| florinmarius20 a întrebat:

DEÍSM n. Concepție filozofică religioasă care admite existența lui Dumnezeu drept creator al universului, negând intervenția lui în dezvoltarea naturii și a societății.
TEÍSM1 s. n. Doctrină filozofică bazată pe admiterea existenței lui Dumnezeu ca ființă absolută care a creat lumea și o îndrumează.
Credeti in deism sau in teism? Incercati sa argumentati!
Intrebarea mai simpla este urmatoarea:credeti ca Dumnezeu ne-a lasat liberi si ne va judeca sau ne indruma si e voia lui in tot ceea ce se intampla pe pamant?

13 răspunsuri:
| florinmarius20 explică:

Eu cred in deism.

| florinmarius20 explică:

Cred ca Dumnezeu ne-a lasat liberi si ne va judeca.

| Zenicide a răspuns:

Deismul nu are abolut nici-o legatura cu Dumnezeu.

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

DEÍSM n. Concepție filozofică religioasă care admite existența lui Dumnezeu drept creator al universului, negând intervenția lui în dezvoltarea naturii și a societății.

| RAY a răspuns:

Deismul vb de un creator, deismul este o explicatie fictiva p big bang un zeu aparut din nimic creaza acel big bang si se pensioneaza, sincer eu inclin spre un zeu deist ca posibilitate cam 5%

| Zenicide a răspuns (pentru florinmarius20):

Dumnezeu e termen folosit pentru zeul iudeo crestin. http://ro.wikipedia.org/wiki/Dumnezeu
Deismul nu are legatura cu zeul iudeo crestin, deistii cred intr-un CREATOR sau o forta/fiinta superioara. Nu este un zeu presetat ca cel biblic ci fiecare e liber sa creada ce vrea. Majoritatea insa nu cred ca aceast zeu interactioneaza sau e interesat de viata oamenilor in orice fel. De asemenea resping si scripturi, miracole samdp.

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

Da, si eu nu am gresit adresand intrebare astfel.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Definitiile tale sunt ERONATE.

1 - Deism is the belief that reason and observation of the natural world are sufficient to determine the existence of A CREATOR.

2 - Theism, in the broadest sense, is the belief that AT LEAST ONE deity exists.

Dupa cum vezi, nici deismul nici teismul nu are legatura cu zeul numit "dumnezeu".

| florinmarius20 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeu sau creator cam tot acelasi lucru inseamna.happy

| florinmarius20 explică (pentru anonim_4396):

Si oricum intrebarea ramane valabila:deism sau teism?

| florinmarius20 explică (pentru RAY):

Restul de 95% ateu?happy

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Restul de 95% nu cred ca a intervenit vreodata ceva divin in evolutia universului totul a decurs natural pe baza legiilor naturale ale fizici

| TrentonChase a răspuns (pentru florinmarius20):

Salut, sa stii ca deistii nu cred in Judecata de Apoi...