| Bosorogul a întrebat:

De ce nu e bine sa judecam aproapele? Citeste mai jos si o sa aflii parerea mea.

Dumnezeu este milostiv. Inaintea dreptatii sale alearga mila Sa. Daca omul L ar gasi pe Dumnezeu si L ar accepta in inima sa ar fi imposibil sa se opreasca in a L lauda pe Domnul. Asa de mare va fi uimirea omului pentru ca ceea ce stim noi acum despre Dumnezeu este doar o foarte mica parte din salva Sa. Cu cat ne apropiem mai mult de Dumnezeu cu atat iubirea Sa pentru noi va intra in inima noastra si se va reflecta inapoi ca dragostea noastra pentru El. Dragostea noastra catre Domnul este daruita tot de Dumnezeu. El ne daruieste acest frumos dar cel al dragostei pentru a ne putea impartasi cu El pentru ca El dragoste este. Cine iubeste pe Domnul deja are partasie cu Domnul. Cine iubeste pe Domnul se va umple de bucurie negraita si incepe sa traiasca in alta viata. Iubirea nu este o datorie. Iubirea este ceva ce nu se poate exprima si nici cantari dar totusi sunt oameni care iubesc mai mult decat ceilalti. Inima smerita se umple de dragoste pe cand inima impietrita se umple de mandrie. Iubirea si mandria nu fac casa comuna. Precum lumina si intunericul nu pot exista impreuna asa si dragostea si mandria nu pot exista impreuna.

Luca 6 cu 40 Nu este ucenic mai mare ca invatatorul sau dar orice ucenic desavarsit va fi ca invatatorul sau.

Uitati va la acest cuvant a lui Iisus. Total adevarat. Dar pana unde ne ridica Dumnezeu Hristos? El este Invatatorul. El este cel ce ne invata tot si ne descopera totul. Dar noi daca vom fi ucenici desavarsit pana unde vom fi ridicati? Pana la a fi ca Invatatorul nostru. Ne ajuta Dumnezeu sa devenim hristosi dupa har. Dumnezeu ne a infratit cu el. Mereu Iisus cand zice Tatal vostru cel din ceruri prin asta se face frate cu noi. Precum si in alta pilda zice Cine sunt fratii mei si cine e mama mea? Si raspunde. Suntem chemati de la a fi simpli oameni la a ajunge la desavarsire. In a ne infrati cu Domnul Iisus. Fratii oare nu se aseamana intre ei? Suntem chemati la a castiga asemanarea cu Dumnezeu. Ceea ce am pierdut prin Adam trebuie sa recastigam, dar vom primi mai mult decat a pierdut Adam. Deja am primit in parte. Domnul Insusi pe sine S a adus jertfa. Si tot asa cum Iisus ne face frati ai Lui tot asa ne face si copii ai Preasfintei Maicii Sale. Tocmai in momentul cel mai cumplit al vietii sale de pe pamant atunci cand era rastignit pe Sf. Cruce atunci i a zis lui Ioan. Ioane iata mama ta. Referindu-se la Prasfanta Fecioara Maria care suporta acelasi chinuri groasnice in fata propriului ei Fiu si Dumnezeu in acelasi timp. Si Maicii Sale Iisus ii spune femeie iata fiul tau. Si asa ne-a inrudit pe noi ca oameni cu El si cu Prasfanta Sa Maica. Iar apoi tot Iisus graieste Tatalui ceresc. Iarta i caci nu stiu ce fac. Singur Iisus S-a jertfit pe deplin pentru oameni. E mijlocitor pentru noi la Tatal cel ceresc. Suferinta lui Dumnezeu Iisus Hristos nu s-a terminat ci El in chip tainic la Sfanta Liturghie se jertfeste din nou pentru iertarea pacatelor noastre si se daruieste deplin noua. Suntem chemati sa invatam de la Invatatorul si sa ne desavarsim. Dumnezeu Iisus personal ne ajuta in a capata aceasta desavarsire. Prin Sfanta Impartasanie omul se impartaseste cu Domnul Iisus si astfel ceea ce omul nu putea anume sa invinga pacatul acum poate. Trebuie sa lucram impreuna cu Dumnezeu. In primul rand trebuie sa ne lasam invatati de Dumnezeu. Daca El nu ne invata atunci noi de la cine vom invata?

Ia uitati oameni buni pilde care peste sute de ani si intotdeauna se implinesc. Caci Cuvantul Domnului vesnic este: Luca 7 versetul 41 : Un camatar avea doi datornici. Unul era dator cu 500 de dinari altul cu 50. Dar neavand ei cu ce sa plateasca i a iertat pe amandoi. Deci care dintre ei il va iubi mai mult? Simon raspunzant a zis : Socotesc ca cel caruia i s a iertat mai mult. Iar El a zis: Drept ai judecat. Ce putem observa? Cuvintele acestea le stim ca sunt adevarate pentru ca vedem multe exemple care au fost de a lungul timpului. Cel mai clar si mare exemplu este reprezentat chiar de sfinti. De exemplu Sf. Zosima si Sf. Maria Egipteanca. Zosima care ajunsese la un anumit stadiu din desavarsire s a intrebat ce i ar mai lipsi ce ar mai trebui sa faca. Si apoi o intalneste pe Maria Egipteanca care cand se ruga se ridica doi coti de la pamant. De ce? Caci dragostea nu are limite dar ea care a fost o desfranata ea a iubit mai mult pentru ca i sa si iertat mai mult. Si Sf. Zosima L-a iubit pe Dumnezeu.Dar fiecare iubeste cu masura diferita pe Dumnezeu. Deci daca am vazut doar un exemplu caci cuvintele spuse de Domnul mai sus ca sunt adevarate si se aplica in mod obiectiv, tocmai de aceea nu trebuie sa judecam pe nimeni. De ce? Pentru ca noi daca judecam pe cel pacatos ne alegem castigul judecatii, ramanem cu judecarea aproapelui, pe cand Domnul poate oricand din curvari, desfranati betivi, vrajitori sa faca sfinti. Ei vor ajunge sfinti si noi mergem in iad cu fapta noastra (judecarea aproapelui ). Exemple de sfinti care initial erau criminali vamesi curvari si fel de fel de pacatosi inainte si apoi Domnul i-a schimbat si i a adus pe calea cea adevarata sunt : Sf. Apostol Pavel a fost criminal si a condamnat pe crestini la moarte si a ajuns cel de al doilea Apostol. Vamesul Matei care a ajuns apostol. Maria Egipteanca din desfranata a ajuns sfanta. Sfantul Ciprian din vrajitor si colucrator cu satanele a ajuns sfant. Si exemplele pot continua. Deci de aceea este foarte bine sa nu judecati pe nimeni. Singura persoana pe care nu numai ca ai voie sa o judeci, ba chiar trebuie sa o judeci aspru esti tu. Pe sine omul sa se judece fara mila si fara oprire. Cu ce masura veti judeca cu aceeasi masura veti fi judecati. Aceste vorbe se refereau la faptul caci cu ce masura vom judeca pe aproapele asa si Dumnezeu ne va judeca pe noi. Nu judeci nu vei fi judecat. De ce credem asta? Pentru ca este cuvantul Domnului si cuvantul Domnului in veac este adevarat.
Iar in alta parte se spune sa vedem intai barna din ochiul nostru decat sa vedem paiul din ochiul fratelui nostru. Ce frumos spune adevarul Dumnezeu! Nici nu bagam in seama cuvantul frate. Suntem frati cu totii. Dar noi nu prea bagam de seama anumite aspecte foarte importante.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Bine atunci de ce va barfiti si va criticati intre voi?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Bosorogul):

Nu,voi crestini de va barfiti intre voi

Răspuns utilizator avertizat
| CristiB93 a răspuns (pentru RAY):

Pentru-ca daca suntem crestini, nu inseamna ca suntem perfecti sau sfinti sau nu putem gresii niciodata, diavolul ii ataca cel mai mult doar pe crestini si incearca sa-i desparta iar uneori reuseste.

| RAY a răspuns (pentru Bosorogul):

Toata ziua am in jurul meu crestini