| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu vor sa accepte unii ca exista un Creator? Orice efect are o cauza, iar cauza primordiala pentru tot sirul de cauze-efecte de dupa este Dumnezeu Creatorul cel fara de sfarsit si fara de inceput.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Orice efect are o cauza, deci Dumnezeu cum a aparut? Cum a creat 200 de miliarde de galaxii cu sute de miliarde de stele din absolut nimic? cum a creat 5 milioane de specii din nimic? daca il bagi pe dumnezeu in ecuatie complici treaba, plus ca e lipsa de logica, ratiune, faza cu fara de inceput si sfarsit se pot aplica la orice zeitate si la universul nostru

| Inferno a răspuns:

De unde stii ca Dumnezeu este cauza?

| Steregoi a răspuns:

Vezi si la asta cica "Orice efect are o cauza, deci Dumnezeu cum a aparut? Cum a creat 200 de miliarde de galaxii cu sute de miliarde de stele din absolut nimic? cum a creat 5 milioane de specii din nimic? daca il bagi pe dumnezeu in ecuatie complici treaba, plus ca e lipsa de logica, ratiune, faza cu fara de inceput si sfarsit se pot aplica la orice zeitate si la universul nostru." Universul are un inceput. Zice ca stie stiinta dar e bata. laughing Nu exista "nimic" absolut. Nu exista "vid" absolut. Nu putem vorbi de un "cerc" de cauze-efect pentru ca timpul se scurge sau evenimentele au loc intr-un singur sens adica trecutul nu devine niciodata viitor sau prezent. Este o lege fizica. Exista un singur infinit care nu are nici inceput si nici sfarsit. Dumnezeu este acest infinit. Exista ceva si cineva care a existat dintotdeauna si acesta e Dumnezeu. Ne imaginam o linie care la stanga e -infinit si la dreapta e +infinit. Linia asta e o succesiune de "cauza-efect". Am putea spune ca nu exista o cauza prima dar nu este asa. Insasi ordinea "cauza-efect" arata ca prima e cauza si apoi efectul. Astfel vorbim de o cauza prima. Insa cauza nu a aparut de la sine sau din "nimic" adica putem spune ca aceasta cauza prima a existat din totdeauna si nu are inceput. E logic, nu? Daca aceasta cauza prima are un inceput atunci nu mai e cauza ci efect. Efectul nu e niciodata primul ci e dupa cauza intotdeauna. Ceea ce exista in tot ansamblul acesta nu are nici o cauza adica nu are nici un inceput si deci este vorba de o cauza prima fara inceput. Orice are un inceput este de fapt un efect. Universul este un efect si nu o cauza prima pentru ca materia are un inceput si deci materia este efect si nu o cauza. Materia se supune legii a doua a termodinamicii si tinde spre echilibru perfect sau spre omogenitate perfecta sau uniformitate perfecta. Materia e neuniforma insa tinde spre omogenizare si spre uniformitate sau spre o temperatura constanta. Ori diferentele de temperatura sunt efecte si au fost cauzate de ceva. Sa zicem ca am un vas cu apa. Pun vasul pe aragaz. Caldura tinde sa se imprastie in masa de apa si dupa ce am stins flacara temperatura se omogenizeaza in masa apei desi ea scade pentru ca mediul extern vasului cauta sa omogenizeze caldura din vas prin absorbtie. Caldura si dezechilibrul termic este un efect si are un inceput. Materia este in dezechilibru termic si evident ca este un efect si nu o cauza. Universul este alcatuit din 4% materie si 23% materie neagra si 73% energie neagra si evident ca are un inceput intrucat universul este caracterizat de dezechilibru termic. Dezechilibru sau miscarea nu apare decat din dezechilibru sau miscare sau din ceva care nu a stat si nu sta niciodata. Duhul Sfant al lui Dumnezeu nu sta niciodata ci se deplaseaza sau se misca in permanenta. Duhul Sfant sau miscarea nu are inceput. Miscarea apare din miscare. Miscarea nu are inceput. Facerea 1:2:"Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor."

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce nu vor altii sa accepte ca exista POSIBILITATEA ca acel creator sa nu existe?

| RAY a răspuns:

| Steregoi ce e de ras?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Ideea e ca un creator (inteligent) adica o fiinta e mai evoluata ca non-fiinta, de aici e automat ideea ca sansa ca un creator sa apara din nimic e mai nula decat o creatie sa apara din acelasi nimic.

| KKronstadt a răspuns:

Raspunsul este simplu: fiindca omul a devenit atat de infatuat, incat a uitat de perioada aia cand se ruga sa ploua, facand tot felul de sacrificii sangeroase. Omul de rand a devenit mai destept, dar in acelasi timp foarte prost si ignorant. Cand se va lua curentul, multi nu vor sti cum sa aprinda focul.winking

| PumpkinDoll a răspuns:

Ce facem cand nu stim SIGUR cum s-au format unele lucruri? Inventam un zeu/creator ca e mai simplu, de ce sa ne batem capul?

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

„Deci Dumnezeu cum a aparut?"
Exista un timp când nu exista Dumnezeu? Asta e întrebarea!
Nu exista așa ceva deoarece Dumnezeu e veșnic și el a creat timpul așa zice Sf Agustin. Sf Augustin e citat de filosofi în legătură cu tema filosofică numită timp.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Acelasi povesti

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Atunci timpul e zeul suprem pentru că în el S-a creat Dumnezeu.
După creștini timpul e creat de Dumnezeu.
La greci Cronos(Timpul) era tatăl tuturor zeilor.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Timpul nu e o zeitate si ceva inventat de om