| nokk a întrebat:

De ce Isus nu s-a nascut femeie? Oare pentru ca femeie nu este destul de demna pentru a-l gazdui pe "dumnezeu" pe pamant? Oare Isus cu o minte de femeie nu ar fi reusit sa isi duca la bun sfarsit "piesa de teatru"? Oare din cauza ca in acea vreme nu prea se facea diferenta dintre o femeie si o capra?

27 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca a fost inventat si cum pentru deisti femeia e un uter cu urechi... altfel cum ar mai asculta? Trist, infricosator, insa si amuzant cand descoperi ca si in prezent unii crestini "respecta legea", dar na, e "respect reciproc", femeia e sluga, barbatul n-o bate, sau invers.
A trebuit sa fie barbat ca inapoiatii aia erau misogini, cine ar asculta un uter cu urechi?

| Qinz a răspuns:

Sa pui o femeia care sa duca toate chinurile unui barbat?, desteapta intreabre, ar fi vut forta o femeie dupa toate torturile sa mai duca o cruce in spate?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Misogini...

| nokk explică (pentru Qinz):

In tota lumea asta, au fost milioane de femei care au suferit fizic mult mai mult decat Isus.

| Inferno a răspuns:

Pai se zice ca Iisus a fost si inteligent, deci cum sa fie femeie? laughing
glumeam.
Deoarece mentalitatea din acele vremuri favoriza barbatii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Cica in fiecare gluma e un strop de adevar.
Femeile chiar sunt inteligente, chiar daca mult timp le-a fost interzis accesul la cultura, unele sunt mai inteligente decat barbatii, oameni si oameni, dar uneori e mai comod sa faci pe prostul, chiar inteligenta miscare, iar daca ai prieten imaginar... e chiar obligatoriu, ca doar nu viata asta conteaza.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

In unele este mai mult decat un singur strop.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Cel putin un strop*
Observ ca esti crestin laughing Nu e jignire, doar ca ei nu vad oamenii egali.

| Narfundo a răspuns:

Iisus nu a jucat o piesa de teatru.A trait o viata asa cum a trait fiecare.El nu intelegea de ce il atacau paianjenii la inceput, nu gasea sensu raului si tu vrei sa imi zici mie ca el a planuit tot? Intelepciunea lui a inceput de la ani mai mari 18, 25, cand raul ii infrange pe multi, mai putin pe El.De aceea este El recunoscut si in ziua de azi, ca om fara de pacat, nu ca actor, teatru, Dumnezeu? Amice a fost doar un om.Ar putea avea totusi o legatura cu extraterestrii.Ridicat la cer? Iti recomand Ancient Aliens online.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Si tu crezi ca oamenii sunt egali? Din ce punct de vedere? Al speciei, da, suntem egali dn punct de vedere al speciei. Dar in rest egalitatea este doar o utopiei, pentru ca se opune chiar evolutiei. Daca ai egalitate nu poti avea evolutie, mereu este cineva superior altuia, fie fizic fie psihic.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Dar toti pornim egali, pe parcurs unii se ridica, altii nu, insa ca sa afirmi ca femeile sunt nu stiu cum, cred ca e deplasat, si nu zic doar de gluma ta, toti care au ca si carte de capatai prea sfanta si minunata biblie sunt asa.
"Mereu este cineva superior altuia", corect, pe puteri, nu pe prejudecati bazate pe ceva nascocit de niste inapoiati/redusi mintal, bolnavi de schizofrenie.

| tom190 a răspuns (pentru Qinz):

La atata autointitulata putere divina putea sa duca si x cruci, povestea abia incepe, nu ma mir ca esti credincioasa, incat nici aceasta intrebare nu ti-ai pus-o happy

| relian a răspuns (pentru Qinz):

Care torturi dle? Te referi poate la tortu de anul nou sau care? Nu stiam ca Isus a fost torturat.Maine o sa veniti sa spuneti ca a fost si tras pe roata sau in teapa.Conform cu biblia el a fost judecat cu sentinta crucificare si apoi a fost pus sa isi care acea cruce singur.Nu vad unde si cand a fost el torturat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu a fost aleasa fecioara MARIA vas ales de mare pret sa poarte si sa nasca cuvantul Domnului si mantuirea noastra? nu este fecioara Maria,mai presus decat heruvimii, si mai fara de asemanare decat serafimii? nu este femeia ajutorul de nadejde al barbatului, acesta fiind puterea si femeia fiind mangaierea un intreg facand acestia doi prin casatorie, cand devin un singur trup? de ce minimalizezi rolul femeii cand in realitate este atat de important, in istorie, in religie, in societate|?

| tavadaresti a răspuns (pentru anonim_4396):

''nu este fecioara Maria, mai presus decat heruvimii, si mai fara de asemanare decat serafimii?"=>Argument biblic ai la aceasta afirmatie?

| comandamente a răspuns:

Daca te-as antreba de ce nu te-ai nascut Magar? atunci toti ti-ar spune Magarrrrrrrrrrrule!
Antrebarile tale sunt un non sens.

| alexandra2859 a răspuns:

De ce crezi ca isus a fost "barbat"?

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Pur si simplu aiurezi. In loc sa faci afirmatii gratuite doar de dragul de a le scrie, mai bine ai tacea. Bine ca pentru voi, cei necrestini, femeia este o lingura pe care o arunci dupa ce ai folosit-o de cateva ori. Daca femeia in opinia ta ar fi 'un uter fara urechi', stai linistit ca s-ar gasi 'metafore' si pentru un misogin ca tine!

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

:)) Cred ca n-ai citit ce am mai zis. Ideea cu uterul nici macar nu e a mea, si oricat am cautat imaginea respectiva, n-am gasit-o. Ma rog, nu era un uter, era o catelusa care avea multi pui langa ea si era comparata cu femeia de acum cateva mii de ani, singurul ei rol era sa dea nastere urmasilor.
Cand "ie" grele, "ie" grele, n-am pretentii de la toata lumea :)

Edit: http://i.imgur.com/Yl8Tk.jpg

| DyNo a răspuns:

Mintea unui crestin ca tine nu poate vedea altceva decat lucrurile pe care i le-au aratat altii, la fel de ipocriti ca el.

| morningstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Bla bla bla.

| Mădă0611 a răspuns (pentru morningstar):

Daca vrei sa fii cuciu, spor la treaba, Bla bla bla. smug

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca femeile nu sunt inferioare barbatilor atunci cum iti explici aceste lucruri:
Citez: "Modificările aduse recent Codului Rutier, cu scopul creşterii siguranţei pe şoselele României, nu îi vizează doar pe conducătorii de scutere, ci şi pe femei, principalele vinovate pentru majoritatea accidentelor rutiere. Astfel, începând cu luna viitoare, condiţiile pentru acordarea permisului de conducere femeilor vor fi înăsprite drastic.

"Ne-am inspirat din politica de siguranţă rutieră a Arabiei Saudite, un etalon în domeniu. Practic, sperăm să reducem radical numărul de femei care obţin permisul", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Rutiere. "Se va institui şcoala de şoferiţe, care va dura şase ani şi va include, pe lângă cursuri teoretice, şi tratamente hormonale intensive, menite să le inducă femeilor, pe cât posibil, un comportament masculin în trafic."

Peste 1000 de membre ale unor ONG-uri feministe sunt hotărâte să picheteze sediul Guvernului în semn de protest. Acestea au primit un mesaj de susţinere din partea site-ului Youtube, în care se precizează: "O mie de femei încercând să parcheze simultan în Piaţa Victoriei! Va fi cu siguranţă un spectacol grandios, comparabil cu deschiderea Jocurilor Olimpice"."

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Daca nu verificam sursa, ma certam pe aici laughing
1. Pamflet
2. Arabia Saudita e tara musulmana. O femeie a fost omorata cu pietre pentru ca... a condus, si asta nu e pamflet.
Eu as da o lege, ca misoginilor sa li se puna un semn ceva, si femeia care indrazneste sa se lase, cel putin atinsa, de unu, sa fie amendata sau bagata la puscarie. Daca tot suntem slabe/inferioare, sa platim. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Https://www.facebook.com/....../photo.php + altele, banuiesc ca stii ce si cum e cu religia, si de acolo a pornit treaba.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Speram sa nu te prinzi ca e pamflet. Ar fi fost chiar amuzant.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Ehe, daca sunt fata nu inseamna ca sunt proasta, poate uneori nu imi dau interesul, dar e alta treaba. devil
Mi s-a parut dubios ca era vorba de Arabia Saudita, stiu ca aia sufera cu capul, ca toti de prin zona.