| anonim_4396 a întrebat:

De ce se simt teisti insultatii/jignitii cand le este criticata/luata-n ras religia?

23 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cesunt teistii? traiesc in tei?

| danay72 a răspuns:

Fiecare se simte jignit daca cineva rade de el, e ceva normal, dar anormal e sa raspunzi provocarilor fiind nerespectos.Romani12:17-21

| Djnicnr a răspuns:

Daca,credinta poate muta muntii din loc, atunci ar trebui sa fie capabila sa reziste la critici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru express11):

Teisti sunt persoane care cred in zei ( un zeu e si Yahve al tau)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danay72):

Okey vad ca nu ai inteles: Nu te atac/critic pe tine direct, ci atac un set de idee la care ai aderat. De ce te simti jignit?

| express11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ai tai!

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu ma simt jignita, decat in momentul in care o discutie chiar daca e in contradictoriu, degenereaza in ironii, sarcasm si vorbit nerespectos.Fiecare are dreptul la opinie, dar daca vad ca nu exista respect, personal, nu mai discut.

| Alcyon a răspuns:

Tu nu te-ai simti jignit, daca cineva te-ar face prost, fiindca esti ateu?

| martzian a răspuns:

Seby105,"teistii" nu se simt "insultatii" si nici "jignitii". Ei nu sunt in defensiva, ci intr-o ofensiva directa. Apropo, nu impotriva voastra, a ateilor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Eu nu m-am referit la asta. Un exemplu e Jardelin, cand ateii ataca BOR-ul ( si nu ar faceo (cel putin eu) daca nu ar avea motive), se simte jignit.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca majoritatea atacurilor sint jigniri, de aceea reactionez. Ce vrei sa fac sa aplaud?

| Djnicnr a răspuns (pentru Jardelin):

Deci tu te simti jignit atunci cand ateii ataca BOR-ul? Esti avocat BOR si trebuie sa le aperi "drepturile"? Multi credinciosi au inceput sa se revolte impotriva bisericii deoarece au inceput sa isi dea seama ca e plina de mizerii, dar tu vad ca nu esti printre ei!

| Bolinski a răspuns:

Este o formă de prostie.

| SweetMinion a răspuns:

Poate ca tu nu te simti jignit cand cineva iti critica religia ta, insa sunt persoane care se simt jignite deoarece te i-ei de religia lor. Uite, un motiv pentru care eu nu am o religie, ca sa evit astfel de chestii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru martzian):

Dar a cui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nimeni nu detine adevarul absolut si mie mi se pare lipsa de respect sa iei in ras ce crede altu', desi in cazul meu incerc sa ignor.

| Jardelin a răspuns (pentru Djnicnr):

Pai nu sint printre ei deoarece eu vad lucrurile urite făcute de unii preoți dar in același timp vad si partea frumoasa a Ortodoxiei. Din cauza unor popi smintiți nu părăsesc Ortodoxia si nu dau cu pietre in ea.

Dacă ai observat, pe mine ma deranjează foarte mult sa vad ca din cauza unor greșeli făcute de unii preoți TOATĂ credința Ortodoxa este acuzata si împroșcată cu noroi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa recunosti ca nu e ce ar trebui sa fie si ca din cauza asta ortodoxismul pierde. Mie, de exemplu, imi place Lawrence M. Krauss, dar nu-l prea urmaresc, iar daca mi-ai zice si mi-ai aduce dovezi ca e drogat, betiv, pedofil, cam genul de om care nu imi place, o sa-l scot din sertarul "oameni misto" si de fiecare data cand o sa fie laudat ca ce om misto el, o sa spun si arat ca nu e, mai ales daca o sa umble de ici colo sa vorbeasca despre cat de daunatoare sunt alcoolul, drogurile si pedofilia.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Fa ce vrei! Tu vorbesti de o persoana. N-ai decit sa o stimezi sau nu, in funcție de crezi. Ar trebui sa fac si eu ca tine? Adică, dacă se întîmplă unele aspecte negative cu Ortodoxia (nu "ortodoxismul"), sa ii întorc spatele? Nu. Oamenii compun biserica si din păcate nu toți sint sfinți!

Hai sa-ți spun citeva lucruri, Mădălina! In vechime, chiar aici in România, școlile au luat ființa in biserici sau pe lingă biserici. Iar astăzi biserica este alungată din scoli. Ce ironie amara si ce lipsa de recunoștință! Domnitorii si boierii isi trimiteau fiii spre educare in grija călugărilor din mănăstiri unde învățau sa scrie si sa citească, învățau grecește, si o mulțime de noțiuni despre care astăzi spunem ca ar forma educația gimnaziala. Fără a fi o societate profund religioasă, asa cum sint astăzi unele state islamice, biserica ortodoxa a avut un rol extrem de important in supraviețuirea si formarea acestui popor.

Sa ne gândim apoi la Constantin Brincoveanu, in fata căruia ma cutremur numai gândindu-ma ca avea o credința atit de înaltă incit a primit martiriul! Acest domnitor profund credincios ne-a lăsat un stil arhitectural inconfundabil, autentic românesc: stilul brâncovenesc. Știai ca domnitorul C-tin Brincoveanu a construit mai multe biserici decit Stefan cel Mare?

Si dacă tot am ajuns la Stefan cel Mare, ce mare binecuvintare a avut poporul roman ca din mijlocul lui a răsărit acest om minunat, un geniu militar si politic al vremurilor sale, dar si un conducator cu o credința in Dumnezeu puternica! Deseori Stefan cel Mare se consulta cu călugării, in special cu Daniil (cel care in 1992 a si fost canonizat), in chestiuni legate de soarta tării. Citi din conducătorii de astăzi se duc la o manastire sa discute cu un călugăr? Datorită lui Stefan si a respectului sau fata de Dumnezeu, Moldova a dăinuit iar astăzi avem salba de mănăstiri si biserici din Moldova. Le-ai vizitat?

Si mai sint o mulțime de oameni minunați cu credința, domnitori si de altfel, care au marcat istoria acestei tari. Amintesc pe Mitropolitul Andrei Șaguna care a menținut vie flacara romanismului in Ardeal, Mitropolitul Dosoftei, si alții.

Vin mai aproape de zilele noastre si nu pot sa nu ma gândesc la miile de sfinți care au suferit in închisorile comuniste. Aceștia sint adevărați mucenici care au suferit chinuri cumplite si au plătit cu viața lor doar pentru motivul ca nu au vrut sa se lepede de Hristos. Mii de preoți, intelectuali, țărani, oameni simpli, au fost batjocoriți si uciși in final intr-un mod înfiorător pentru ca erau credincioși. Erau numiți de opresori "mistici". Nu pot sa ma gândesc si la militarii romani care au luptat in razboaiele mondiale si carorara mulți le-a făcut credința in Hristos moartea mai ușoară.

Gândindu-ma la toate cele spuse de mine mai sus, tu vrei acum sa-mi las credința din cauza unui popa curvar din nu știu ce sat? Vrei sa ma alătur vouă si sa-mi prigonesc credința pentru ca un popa smintit de nu știu unde si-a luat ML-eu? Vrei sa ma alături vouă si sa-mi batjocoresc credința pentru ca nu știu ce preoți idioți si corupți au ținut predici electorale? Niciodată! Cum ar ramine cu toți martirii ortodocși care si-au dat viața pentru aceasta credința si pentru aceasta țara si in fata cărora ma înclin pina la pămînt? Prefer sa mor aici, acum, decit sa-mi batjocoresc credința!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Ia gandeste-te cine, la vremea respectiva, dispunea de fonduri (de unde si de ce?) pentru carti si cele necesare predarii unei materii, sau macar a unor cunostinte elementare? Plus, cine avea timp de stat sau pierdut cu ceva neproductiv? Nu e deloc un exemplu bun sau un repros de bun simt. E doar dovada ca frica inspirata de crestinism a creat o noua specie de paraziti, popii/calugarii.

Stefan parca nu era nici de dat exemplu ca crestin, apoi, e cam de rasul curcii sa dai exemple de mega credinciosi din trecut, cand singura explicatie pentru absolut orice era "dumnezeu", din lipsa de informatii, dovezi.

"Mii de preoți, intelectuali, țărani, oameni simpli" raised eyebrows, nu cred ca acei tarani erau si oameni simpli, comunistii au persecutat ce era sau parea un pericol pentru ei, spre deosebire ce popii catolici, de exemplu, dar astia n-au treaba cu voi, cica.

Vai, vrei sa devii martir si apoi sa fii canonizat. Daca 10 popi din 9 nu sunt demni de a fi numiti "ortodocsi", trebuie sa recunosti, dar tu nu, si te deranjeaza, asta pentru ca esti religios, nu credincios, sau credincios, in popi, nu crestin.

| alext1953 a răspuns:

Pentru ca uneori oameni pot sa fie tristi cand ceilalti oameni le insulta religia

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Sa stii ca eu ca ortodox am un respect pentru altii din alte culte chiar si pentru atei. Nu-i dispretuiesc pe catolici, pe musulmani, pe budisti, pe taoisti, pe protestanti si nici pe atei! De la fiecare am de invatat cite ceva si imi face placere sa stau in prejma lor. Dar, dar cu doua mici conditii: in primul rind sa ma respecte si ei pe mine si sa fie niste spirite superioare. Ceea ce nu e cazul tau! Deci, draga Madalina sau cum te-o fi chemind, din pacate conversatia mea cu tine se va incheia aici.

Am obosit sa suport din partea ta, atunci cind vorbesc cu tine, jigniri, desconsiderari, dispret, judecati simpliste si lipsite de respect. A fost o perioada cind te-am ignorat total tocmai pentru motivele enumerate mai sus, apoi am inceput sa discut cu tine gindindu-ma ca poate ai sa intelegi cit de cit care e de fapt realitatea cu tine ca atee, cu mine ca credincios. Te rog nu te schimba! Ramii alaturi de ce cei care isi spun cranii la avatar, de cei care spun ca i-ar ucide pe credinciosi, ca ar darima bisericile si ar rade de pe fata pamintului orice are legatura cu Dumnezeu si credinta. Informeaza-te in continuare de pe site-urile si conturile ateiste de pe Facebook!

Informatia cu cit pare mai logica si mai reala cu atit este mai manipulatorie!

| Mădă0611 a răspuns:

@Jardelin
laughing chiar ma miram ce replica o sa arunci la acel adevar, care e si logic, siiiii, taaa-daaam, nimic, nici nu aveai ce, ti-ai dat si tu seama ca nu e vreo minciuna si ai zis ce si cat ai putut.