| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce nu se preda din Biblie la ora de religie?

9 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

De ce nu se fac experimente la ora de biologie, fizica, chimie? Sistemul defect as zice laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daa... Singurul experiment, acum serios vorbind, pe care l-am vazut la ora de chimie a fost cum se dizolva zaharul in apa. Iar apa era rece si nu se dizolva repede laughing. Ca naa, asa e la noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Apokales a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vorbesc serios. Pare gluma, dar asta era singurul experiment pe care ni l-a prezentat cineva vreodata. Asta in generala, dar nici in liceu nu am facut ceva. Asa ca ce sa mai spunem de religie in tara asta, cand nici pe partea de stiinte exacte nu se da silinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunoasterea=putere

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Dacă pe majoritatea elevilor și profesorilor de specialitate îi dor undeva de ora de religie, făcând tot matematică, română, sau altceva la care urmează test, n-ar avea rost. Trebuie implicație și seriozitate din partea profesorului, dar din partea studentului, asta-i partea a doua.

La fel cum au spus și ceilalți utilizatori, acele experimente se fac abia de câteva ori pe an școlar sau deloc, pentru că la fel cum am menționat mai sus, depinde de implicația și seriozitatea profesorului, și fiecare școală este diferită.

Cel puțin, la școala generală și la liceu, unde am fost, s-a predat marile evenimente din Biblie, și explicate, dar nu s-a pus accent foarte mult datorită motivelor menționate.

| EmanuelHEY a răspuns:

Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.