| Wehrmacht a întrebat:

De ce se spune despre Lucifer ca este un mosntru cu o furca, coada, coarne si altele daca nu la vazut nimeni? Eu cred ca astea sunt creatiile imaginatiei.
De unde stim noi ca nu e ceva de genu':

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:13, s:0&tx=112&ty=67

sau, daca se spune ca tehnologia ceea ce duce la modernizare, este arma lui:(da, stiu...DMC)

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:1, s:47&tx=40&ty=30

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti amuzant sincer nu-mi pasa de religie dar ma plictisesc

| cristinacrissss a răspuns:

Poate asa arata cum ai aratat tu. Nu se stie. Fiecare si-l imagineaza cum vrea.

| Dumnezău a răspuns:

Religia nu are o infatisare conforma cu realitatea nici macar pentru Iisus, care e fiul lui Dumnezeu, daramite pentru Satana.De fapt, nu are imagine pentru NIMIC.Nici pentru Dumnezeu,nici pentru apostoli,ingeri,Iisus,sau Satana.Dar ca sa iti faci o oarecare imagine despre cum vad crestineii pe Satana,cauta despre zeul pagan Pan, baga-i nist coarne, o furca si mai mult rosu in Photoshop si ti-ai creat o imagine veridica despre Satana.Si,in plus,cred ca o zeitate,fie ea si malefica, arata cam absent, din moment ce nu prea exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Purgatoriu a răspuns:

Ce urasc anime-urile. Sunt cea mai urata forma de,,arta''. Satan e un dragon rosu asa apare in Apocalipsa :,,Iata un balaur mare,rosu,avand sapte capete si zece coarne, si pe capetele lui, sapte cununi imparatesti'' (Apocalipsa 12:3)

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu mi-l imaginez aratand la fel ca diriga mea.thinking

| Wehrmacht explică (pentru Mizantropul):

Da,ai dreptate,cu cat mia urat,cu atat mai infricosator,cu cat mai infricosator,cu atat mai multa lume speriata de rau, cu cat sunt mia multi oameni speriati, cu atat mai multi bani scoate biserica.

Răspuns utilizator avertizat
| Wehrmacht explică (pentru Mizantropul):

Da...pacat ca, parca tu ai spus-o, frica invinge logica.

| Shaddar a răspuns:

Cauta traditiile nordicilor.Doar preotii aveau voie sa poarte acele coifuri care aveau coarne.-> coarnele
In plus, preotii lui Freyr aveau o traditie in care se vorbea de o lupta cu lupul Fenrir; zeul care l-a invins pe Fenrir si-a pus un picior in falca de jos a lui Fenrir si a tras de partea superioara, omorandu-l.Acea zeitate avea un papuc special pentru asta, iar preotii cand comemorau lupta, ori se loveau intentionat la un picior, ori purtau un papuc special-> copitele
Apoi vine faza cu vrajitoarele ca se aduna si fac sex cu diavolul(asta era credinta crestina).In traditiile pagane, era doar un ritual in care un preot Freyr intretinea relatii sexuale cu o preoteasa a zeitei Freyja din cauza ca era un cult alt fertilitatii (lucru care nu era iesit din comun).Deci...diavolul...varianta crestina.era doar reprezentarea unor zeitati pagane(numite pagane tot de crestini).

| Purgatoriu a răspuns:

Da dar a vrut sa fie Dumnezeu si i s-a luat totul inclusiv frumusetea