| aabaaab3278 a întrebat:

De unde stiti ca aveti credinta adevarata? Daca de exemplu, credinta adevarata este a musulmanilor, sau a budistilor, sau a penticostalilor iar voi nu respectati doctrina unuia dintre ele?

15 răspunsuri:
| JessicaJess30 a răspuns:

Eu stiu din Biblie ca am credinta adevarata happy (adica credinta in Hristos, fiul lui Dumnezeu care a murit pe o cruce)

| aabaaab3278 explică (pentru JessicaJess30):

Asa si musulmanii stiu din Coran...

| Buresbista123 a răspuns:

Da nu e treaba ta domne, aia adevarata e care vrea muschii mei, oricum macar eu cred in ceva, nu ca tine care crezi in nimic, nu stiu cum te suporti

| mODIN a răspuns (pentru JessicaJess30):

Ce prostie.
-Eu stiu din Coran ca religia musulmana e cea corecta.
-Eu stiu din Legendele Olympului ca religia antica greaca e cea corecta
-Eu stiu pe pe Paprica TV ca religia pastafariana e cea corecta
Care e diferenta?

| aabaaab3278 explică (pentru Buresbista123):

Ai credinta, dar esti prost de dai pe dinafara. Crezi "ca vor muschii tai", sau ca te simti atras de religia respectiva?

| Buresbista123 a răspuns (pentru aabaaab3278):

N am credinta si nici prost nu sunt, atras de religii? never...

| Air?nMeid?n a răspuns:

Nu ai de unde sa stii care e cea adevarata. Dar macar avem liberul arbitru

| Inception a răspuns:

Nu știu de ce mai pui întrebări de genul asta, dacă tu oricum nu crezi ca exista Dumnezeu, asa ca nu mai posta întrebări inutile, doar ca sa te cerți cu creștini.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Inception):

Nu s inutile, din contra, contribuie foarte mult la ridicare rasei umane din mocirla in care a fost afundata de religii, deci sa te gandesti de 2 ori inainte sa critici pe cineva care ti face un bine, te pune sa gandesti critic, sa dezbati, cu argumente solide, plauzibile.De certat, vad ca tu esti cel care incearca asta

| milan9 a răspuns:

Singura autoritate care iti poate raspunde la aceasta intrebare este INTRUPAREA FIULUI lui DUMNEZEU.
Sf. Scriptura prezinta mesajul acestui Dumnezeu Intrupat.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură:
-,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Ben00 a răspuns:

Nu ai cum sa intelegi daca nu ai cautat. Ortodoxismul inseamna experienta de viata a milioane de crestini.
Autenticitatea credintei nu se face prin apostila sau prin semetia unora. Autenticitatea credintei s-a dovedit de catre sfinti; ei au reusit sa isi schimbe viata, sa aplice porunca iubirii aproapelui chiar cu sacrificiul vietii lor. Cine este interesat are unde sa caute si va gasi.

| danay72 a răspuns:

Daca studiezi atent Biblia iti dai seama ce e corect si ce nu, identifici doctrinele false care sunt azi.

| Inception a răspuns (pentru Buresbista123):

Sigur ca da, eu sunt ala care incearca asta, nu cumva pe tine te-a facut "prost de dai pe dinafara".
Si tu spui ca eu vreau sa ma cert, pai vad ca se cearta cu tine sau nu esti tu ala pe care il face prost.

| IMPERO a răspuns:

Credinta mea este ca Dumnezeu exista si ca religiile sunt toate inventii absurde. Cred caci credinta mea este adevarata datorita logici pe care tot Dumnezeu a dat-o omului.

| JessicaJess30 a răspuns:

E mai greu sa fii crestin decat ateu deci din aceasta cauza au ales multi tineri care vor sa se dea si ei cineva sa fie atei..vei crede o viata intreaga ca Dumnezeu nu exista si iti vei da seama doar la judecata ca El de fapt exista si ti-a dat sansa de a te schimba iar tu ai ratat-o