| OOOLEOOO a întrebat:

De unde a imprumutat crestinismul roman jertfirea porcului precum cea a mielului (pastele) si bradul de craciun?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Impodobirea Bradului de craciun este traditie germana.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Despre porc sincer nu ştiu. Dar bradul a provenit după toate probabilităţile de la popoarele scandinave care-l venerau pentru capacitatea de a rămâne veşnic verede.
Iar în 1841, când familia regală britanică a împodobit un brad cu ocazia Crăciunului, gestul casei regale a înlesnit pătrunderea pomului de Crăciun în viaţa oamenilor din epoca modernă.

| milan9 a răspuns:

"jertfirea porcului" se face doar în cinstea maţului!

Nu există nici 1% semnificaţie creştină aici! ŞI ABSOLUT NIMENI NU PRETINDE A FI!

Nu există nici o contradicţie între carnea de porc şi creştinism! Dacă ai fi fost evreu sau musulman, ai fi avut o problemă cu doctrina lor! În rest însă, nu.

| milan9 a răspuns:

După un post de 7 săptămâni, vezi tu, s-au obişnuit românii să elibereze gogineaţa, pentru că, nu mai au nutreţ pe timp de iarnă! Şi mai este şi nevoia de a "crăpa" ceva, aşa, pur şi simplu fără "ceremonial" şi simbolistică creştină! Nu e nevoie de "ceremonial"!

| milan9 a răspuns:

Înjunghierea porcului nu este un "eveniment" creştin. Ţine doar de "păgânitatea" stomacului!

| Duucu a răspuns:

Eu stiam ca impodobirea bradului e o traditie germana, cat despre jertfirea porcului, asta se face mai mult pentru venerarea matului.

| Dandanache a răspuns:

Nu crestinismul roman a imprumutat astea, ci romanii.

| savvy12 a răspuns:

Nu cred ca a imprumutat de undeva, fiecare zeu cerea o jertfa, oricare ar fi ea, crestinismul are mielul, deoarece Isus se numea (Mielul), si Isus s-a jertfit pe cruce, si de acolo vine jertfa mielului, deoarece este un animal bland, la fel cum am fost si Isus ca om.

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Traditii traditi

| tasmania a răspuns (pentru Dandanache):

Corect. Subscriu.

| costis a răspuns:

Jertfirea porcului a aparut pentru ca oamenii au observat ca nu poate fi mancat viu.

| ManStrong a răspuns:

Jertfirea porcului e ceva mai veche decit crestinismul.
Acest obicei a intrat in crestinism odata cu adoptarae sarbatorilor pagine si crestinarea lor.
Imparatul Antioch Epifanes a jertfit porci pe altarul sfint la Ierusalim in 25 Decembriecu 165 de ani I EN, ca semn de biruinta impotriva evreilor. Ziua de 25 Decenbrie e sarbatoare foarte veche, in paginism.la fel de veche ca si ziua Soarelui Duminica.

| shadovv a răspuns:

Probabil foamea la impins la astfel de ritualuri... Acum avem kfc.

| ManStrong a răspuns:

Nu crestinismul a imprumutat tairtea porcului ci romanii sau crestinat cu porc cu tot. Exusta ovada istorica ca Imparatul Antioch cel mare a jertfit porci pe altarul de la Ierusalin in 25 a lunii kislev(25 Decembrie)in cinstea sarbatorii de Saturnalii.