| Inferno a întrebat:

De ce majoritatea ateilor de aici sunt atat de superficiali? Ateismul nu are legatura cu superficialitatea in caz ca nu stiati.
Vad o gramada de utilizatori care se declara atei, dar de fapt ei sunt doar superficiali.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu cred ca fiecare om crede in ceva sau cineva.

| Geass a răspuns:

Ateismul ar putea fi chiar opusul superficialităţii.Creştinii cred că ei sunt speciali crezând că au aflat de adevăratul Dumnezeu, un ateu cu ce ar putea fi el superficial acest crezând că este creaţia a unei evoluţii şi că nu are o misiune aşa de specială ca creştinii în viaţă.

| richarddawkins a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de ateism
1 cei care afirma ca nu exista
2 cei care nu afirma nimic dar nici nu infirma in lipsa de dovezi
3 uni critica
4 nu au fost invatati cei religia
5 uni pur si simplu spun ca e imposibil sa existe dumnezeu
desi vezi tu ateismul are si el mai multe radacinii

| richarddawkins a răspuns:

Care dintre ei sa stim si noi? sunt putini nu vezi ca multi nici nu mai intra pe TPU

| Inferno explică (pentru EmaS):

Am intalnit utilizatori aici de care imi este sila si imi provoaca greata. Utilizatori care se lauda cu prostiile si imbecilitatile pe care le fac. Apare cate unul si incepe sa injure apoi spune ca lui nu ii pasa de nimic, el fumeaza, bea se drogheaza, violeaza, etc. Si la sfarsit se declara ateu.
oameni ca astea fac de ras ateismul. Din cauza lor ateii sunt vazuti ca niste javre in ochii crestinilor.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

Eu nu cataloghez oamenii in functie de asta. Am intalnit si atei, oameni morali cu principii solide, cu o inima mare.

| Inferno explică (pentru Geass):

Ateismul,da este opusul, nu te contrazic, numai ca utilizatorii care se declara atei sunt majoritatea niste javre care nu au habar de stiinta,de fizice,de nimic. Ei se cred tare grozavi pentru ca fumeaza, beau, se drogheaza, violeaza, fura si se lauda cu astea pe aici. Ce treaba arte ateismul cu sexul, fumatul, violatu, etc? Nu are legatura. jigodiile astea fac de ras ateismul.

| Inferno explică (pentru richarddawkins):

Nu mai stiu cum se numeau. Dar am tot vazut asa ceva.
Apare unul care injura ca un bou si spune ca e un mare curvar si violator si la sfarsit se decara ateu. Pai ce sa mai creada crestinii de atei cand au de aface cu asemene specimene?

| Inferno explică (pentru EmaS):

Eu nu inteleg de ce desfranatii astea se declara atei?

| muffy1 a răspuns:

Eu nu inteleg intrebarea ta, si indignarea din raspunsurile tale.
ateu-nu crede in zei. punct, lasand vrajelile cu slab, tare, gelatinos, atat inseamna. orice alta definitie e in plus.
a nu crede in zei nu te face om bun sau rau, sau a crede in zei la fel. de unu omoara oameni pe strada poa sa creada si in cthulhu din partea mea, nu are nici o relevanta ce credinte are.
mi se pare ca gresesti la fel de mult cu acei crestini care zic : haa, ce fel de ateu esti daca nu cunoscti x sau y. pai, un om poate sa nu stie sa adune 1 plus 1, daca nu crede in zei e ateu, atat, toate celelalte caracteristici ii apartin doar lui
a spune ca cineva e ateu si daca violeaza si omoara face sa para ca toti ateii sunt asa, e la fel cu a spune ca daca un om violeaza si omoara inseamna ca toti oamenii violeaza si omoara. de ce naiba puneti mai multa semnificatie cuvantului ateu decat are? a fi ateu nu inseamna a fi bun sau rau, a cunoaste fizica sau chimie, a fi criminal sau a respecta legea. sunt cuvinte diferite care exprima acele lucruri.

| Inferno explică (pentru muffy1):

Pai dace este ateu si nu stie nici sa adune 1+1, cum a devenit ala ateu, cum a ajuns la aceasta concluzie? Eu nu spun ca nu e ateu, e ateu, dar e un ateu imbecil ce face de ras ateismul pri propria lui existenta.
Problema e ca numarul ateilor dobitoci creste, ce o sa ajunga ateismul daca este format din asa de multi dobitoci?
daca un om violeaza si omoare, nu inseamna ca toti faca asta, dar face de ras rasa umana.
Asa si aici.
Daca un ateu fura si omoare, nu inseamna ca toti faca asta, dar face de ras ateismul.

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Ai dreptate mare, dar nu trebuie ca cineva sa generalizeze vazand pe un specimen vb vulgar asa cum nici eu nu asociez crestini cu criminali, hotii etc

| richarddawkins a răspuns (pentru Inferno):

Inferno ateismul nu-i o doctrina, dogma, filozofie, nu toti ateii sunt genii mari, ateismul e doar o negare a divinitati

| richarddawkins a răspuns (pentru muffy1):

Nu e nici o vrajeala ateu neaga existenta unei divinitati nu crede in nimic, ateismul puternic afirma ca nu exista, ateismul negativ nu afirma nimic

| muffy1 a răspuns (pentru Inferno):

Fratele meu, oamenii nu sunt caracterizati prin crestini hindusi sau atei. astea sunt ideologiile lor in materie de religie. de ma intreaba sau il intrebi pe un om.ce esti? iti raspunde, om, homo sapiens, barbat sau femeie, batran sau tanar, nu o sa zica ca e ateu. ateismul nu e o concluzie, nu e un proces evolutiv.
a fi ateu e egal cu a fi doctor sau electrician, cu a fi vegetarian sau a manca carne, cu a crede in alieni sau nu. de pui un om sa se descrie iti va zice, sunt profesor, prefer sa alerg seara, sunt vegetarian, in materie de religie sunt ateu si as amai departe.
nimeni nu o sa zica ce esti..ateu, ca si cu masta ar fi cumva o trasatura fundamentala. a fi ateu sau om religios tine doar de o ideologie si atat, trasaturile cuiva nu sunt influentate de asta. si ce ai zis tu, ca face de ras rasa umana, pai atat. a fi ateu nu te scoate din umanitate, de omori si faci rau tot rasa umana faci de ras, in intregimea ei, nu se aplica automat gandirea aaa, a facut de ras ateii. daca e un crestin care de vede pe cineva zicand asta va spune, ha, ce fac ateii, ar fi la fel de imbecil cu un ateu sa zica ia uite ce fac crestinii de cumva unu a ucis pe cineva. un om a ucis pe cineva, sau na, oamenii ucid multi oameni, daca cineva nu e rusinat de actiunile umanitatii pentru ca gaseste o bariera ideologica in loc sa se considere egal, ala nu merita a fi numit om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici superficialitatea nu are legatura cu ateismul, deci sunt 2 notiuni fara legaturi cauzale.Ce ai urmarit prin intrebarea ta superficial motivata logic?

| 4b a răspuns:

laughing