| ForJesus a întrebat:

De ce nu credeți în Dumnezeu, și credeți în evoluție?
Unde e evoluția aici:
Știți ce s-ar întâmpla dacă Soarele ar fi +/- 1% mai aproape/departe de Pământ?
Ne-am topi sau am îngheța!
Nucleul Soarelui atinge ~15 milioane grade Celsius.
Desi Soarele este la ~150milioane km depărtare de Pământ, lumina Soarelui este principala noastră sursa de energie.
Energia părăsește Soarele la o viteza de 5 milioane tone de materie pe secunda.
Asta se petrece zi și noapte, an după an.
Soarele elimina mai multa energie intr-o secunda, decât a produs omenirea pana acum.
Soarele, steaua cea mai apropiata de noi.
Dintre toate stelele, în galaxia noastră, Calea Lactee, estimam 100 miliarde de stele, și în adâncul spațiului vedem încă 100 miliarde de galaxii!
Nici măcar nu putem percepe energia si puterea despre care vorbim.
Si energia pe care o avem pe pământ este de 1 miliard de ori mai mica decât energia care pleacă de la Soare!
Peste 1 milion de Pământuri ar încăpea în Soare.
Si totuși, Soarele nostru este o stea medie.
Multe stele din galaxia noastră o fac sa para mica.
Arcturus este a 4-a cea mai luminoasa stea de pe cerul nopții.
Desi e la 321 trilioane km depărtare, acest gigant portocaliu se vede cu ochiul liber.
Arcturus este de 100 de ori mai luminos, cu o raza de 20 de ori mai mare decat a Soarelui.
Dar chiar si Arcturus pare mic in comparatie cu super-gigantul Betelgeuse.
Betelgeuse are o raza de 600 de ori mai mare decât a Soarelui, si lumineaza de 60 mii de ori mai puternic decât Soarele!
Totusi, nici chiar Betelgeuse nu e cea mai mare stea din galaxia noastră.
Cativa super-giganti rosii din Calea Lactee sunt si mai mari!
Unii au raza de 1500 de ori mai mare decât a Soarelui!
Nu fiți copii la minte, totul este perfect pentru ca Dumnezeu poarta de grija, zi de zi!
Poate cineva sa-mi răspundă?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| InsanelyWicked a răspuns:

Foarte interesant punct de vedere. DUMNEZEU a creat totul ca un artist desavarsit. In loc sa ne bucuram de maretia creatiei Lui, noi pierdem timpul in dispute irelevante cu frustrati si complexati care incearca sa impresioneze ascunsi sub mantaua ateismului. N-are rost ~.~

93 răspunsuri:
| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Către sfârșitul vieții, într-o scrisoare adresată filozofului Eric Gutkind, marele fizician afirmă:

„Cuvântul dumnezeu nu este nimic altceva pentru mine decât expresia și produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."''

Asta este opinia lui Einstein care a fost scrisa pe hartie, cred ca este elocventa, sper sa-ti fie destul de clar, altfel mai citeste ultima parte: ''nu-mi poate schimba opinia.''

Einstein nu a crezut niciodata in dumnezeu, iisus si tot neamul sau, ti-am mai spus si o mai repet, asta asa poate intelegi pana la urma.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Biblia este o colecție de legende onorabile''
De aici iti dai seama cat de mult credea Einstein in dumnezeu si in cuvantul lui.

''produsul slăbiciunii umane''
Asa este caracterizat dumnezeu de catre Einstein.

Si tine minte ca a afirmat ca nimic nu-i poate schimba opinia, asta la finalul vietii, la aceasta concluzie a ajuns Einstein. Pentru el, dumnezeul biblic nu era decat o naluca, iar biblia, o colectie de legende copilaresti.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ DyanaLissette @
Când mi-am început viața sexuală, am început-o cu o femeie care era mai mare ca vârstă decât mine și avea un copil mic băiat numit Bogdan, și el avea 2-3 ani.
Am ajuns la ea și Bogdănel plângea că el vrea să fie fetiță.
I-am cerut niște explicații, că el vrea cercei și să fie fetiță.
I-am spus că el este băiețel, cum să fie fetiță.
Ea mi-a explicat că Bogdan a întrebat-o prin ce se deosebesc fetițele de băieței și că avea treabă și i-a răspuns la repezeală, că fetițele au cercei și băieții nu. Că nu știa ce să îi zică că este foarte mic. Pentru că nu aveam chef de bâzâitul lui Bogdan i-am spus că este duminică și magazinele sunt închise și că el o să meargă la cămin și în cursul săptămânii viitoare când voi avea timp o să încerc să merg cu mă-sa, să îi cumpărăm cercei, dar că și eu și mă-sa stăm rău cu banii și nu știu dacă vom avea posibilitatea să îi cumpărăm niște cercei frumoși că stăm rău cu banii.
Că ce facem noi cu banii, că nu putem să îi cumpărăm, lui cercei?
etc.
Mă-sa avea treabă și m-a trimis pe mine la plimbare cu Bogdan.
Mi-a dat sarcină să îi găsesc o explicație oarecare, ca să nu mai vrea fie fetiță.
Nu aveam nici o idee, ce să îi spun.
L-am întrebat dacă știe cine este președintele țării și mi-a spus că un om, că nu l-a cunoscut. I-am explicat că un bărbat, că cine este președintele Consiliului de miniștrii și șeful guvernului, șamd și toți ăștea erau bărbați și nici unul femeie.
L-am întrebat de ce nici pe unul din funcțiile respective nu au pus femei ci doar bărbați?
L-am lămurit că bărbații sunt mai deștepți decât femeile și l-am întrebat, dacă atunci când va fi om mare va vrea să fie o femeie proastă sau un bărbat deștept, că dacă își pune cercei și se face fetiță, când va fi mare, va fi o femeie proastă.
Când ne-am întors a început să urle la mă-sa că nu vrea să îi mai cumpere cercei, că nu vrea când va fi mare, să se facă o femeie prostă, ci să fie un bărbat deștept și a început să îi explice ei, că șeful de la Marea Adunare Națională, primul Ministru, președintele, și majoritatea miniștrilor sunt bărbați și nu femei, că el nu mai vrea să fie fetiță, că nu vrea să fie femeie prostă.
Mă-sa mi-a spus, că nu am minte, că ea este cu mine sau nu este cu mine, dar că idei de astea nu trebuia să îi bag în cap lui Bogdan, că există riscul să nu o mai asculte, că ea este femeie și deci o proastă.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ DyanaLissette @
Și eu și mama acestui Bogdan la repezeală și din lipsă de idei mai bune, i-am dat niște explicații aiurea acestui băiețel de 2-3 ani.
Un om de acum 2000 de ani ar fi putut înțelege niște explicații cu evoluția, sau s-a procedat, ca și cum am procedat eu și mă-sa cu Bogdan?

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ DyanaLissette @

Eram în clasa a 12 a și același Bogdan m-a întrebat cum au apărut oamenii și animalele.
Am încercat să îi explic teoria evoluționistă și bietul Băgdănel nu a priceput mare lucru din explicația mea.
Ș-a întrebat mama dacă așa a fost că nu prea credea el.
Sanda i-a spus că și ea, a învățat același lucru la școală, dar că el este prea mic, ca să înțeleagă, că este ceva prea greu de priceput de un copil așa micuț ca el.
M-a tot bătut Bogdan la cap cu teoria evoluționistă, ca să înțeleagă el despre ce este vorba.
Ajungând la noi acasă a început să vorbească cu tata despre teoria evoluționistă.
Bogdan îi explica tatei :
„ Că strămoșul comun al oamenilor și ai maimuțelor erau mai asemănători cu oamenii nu cu maimuțele, și că maimuțele au fost niște copii obraznici, care nu ascultau de părinții lor și au fugit de acasă și ca să nu moară de frig l-a crescut blană ca la animale.
Și că de aia, ca să stea la căldură, de aia, au plecat maimuțele în țările cade.
Că neavând cuțite și furculițe le-au crescut dinții mari ca la animale. Și ca să poată umbla prin copaci mai bine picioarele li s-au făcut ca niște mâini.
Tatăl meu, l-a întrebat pe ce se fundamentează teoria lui, și el i-a spus că au fost copii de oameni foarte mici pe care i-au pierdut părinții prin pădure și care au fost crescuți de animale și pentru că nu au stat între oameni și nu au mers la cămin, la grădiniță și la școală s-au făcut proști ca niște animale, și cu toate eforturile depuse tot proști au rămas, și cei mai mulți nu treceau la minte ca un copil foarte mic. "
Tata l-a pus să îmi explice și mie teoria lui cu maimuțele, că eu sigur nu o știam.
Mi-a explicat-o de mai multe ori, ca să o înțeleg eu bine.
Tu nici nu știai, teoria lui Bogdan, privind apariția maimuțelor.
Anii au trecut iar Sanda a murit de cancer și ulterior Bogdan a terminat facultatea de Design.
Acum niște ani l-am întrebat, cum au apărut maimuțele?
S-a uitat lung la mine, dovadă că nici el nu mai cunoștea, ca bărbat adult, " teoria Bogdan", privind apariția maimuțelor.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care este plin de putere.El ne invata cum sa traim ca sa fim desavarsiti si destoinici pentru orice lucrare buna.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care este plin de putere.El ne invata cum sa traim ca sa fim desavarsiti si destoinici pentru orice lucrare buna. ''

''Biblia este o colecție de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilărești''

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Hai sa vorbim despre Noul Testament, de la mantuirea prin Domnul Isus. Vechiul Testament cuprinde Legea si Proorocii, istoria poporului evreu.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Noul Testament?! laughing

''Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu''
Tin sa-ti amintesc ca dumnezeu nu a vorbit oamenilor niciodata, cu atat mai putin prin intermediari.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dumnezeu vorbeste prin diferite moduri,numai ca oamenii nu iau seama.El ne vorbeste prin Cuvant,prin oameni,prin vise, prin prooroci, prin boli.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Dumnezeu vorbeste prin diferite moduri,numai ca oamenii nu iau seama.El ne vorbeste prin Cuvant,prin oameni,prin vise, prin prooroci, prin boli. ''
Astea sunt povesti, si allah i-a vorbit lui Mahomed prin vise, allah a fost un prooroc, boli sunt in toata lumea si apar la omeni cu diverse credinte, asta inseamna ca zeul lor le-a trimis un mesaj, astea sunt prostii.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Dumnezeu vorbeste prin oameni care stau aproape de El, care se sfintesc prin viata pe care o traiesc fara de pacat.Ti-am spus ca si mie mi-a vorbit Dumnezeu ca sotul meu nu va muri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta poate fii dovedita, dar cum se poate dovedii ca Dumnezeu exista? ( fara teorii ) oh go on

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

laughing Ramai in lumea ta, Einstein spunea ca religia fara stiinta este oarba, adica, daca nu poti demonstra ca biblia este cuvantul lui dumnezeu, daca nu poti demonstra ca dumnezeu exista, daca nu poti demonstra ca dumnezeu a creat totul, si tot ceea ce sustine religia ta, atunci ea este egala cu zero, este oarba, adica nu arata nimic, este o poveste, astfel caracteriza Einstein cele scrise in biblie.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Si tu cu stiinta ta.Macar religia mea imi aduce o viata frumoasa,in pace,armonie,un camin fericit,si promisiunea unei eternitati fericite.Dar stiinta fara religie este patetica, asa spunea Einstein, nu?

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''promisiunea unei eternitati fericite''
E o promisiune desarta, de fapt e doar credinta intr-o fericire eterna.

''Dar stiinta fara religie este patetica, asa spunea Einstein, nu? ''
Eu sunt ateu, stiinta e pe aceeasi frecventa de unda cu ateismul.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Chiar daca,prin absurd sa spunem ca nu ar exista (dar eu stiu ca exista )vesnicie,este frumos sa traiesti cu nadejde,sa fii optimist, sa ai sperante, sa visezi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Chiar daca,prin absurd sa spunem ca nu ar exista (dar eu stiu ca exista )vesnicie,este frumos sa traiesti cu nadejde,sa fii optimist, sa ai sperante, sa visezi. ''
Mda, mai rau e cand devii dependent de vise si uiti sa traiesti, cand iti pui bariere propriei tale libertati si te refugiezi in vise, mai rau e cand traiesti in vise si nu in realitate. E bine sa ai vise, dar acestea nu trebuie sa-ti domine viata sau acestea sa devina scopul tau in viata, nu trebuie sa te lasi definit de vise, trebuie sa-ti traiesti viata (ps: a nu se intelege bautra si femei, etc). Nu este necesar sa crezi in dumnezeu pentru a duce o viata frumoasa.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu am nimic de pierdut nici in aceasta lume, nici dincolo in vesnicie!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Atat timp cat nu-mi dedic timpul unor entitati incerte a caror origine nu este cunoscuta sau demonstrata este un plus in existenta mea. Vreau sa traiesc in realitate si in libertate, nu vreau sa-mi traiesc viata prin vise si robie.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Ar insemna sa ma consum oare ce voi face maine, sa incep sa imi plang de mila mie si copiilor mei, vazand ca situatia economica este un dezastru, ca toate lucrurile merg din rau in mai rau? Ce as castiga? Dar asa, las toate lucrurile in mana lui Dumnezeu, El se ingrijeste de mine si de cei dragi si am pacea care intrece orice pricepere. Oricum chiar ingrijorandu-ma nu pot sa fac nimic, eventual sa ma imbolnavesc. Tot este mai benefic sa traiesti prin credinta! Special pentru tine:http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Ar insemna sa ma consum oare ce voi face maine,sa incep sa imi plang de mila mie si copiilor mei,vazand ca situatia economica este un dezastru, ca toate lucrurile merg din rau in mai rau? Ce as castiga?''
Nu-i asa cum spui tu, iar daca ai probleme, ele tot de tine trebuiesc rezolvate, nu-ti rezolva nimeni problemele financiare. ''Dar asa, las toate lucrurile in mana lui Dumnezeu'', daca e asa cum spui aici, atunci acest dumnezeu si efectul sau asupra ta, nu-i cu nimic diferit decat un dog si efectul sau asupra celui care-l consuma.
Se pare ca pentru tine dumnezeu este o alternativa a drogului, un drogat sau un alcoolic in loc sa-si planga de mila se refugiaza in ceva ce-l face sa uite de greutatile vietii, acolo gaseste clipe de liniste.
Insa eu nu mi-am plans de mila niciodata, cu toate ca poate as fi avut motive, dar nu-mi sta in caracter, in anumite momente ale vetii trebuie sa ai puterea sa calci si pe cadavre, cand esti jos trebuie sa fii capabil sa te ridici singur de jos, trebuie sa ai controlul absolut al actiunilor tale, nu trebuie sa achesezi la dorintele altora sau sa te incredintezi altora, atunci cand vine vorba de tine, atunci cand decizia trebuie sa fie a ta, atunci cand ai o problema trebuie sa o depasesti tu, prin propriile tale forte, ajutorul emana slabiciune, cand ajungi sau te lasi la mana altora inseamna ca te recunosti invins, inseamna ca viata ti-a dat o lovitura din care nu poti sa te ridici, in viata trebuie sa inveti te ridici si sa continui, pana la ultima ta suflare, viata este solitara, fiecare isi traieste viata sa, n-ai drept asupra viata altcuiva si nici altcineva asupra vietii tale. Pentru ati depasi conditia trebuie sa treci peste probleme cu propriile forte atunci cand crezi sau simti ca nu poti, atunci trebuie sa te depasesti. Fostul profesor de fizica imi zicea: ''Daca te calca tramvaiul, te ridici, te scuturi si vii la scoala'', acesta este un exemplu demn de urmat in viata, trebuie sa continui intotdeauna, sa nu te lasi niciodata dominat de altii, viata e a ta, nu trebuie sa o incredintezi sau sa o sacrifici pentru altcineva, tu trebuie sa fii propriul carmaci al vietii tale. Viata nu o traiesti in carti, experienta de viata nu o inveti din carti, nu se preda la scoala si nici la biserica, ea se acumuleaza prin trairile proprii din diferite situatii in care ajungi in viata. Nu ai cum sa inveti din experientele altora, fiecare are temele sale de rezolvat in viata.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Eu nu sunt rupta de realitate. Bineinteles ca fac tot ce imi sta in putinta pentru a rezolva cauzele sau problemele cu care ma confrunt. Diferenta este ca eu pornesc cu increderea in Dumnezeu, stiind ca El este cu mine. Acest lucru imi da putere si siguranta. El chiar ma ajuta. Sa-ti dau un exemplu. Sotul meu este plecat cu masina in Italia si Elvetia. Gandul meu este tot acolo, vine ingrijorarea si nelinistea, dar eu il incredintez in mana lui Dumnezeu, si ma rog ca Dumnezeu sa ii dea protectie. Si cred ca Domnul il va pazi.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

Multi oameni merg cu masina in diferite curse prin europa, sunt milioane de transporturi zilnice intre tarile europene, daca e sa se intample ceva rau, se intampla, nu accidentele sunt accidente, de asta se numesc asa, sunt involuntare, nedorite de nimeni, iar credinta nu te scapa de ele, si ca tot veni vorba de masini, in urma cu cateva saptamani vazusem un parpriz impanzit de cruci, erau aranjate de sus pana jos, de la cele mai mici la cele mai mari, pe partea din mijloc al parprizului, acele cruci se balanseaza, s-ar putea ca aceasta credinta sa le aduca moartea unora.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Credinta mea este in Dumnezeul atotputernic, cred in suveranitatea Lui.

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Credinta mea este in Dumnezeul atotputernic, cred in suveranitatea Lui. ''
E o credinta, ok, dar fara dovezi este oarba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, postezi o intrebare plina de contradictii. Tu, ai acces la site-ul asta pentru ca stiinta, si implicit evolutionismul, sunt lucruri firesti si cat se poate de reale.
In al doilea rand, nu esti in masura sa contrazici anumite constatari, fiindca pur si simplu nu esti calificat pentru asta.
In al treilea rand, nu esti in masura sa-mi spui mie ce sa cred si ce nu.
In al patrulea rand, avatarul tau iti contrazice 100% convingerile.
Deci, vezi-ti de credinta ta, si lasa stiintei ce-i al stiintei.

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Nu este oarba. Dumnezeu si-a aratat puterea asupra fortelor naturii. El are putere asupra bolilor si afectiunilor trupesti. Si-a aratat autoritatea suprema prin faptul ca a Inviat din morti!

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Si-a aratat autoritatea suprema prin faptul ca a Inviat din morti!''
Nu a inviat nimeni din morti si nici nu s-a inaltat la ceruri...

| EmaS a răspuns (pentru chelstone):

Multumesc pentru completare. El s-a inaltat la cer si este viu in vecii vecilor!