentile

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Man. E zeii egiptului la cinema. Vii?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Da,dar nu acuma ca e noapte si mi-e frica sa ies noaptea afara mi frica de draci care vor sa ma posedeze, cand mergi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Oh. As merge si asta seara cred. Daca nu, maine seara. Si in weekend daca mai e.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ai parasuta sa sari in mall ca se inchide in cateva ore, duminica merg

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

La 22 e.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Duminica la 22 e?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Azi e priemera man

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Pai locuri mai sunt azi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Astazi e la 22. Duminica e la 22:30. De ce nu vii astazi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Cum adica cate locuri? Pai nu stiu. Presupun ca nu e asa full.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Doar in primele 3 randuri sunt locuri si nu se vede bine man

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Am sunat acma la ei mi-au spus ca doar in primele 3 randuri e loc

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Oh. Si maine seara?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

E aiurea in primele randuri nu

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

J
Vineri 26.02
S
D
L
Ma
Mi
J
14:30
17:10
19:50
22:30

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai vii maine?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Mergi azi?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Pai nu ai zis tu ca e nasol in primele randuri?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Eu sm fost in randul 2 find pentru prima oara la cinema 3d

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Damn. Deci... cand mergi mai exact?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Cand se naste un copil crestin"... un copil nu se naste crestin.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu se naste, adica prin Botez am vrut sa spun...

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Duminica man ca atunci nu ma suna cam nimeni

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Oh. Bine. Poate nu vii atunci...

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ich verpesche

| Fatamuntilor a răspuns:

Ce fel de tribunale Ray?
Vorbesti de cele religioase?

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Vorbesc sa se desfinteze tribunalele umane ca alea religioase sunt dincolo de viata asta

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

E AIUREA!
Sunt mai multi cei care gresesc pe cale civila, decat religios!

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Deci aia 2% din populatie comit mai multe pacate ca restul de 98% misto, saraci de ei 98% e sfanta, sufera zilnic

| Fatamuntilor a răspuns (pentru RAY):

Multe dintre infractiuni (crima, furtul, violul ) sunt considerate pacate / incalcarea poruncilor.
Crestinul care se impartaseste/ spovedeste primeste un Canon de la duvovnic care tot un fel de pedeaspsa este.

| sublime89 a răspuns:

Dar nu stii tu ca din aia 97% doar cativa sunt "adevarati" crestini? Si doar pe lumea celalalta vor fi sortati. Deci pentru aia neadevarati trebuie sa existe legi si puscarii, pentru ca ei inca n-au atins perfectiunea celorlalti.

| RAY explică (pentru sublime89):

Asa apare la recesamant