| anonim_4396 a întrebat:

De ce ingaduie Dumnezeu adevarate marsavii pe care le fac unii oameni la nivel psihic semenilor lor, incat ii schimba pe acestia si nu intervine nici in urma unor rugaciuni disperate, nici daca aceasta este o mama? Se spune ca rugaciunea mamei are putere - praf. Se spune ca rugaciunea celui disperat are putere - praf. Nu pot accepta ideea ca Dumnezeu accepta sa se faca un mare rau cuiva si nu actioneaza deloc, nici macar la rugaciunea disperata a mamei.
Desigur, nu avem pretentia de a-L intelege in totalitate pe Dumnezeu, acesta ar fi un nonsens, dar poate cineva sa fi inteles sau trait totusi ceva mai mult.

10 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Poate ar fi timpul să iei în considerare faptul că dumnezeu nu există și este doar o invenție, o creație omenească. Din experiențele tale precum și ale multor altor oameni reiese clar că acest dumnezeu imaginar promovat de popi nu e decât o iluzie. De ce încă mai crezi în iluzii? Iați viața în mâini, luptă pentru ce vrei și nu mai aștepta să-ți pice din cer că nu se va întâmpla.

| sierra1 a răspuns:

"rugaciunea mamei are putere - praf. Se spune ca rugaciunea celui disperat are putere - praf"

corect! Și atunci de ce mai invoci toți sfinții?

| johnnny123 a răspuns:

Ce-ar fi să te trezești la realitatea că trăim cu toții într-un univers complet indiferent la dorințele și nevoile noastre personale?

| Pocait01 a răspuns:

Dar până la rugăciunea aceea ce ai făcut pentru Dumnezeu?

| 1onur a răspuns (pentru Pocait01):

La judecată, învinovățit pe el că nu-i merge afacerea să-și facă banii și ceși dorește el/ea. Na crezut niciodată în el cu Adevărat, iar când a dat de necazuri în viață ce în mare parte noi nile cauzăm cu bună intenți și "bună" faptă propie "asumtă" ia, trecută prin minatea lui "luminată" că Dumnezeu ar fi de vină de ce el/ea n-are parte de succes în afacerile lor, în dorințele lor, când ei nau o zi de muncă foarte mulți din ei, când ei "nu știu" ce sfori și în ce păcate să-și mai investească timpul să-le curcă banii cu sacii...

Vinovat mai ești Doamne Dumnezeule meu că ai milă și bunătatea pentru noi chiar și atunci cănd te găsim cel mai vinovată pentru faptele nostre, Fiul tău avea dreptate Dumnezeule, "Noi nu știm" ce facem"Noi Niciodată nu suntem Vinovați" tu ești Doamne Dumnezeul meu vinovat că ne ierți nouă în toată prostia, Dezumanairea noastră în care sa ajuns și se va ajunge...

| gaminator a răspuns:

In primul rand, nu asculta tot ce spun acesti existentialisti, relativisti, sceptici etc. pe internet.

In al doilea rand, vrei sa vezi cum lucreaza Dumnezeu, nu i asa? Mergi la o manastire, vorbeste cu calugarii, citeste cartile bisericii despre vietuire crestina precum Vietile Sfintilor, Patericul, Filocalia sau marturii ale oamenilor despre sfinti, precum cartea despre experientele oamenilor cu Parintele Cleopa de la Sihastria "Manca-v-ar raiul!", care este excelenta pentru inceput. Parintele este canonizat sfant in 2025.

Concluzionand, occidentul la aceasta data este cel mai bun motiv pentru care sa nu te indoiesti niciodata de Dumnezeu si de poruncile Lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate din cauza ca e un personaj inventat? Zic si eu.

| RAY a răspuns:

Dumnezeu a predestinat totul,nu e vorba că stă indiferent,el a creat scenariu și apoi i-a dat play,pentru că el știe viitorul,știe dinainte de nașterea absolut tot ce vei face, scrie in biblie,noi avem deja totul scris în cartea vieți,deși a judeca un om că ți a urmat scenariul este absurd și ridicol, evrei știau asta, deși Dumnezeu regreta creația creata de el, ceea ce este ciuda, înseamnă că nu știe viitorul exact, nici existența unui Dumnezeu sau creator nu ar avea sens, ce a făcut Dumnezeu o eternitate in universul întunecat? Din ce putea sa creeze ceva daca nu era nimic? Plus că Dumnezeu face ordine în ape adânci, plus conversația între acele personaje la început

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

Corect

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu nu permite nimic, pentru ca e doar un personaj fictiv. Iar rugaciunile, bineinteles, nu folosesc la nimic.