| ForJesus a întrebat:

De ce nu credeți în Dumnezeu, și credeți în evoluție?
Unde e evoluția aici:
Știți ce s-ar întâmpla dacă Soarele ar fi +/- 1% mai aproape/departe de Pământ?
Ne-am topi sau am îngheța!
Nucleul Soarelui atinge ~15 milioane grade Celsius.
Desi Soarele este la ~150milioane km depărtare de Pământ, lumina Soarelui este principala noastră sursa de energie.
Energia părăsește Soarele la o viteza de 5 milioane tone de materie pe secunda.
Asta se petrece zi și noapte, an după an.
Soarele elimina mai multa energie intr-o secunda, decât a produs omenirea pana acum.
Soarele, steaua cea mai apropiata de noi.
Dintre toate stelele, în galaxia noastră, Calea Lactee, estimam 100 miliarde de stele, și în adâncul spațiului vedem încă 100 miliarde de galaxii!
Nici măcar nu putem percepe energia si puterea despre care vorbim.
Si energia pe care o avem pe pământ este de 1 miliard de ori mai mica decât energia care pleacă de la Soare!
Peste 1 milion de Pământuri ar încăpea în Soare.
Si totuși, Soarele nostru este o stea medie.
Multe stele din galaxia noastră o fac sa para mica.
Arcturus este a 4-a cea mai luminoasa stea de pe cerul nopții.
Desi e la 321 trilioane km depărtare, acest gigant portocaliu se vede cu ochiul liber.
Arcturus este de 100 de ori mai luminos, cu o raza de 20 de ori mai mare decat a Soarelui.
Dar chiar si Arcturus pare mic in comparatie cu super-gigantul Betelgeuse.
Betelgeuse are o raza de 600 de ori mai mare decât a Soarelui, si lumineaza de 60 mii de ori mai puternic decât Soarele!
Totusi, nici chiar Betelgeuse nu e cea mai mare stea din galaxia noastră.
Cativa super-giganti rosii din Calea Lactee sunt si mai mari!
Unii au raza de 1500 de ori mai mare decât a Soarelui!
Nu fiți copii la minte, totul este perfect pentru ca Dumnezeu poarta de grija, zi de zi!
Poate cineva sa-mi răspundă?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| InsanelyWicked a răspuns:

Foarte interesant punct de vedere. DUMNEZEU a creat totul ca un artist desavarsit. In loc sa ne bucuram de maretia creatiei Lui, noi pierdem timpul in dispute irelevante cu frustrati si complexati care incearca sa impresioneze ascunsi sub mantaua ateismului. N-are rost ~.~

93 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Iti permiti sa vorbesti asa despre oameni care sunt profesori si lectori universitari? Aici demonstrezi cat esti de ignorant si incult.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Iti permiti sa vorbesti asa despre oameni care sunt profesori si lectori universitari? Aici demonstrezi cat esti de ignorant si incult. ''
Care lecori universitari?! Aici demonstrez ca nu sunt ignorant, ignorant as fi fost daca treceam cu vederea peste aberatiile unora, auzi, dictionar ortodox, sunt mai multe feluri de dictionare, unele explicative universale si altele pentru anumite domenii, cum ar fi cel tehnic, in care sunt prezentate definitiile elementelor ce tin de dehnica, dar aceste definitii sunt in concordanta cu cele universale, nu poti sa treci in dictionar nume de tari, de sarbatori, nume, si alte stupizenii, aceste elemente nu fac parte din subiectul unui dictionar. Asta asa, sa nu vorbesc de definitiile care sunt date... Acestea sunt carti manipulative, ortodoxia putea trece intr-un dictionar elemente ca: cristelnita, botez, biserica, si tot ce tine de cultul ortodox, dar ce cauta camilele, israelul, taierea imprejur intr-un dictionar?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Acolo am si gasit explicatia despre inima.''
Ei bine daca acolo ai gasit ca inima este un organ receptor de sentimente, atunci de ce te revolti asa?! Despre ce oameni elevati vorbesti?! Un om elevat sau cultivat nu bate campii sustinand ca inima este un organ de simt. Popii au studiat biblia, adica ce au scris unii acum mii de ani, dar asta nu inseamna ca pot da ei orice definitie cuvintelor, si de cand se ocupa ortodoxia cu explicarea unor cuvine, precum inima, care nu face subiectul studiului lor, si-mi spui mie ca sunt ignorant si incult?! Pe baza celor analizate in biblie nu poti defini orice vrei tu dupa bunul plac. Si ca veni vorba de biblie, dedicatie de la mine pentru tine: http://www.youtube.com/watch?v=FCPSnaf3XSg&feature=related

| AragorN88 a răspuns:

Galileo Galilei nu a fost ucis de biserica, a fost acuzat de erezie, iar el a fost obligat sa nege lucrurile descoperite, pe urma a fost crutat.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Oamenii aceia nu sunt preoti, sunt lectori si profesori universitari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sasi dau stupid?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Daca dumnezeu e asa iubitor de un leu de ce nu canta romante la caprioare?

| ForJesus explică (pentru Omulrational):

Știința e pentru voi necredincioșilor, crezi ca pe mine ma interesează grade și miliarde de galaxii...pe mine ma interesează apropierea de Dumnezeu!

| ForJesus explică (pentru NuDauFunda):

Toate astea indica simplu fapt, ca nu ești normal la cap...iti place? big grin

| ForJesus explică (pentru Wehrmacht):

Tu ai citit măcar întrebarea?hee hee

| NuDauFunda a răspuns (pentru ForJesus):

Daca asta ai inteles tu...e ok.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ raymusic @

Există creaționismul creștin, despre care se pretinde că provine din creaționismul Bibliei.
Creaționismul Biblic, ar putea, să fie interpretat și în altă manieră decât creaționismul creștin, dacă vrei neapărat.
Între „ Evoluționismul Darwinist" și „ Creaționismul creștin ", evoluționismul darwinist, pare ceva mai credibil, cu toate lipsurile și limitele sale.
„ Evoluționismul Darwinist" și „ Creaționismul creștin ", sunt ca 2 extreme.
Dacă postulăm că există un Dumnezeu, al Întregului Univers, unde am definit ca fiind Univers sumarea / reuniunea a tot cea ce există, am putea accepta, că evoluția a avut loc cumva, între cele 2 extreme, respectiv între „ Evoluționismul Darwinist" și „ Creaționismul creștin ".
Ideea unui Dumnezeu al unui asemenea Univers cum este cel definit anterior, este ceva intre ateism și Dumnezeii religiilor actuale și poate fi asociat cu un al doilea postulat, și anume acela „ că omul este o ființă divinică ".
Deci eu îți vorbesc, de fapt, de o altă religie, evident fundamental diferită, de creștinismul ortodox, care este foarte specializat în a linge diverse icoane „ făcătoare de minuni" și diverse bucăți de hoit numite " moaște", și "exorcizări"--în condiția, că nici nu cred că există în realitate, diavoli --, ș.a.m.d., și care probează un grad de cultură teribil de ridicat, al respectivilor credincioși și al prelaților lor.
Dacă în realitate există sau nu există un Dumnezeu al întregului Univers, nimeni nu poate preciza corect, nimic, de o manieră foarte serioasă!
Despre tine am impresia, că ești ateu, eu am fost ateu, dar am renunțat la ateism, gândindu-mă la o altă religie, cu o divinitate al întregului Univers.
Întrebarea pe care mi-ai pus-o, ( Daca dumnezeu e asa iubitor de un leu de ce nu canta romante la caprioare? ), nu văd ce legătură ar avea, cu cea ce am scris eu despre religii, la modul general, sau cu filozofia mea religioasă și nici cu răspunsul meu la această întrebare.
Răspunsul cu leul, cred că trebuia dat, unei alte persoane, și nu mie.

| Wehrmacht a răspuns (pentru ForJesus):

Da! Si nu am prea inteles nimic.Am inteles ca ai pus intrebarile alea. Pune si tu ''?'' dupa intrebare si scrie cumva sa se inteleaga nu ca pe poezie.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Oamenii aceia nu sunt preoti, sunt lectori si profesori universitari. ''
Unde sunt lectori?! I-ai scos si lectori acum?! La care universitati sunt lectori?! Hai ca sa-ti zic ceva... In Iasi teologia se preda la Universitatea Al. Ioan Cuza, tot acolo sunt si facultatile de: fizica, litere, chimie, biologie, ed fizica si sport, drept. psihologie, stiinte politice, economie, etc. La o asemenea universitate nu o sa fie niciodata lector un popa.
La universitatile tehnice sau de profil vocational (arte) nu ai sa gasesti niciodata vreun popa lector.
Acum chiar daca ar fi lectori, functie ce implica o anumita conduita, un popa care a terminat teologia, nu are capacitatile necesare pentru a defini inima, pentru ca el nu a studiata inima, este total aberant sa dai o explicatie inimii asa cum ai dat tu, asta pe langa faptul ca inima nu are ce cauta intr-un dictionar ortodox, cel mult poate exista intr-un dictionar biologic.

| Omulrational a răspuns (pentru ForJesus):

Atunci de ce aduci argumentele astea in intrebare daca nu te intereseaza stiinta?
Putin imi pasa in ce zeu crezi tu.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Iata ce spunea
Albert Einstein :
"Stiinta fara religie este patetica, religia fara stiinta este oarba." Albert Einstein

Read more: http://dumnezeuestedragoste.blogspot.com/......-ateu.html Te rog sa iti faci timp sa citesti aici:http://spiritlessons.com/......Thomas.htm

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Nu vrei sa ma lasi cu toate rahaturile astea?!
''Raspunsul facil si rapid este ca Einstein nu credea intr-un Dumnezeu personal. Este totusi interesant cum a ajuns la aceasta concluzie. In elaborarea teoriei relativitatii, Einstein a realizat ca ecuatiile il conduceau catre concluzia conforma careia universul are un inceput. Nu i-a placut aceasta idee, pentru ca el credea ca in acest caz ar trebui concluzionat ca universul a fost creat de Dumnezeu.''
Einstein putea sa concluzioneze in felul urmator: universul are un inceput dar nu ca a fost creat de cineva, teoria relativitatii nu evidentiaza existenta unui creator al universului. Termina cu toate balivernele propagandistice. Einstein nu a crezut niciodata in dumnezeu, iisus si tot neamul sau.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dar el a facut afirmatia ca stiinta merge mana in mana cu religia.Nu mai stiu unde am citit ca el spre apusul vietii a devenit crestin.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''el credea ca in acest caz ar trebui concluzionat ca universul a fost creat de Dumnezeu''
Text tipic propagandis, a spus Einstein asa ceva?! A sustinut Einstein vreodata ca universul are un creator?! El a sustinut ca universul are un inceput, dar asta nu implica faptul ca universul trebuia creat de dumnezeu, si ma rog de unde stia autorul articolului ce credea Einstein?!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu mai stiu unde am citit ca el spre apusul vietii a devenit crestin.''
Poate in biblie laughing

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Textul este tradus din original.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu scrie despre el in Biblie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

In Biblie nu scrie ca Dumnezeu a planificat evolutua. in Biblie nu scrie nimic despre evolutie.

| sinx a răspuns:

Pai de ce crezi ca a facut dumnezeu atatea planete? care este scopul lor? Daca tot ne-a iubit asa mult dumnezeu de ce nu ne-a facut o planeta mai mare? Peste 20-30 de ani o sa ajungem sa ne calcam in picioare si sa ne omoram intre noi pentru mancare. Desi vad ca stai bine la capitolul cultura generala, nu prea pot sa inteleg cum nu poti face niste legaturi logice.

| sinx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai exista mai multe dovezi despre existenta extraterestrilor decat despre existenta lui dumnezeu, nu crezi? Crezi ca daca mori de sete in desert vine dumnezeu si iti da o cana cu apa? happy Unde este dumnezeu cand fetite de 10-12 ani sunt violate si omorate in bataie? Unde a fost dumnezeu cand s-au prabusit turnurile gemene din america? Era in concediu? Unde este dumnezeu cand copiii din africa mor la varste fragede? De ce pana acum 300 de ani speranta de viata era 30 de ani iar acum este 70? Totul este stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Nu te oblig sa faci nimic.E doar un sfat daca vrei sa tii cont bine, daca nu. asta e. E problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sinx):

Nu e totul stiinta. Exista si stiinta si religie. Daca tu nu crezi / dumneavoastra nu credeti nu inseamna ca nu exista. Sunt de acord : exista si stiinta, dar si religie.

| MMihai a răspuns:

răspuns pentru @ DyanaLissette @

" În Biblie nu scrie ca Dumnezeu a planificat evolutua. in Biblie nu scrie nimic despre evolutie. "

Răspunsul tăi ar putea să fie corect dacă biblia ar fi o carte științifică.
Preoții spun că Biblia este cuvântul Domnului / cuvântul lui Dumnezeu.
Cine a scris Biblia Dumnezeu cu mâna lui proprie sau Dumnezeu a spus povestea unor oameni și ăștea au povestit-o mai departe și
alții au scris / redactat textul scris.
Nu a scris-o cu mâna lui proprie.
Nu se precizează cine au fost cei care au ascultat și cine au fost cei care au redactat textul / cei care au scris textul.
Dacă ție ți se povestește o cantitate mare de informație, nu o vei reține cuvânt cu cuvânt ci vei reține ideile și vei explica ce ai priceput tu cu cuvintele tale.
Pe unele ți le vei amintii cu exactitate dar pe altele numai parțial.
În dorința de a nu greșii îți vei pune întrebarea ce era de fapt în capitolul ăla din care îți amintești numai parțial câteva idei?
Ca să faci o treabă bună te vei mai consulta și cu alții, și își vor da și ei cu părerea.
Ulterior Biblia a fost transmisă atât în scris cât și oral și apoi au fost redactate texte scrise.
Oamenii când scriu cu mâna scriu urât, și un altul care citește nu înțelege în totalitate scrisul și atunci ori copiază literă cu literă un cuvânt fără sens acolo, sau combinația de litere care nu însemna nimic.
Sau se gândește ce ar fi trebuit să fie acolo, ca să aibă o logică textul și scrie de la el putere, cea ce crede că ar fi trebuit să fie scris acolo.

Prin copieri succesive până la apariția tiparului, textul biblic a suferit modificări mereu.
Au fost niște adunări bisericești care au stabilit ce text este bun, ce text nu este bun și de aici alte probleme privind corectitudine Bibliei.

Chiar dacă inițial Biblia ar fi fost de sorginte divinică, la momentul zero, textul actual este de fapt foarte diferit de cel inițial,
care oricum era și el diferit de cea ce a povestit Dumnezeu unui om sau unui grup de oameni.
Dar ce ce să accept că textul inițial, ar fi fost de sorginte divinică?
Segmentez răspunsul continuând cu alt răspuns.

| sinx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si cu ce a contribuit religia la dezvotarea societatii? happy

| Adrian4123 a răspuns:

Ori e alba ori e neagra.