| Holiday a întrebat:

"Doar 77% din români se mai declarau religioşi anul trecut, faţă de 85% în anul 2005, potrivit celui mai recent sondaj internaţional despre gradul de religiozitate, realizat de Gallup."

"....doar 66% din tinerii români (18-24 ani) se mai consideră religioşi."

"...doar 46% din românii cu nivel foarte înalt de educaţie (masterat, doctorat etc) se consideră religioşi, faţă de 89% în cazul celor fără educaţie.

So:
1. Aproximativ 1% scadere anuala a procentului de religiosi.
2.Din tineri (18-24ani) o treime nu mai sunt religiosi.
3.Religia "prinde" mai bine in conditiile educatiei precare.

Si intrebari:
1.La ce naiba construiesc astia catedrale si biserici?!
2.Cum naiba se face ca tocmai tinerii astia au trebuit sa inghita materia aia numita "religie" in scoala? Asta cumva confirma ca cea mai buna "sursa de ateism" in zonele predominant crestine e Biblia?
3.Nu mai e nevoie de intrebare, raspunsul e evident.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Pentru ca... VOTURI!
2. Tinerii astia multi nu sint in stare sa raspunda competent unei intrebari simple. Foarte posibil sa iti raspunda ca nu sint religiosi, dar daca ii intrebi daca cred in Dumnezeu si/sau considera preotii reprezentantii lui pe pamint, vor zice ca da. Ar trebui sa nu omitem nici "ateismul de turma" lipsit de orice urma de gindire/convingere individuala si mai ales de STUDIU. Diferenta dintre un crestin inteligent/studiat si un ateu de aceeasi clasa e ca daca primul va cunoaste foarte bine biblia si va avea raspunsuri la majoritatea intrebarilor legate de paradoxurile de pe acolo si interpretarea lor, ateul va cunoaste foarte bine biblia, coranul, The Good Book, scrierile lui LaVey, filozofii greci, nihilistii germani, teorii stiintifice legate de creatie/afterlife si multe altele. La polul opus avem crestinii care habar nu au ce serbeaza de cracaciun sau pasti si ateii care nu stiu decit "biserica e caca, biblia e de rahat, trebuie' sa fii prea bou sa crezi in barbosi pe norisori" dar la prima cumpana ii vezi scuipind in sin si spunindu-si "doamne ajuta". Treaba asta nu se educa sau se dezvolta - fie o ai, fie nu o ai. Eu era sa crap de vreo 4 ori pina acum si niciodata nu am apelat la vreo divinitate.
3. Cum ziceam mai sus... daca e general valabil, nu e musai sa fie si regula. La o adica, nu cred ca laureatii de Nobel care s-au declarat deisti/ortodocsi/catolici umblau cu tromboane. E o alegere personala pina la urma modul in care iti afisezi credinta. La fel ca la orientarea sexuala.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

"1. Pentru ca... VOTURI!"

Voturi?! Cum adica? Cultele religioase construiesc biserici ca sa ce? Sa voteze credinciosii? Cum? Sincer, eu nu inteleg ce vrei sa spui.

Referitor la laureatii Premiului Nobel, cam trei sferturi dintre ei sunt crestini si credinciosi de alte confesiuni. In caz ca nu stiai.

| Holiday explică (pentru Jardelin):

Ok, ok, nu esti de acord cu ce zice, dar vreo parere personala ai despre situatie?

| Jardelin a răspuns (pentru Holiday):

Da, esti intr-o grava eroare.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Dupa cum stim faptul ca bor e mina in mina cu nemernicii care au distrus tara in ultimii 25 de ani e doar o fantasmagorie atee, asa ca nu am ce sa iti explic.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu poti sa explici si nu poti sa demonstrezi nimic clar! Asta e motivul pentru care o dai acum cotita.

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Tocmai am citit undeva ca desi crestinii reprezinta cam 32% din populatia lumii au castigat cam 65% din premiile Nobel. Restul de 35% este distribuit laureatilor de alte religie, agnostici, atei si ce-or mai fi.

Dar nu procentul de crestini care a castigat Nobelul ma mira, ci faptul ca acesti oameni super-destepti cred in Dumnezeu, in Iisus Hristos, in iertare, mantuire, iubire, rai, iad, etc, etc. Cum poti sa fii atat de destept si sa crezi in povesti imaginare cu ingeri, minuni, potop, Dumnezeu si serpi vorbitori?

Hmmm, incep sa am convingerea ca voi astia de pe TPU, Holiday, tu, Deliryus, si altii asemenea, sunteti mai destepti decat 3/4 dintre laureatii Premiului Nobel. Ma sa fie, cu ce somitati ma bat pe acest forum in idei! Sunteti niste genii. Quod erat demonstrandum.

| sublime89 a răspuns:

E oarecum logic sa vedem aceasta evolutie. Pana la urma ne vom da si noi seama care e adevarul, si ne vom trezi. Dar aproape sigur o vom face mult mai tarziu decat multe alte tari, deci vom fi tot in urma lor. Mai bine mai tarziu decat niciodata, oricum.

Cand vine vorba de credinta in functie de educatie, tendinta e cat se poate de clara, nu doar la noi, ci in intreaga lume. Recent s-a facut un nou studiu global despre religie, in 65 de tari, si s-a descoperit ca cele mai religioase 10 tari din lume sunt: Thailanda, Armenia, Bangladesh, Georgia, Maroc, Fiji, Africa de Sud, Algeria, Kenya si Macedonia. Cele mai putin religioase 10 tari sunt: China, Japonia, Suedia, Cehia, Olanda, Hong Kong, Marea Britanie, Israel, Vietnam si Germania.

Cred ca oricine se uita pe lista asta de tari, si stie ceva despre lumea pe care traieste, isi va da seama ca religia merge mana in mana cu oamenii slab educati, saraci, si care traiesc in tari instabile, din lumea a treia, si in care democratia si drepturile omului sufera. Nu cred ca poate cineva sa spuna ca marocanii sau kenyenii sunt mai educati si cunosc mai multe decat japonezii sau suedezii. E clar ca lumina zilei, si doar cei orbiti de credinta nu pot vedea legatura.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Intre geniu si nebunie e un fir de par... asa ca nu e deloc de mirare. Nu mai avea nici o convingere. Eu sint la limita pentru MENSA. Tu?

| Jardelin a răspuns (pentru KodrutZ):

Ei, iti dai seama ca nu sunt la nivelul tau. Esti super tare! Dar dupa ce enormitati debitezi si dupa felul cum analizezi lucrurile, nu prea as zice.

Numai ca ia uite ce spune unul Tutea, care cica a fost cel mai mare filozof mistic roman.

„O babă murdară pe picioare, care stă în faţa icoanei Maicii Domnului în biserică, faţă de un laureat al premiului Nobel ateu: baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare aşa, dihor"

| KodrutZ a răspuns (pentru Jardelin):

Nu sint super tare, super tare o sa fiu cind voi fi intrat in MENSA. Oricum, inteligenta nu e garantul succesului in viata, cum nici credinta nu e garantul integritatii psihice. Asa, Tutea, si? Fiecare geniu are un pic mai mult de un dram de nebunie in el, dupa cum spuneam. Timpeniile la adresa ateilor nu sint cu nimic mai prejos cu timpeniile la adresa credinciosilor. Ambele tabere au cretini si evident ca nu se poate face nici un studiu pertinent asupra procentelor.

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

1. pentru ca sunt destui care să bage bani la cutia milei
2. cine știe prin ce metode au fost obligați unii să participe la ora de religie
3. se vede doar citind comentariile unora aici

| danut a răspuns (pentru KodrutZ):

MENSA, domle avem pe aici uni cu IQ enorm, tare neamule, parca unii (nu ma prea pricep) ziceau ca IQ ramane constant dealungul vietii, atunci cum poti intra in MENSA?

| KodrutZ a răspuns (pentru danut):

Se poate antrena intr-o oarecare masura. E ca spagatul. Nu e musai sa il ai enorm, minimul e vreo 140 pentru a fi admis. Plus de asta, poti sa ai o zi proasta cind dai examenul si pici... cum am avut eu norocul de eram toti bolnavi in ziua aia si m-am dus indopat de pastile si tot transpirind ca un porc. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,incerc sa te lamuresc si sa dau un raspuns cat de cat apropiat realitatii:

1. Mai multe catedrale si biserici=mai multi popi si dascali deci mai multi bani incasati. Codrutz zice ceva de VOTARI.Cine nu aintrat in biserica nu stie ca popii le baga in cap credinciosilor ca cu Ponta e mai bine, ponta bagand si el niste bani in buzunarul popii.

2. Tinerii care deschid acum ochii si sunt indrumati catre stiinta, adeavar inghit religia la semantura parintilor, indobitociti deja.Copii fac religie, nu din propria vointa ci din vointa parintilor indobitociti care au dat semnatura ca fii lor sa faca ora de religie.

3.Raspunsul e ca fara biserica si tigari, nu mai enicio economie.Parte majora din bani merg prin buzunarele popilor si alesilor care la randul lor lasa biserica sa-si fac de cap, neplatind niste taxe si impozite care x% ar aduce ceva profit tarii.

Cineva vorbe de Tutea.Tin sa spun ca am citit undeva o vorba de duh de -a lu in care spunea ca omul fara dumnezeu e o fiinta rationala care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri, sau cam asa ceva.

Una e credinta in ceva, alta e biserica. O zi buna.

| MskDesign a răspuns:

Preconizez ca prin anul 2100 toate aceste divinitati inexistente vor dispare complet din viata oamenilor.Cu cat va evolua omenirea, pe atat de mult vor avea de suferit aceste masinarii de teroare si prostie.