| LoveToHate a întrebat:

"Dumnezeu exista! Oamenii nu cred in El de un an, de 2 doi ani sau de un deceniu, cred ce mii de ani.Nu crezi ca,daca nu ar exista s-ar fi aflat pana acum? Hai sa spunem ca Romania e o tara nedezvoltata si de aceea sunt multi care cred in El,dar chiar crezi ca toata lumea e tampita sa creada in ceva ce nu exista? Chiar si ateii in adancul sufletului stiu ca Dumnezeu exista,El intodeauna isi face simtita prezenta, chiar daca unii nu vor ca accepte asta.Sa nu uitam ca teoria Big Bang a fost descoperita de un calugar, poate ca Dumnezeu s-a folosit de ea cand a creat Universul.Sa tinem cont ca in Geneza nu scrie cat de mult a durat o zi, poate ca nu a durat 24h,poate a durat ani.
Dumnezeu nu are timp.
Diferenta dintre noi si o maimuta se numeste "ratiune". Cercetatorii au incercat de mai multe ori sa le"educe",sa le invete sa citeasca,sa scrie, sa numere.Nu au reusit.Adevarat,ADN-ul nostru este in proportie de 99% asemanator cu al lor,dar ratiunea noasta e mult mai mare ca a lor,nici macar nu cred ca se poate compara.
Dumnezeu vrea sa ne mantuim,cu cat suferim mai mult cu atat ar trebui sa ne bucuram,de ce? Pentu ca asa ne apropriem de el,de asta le da suferinta oamenilor credinciosi.
Poate ca Dumnezeu a facut alte planete sa ne arate cam cum a creat si Pamantul,pentu cunoastere, sa ne fie mai usor sa descoperim." Cineva
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| DyNo a răspuns:

Se credea si ca Terra este plata, stai usor ca nu s-a crezut o luna, doua, un an, ci mii de ani, poate chiar mai mult. Nu s-a crezut ca este posibil sa existe un aparat ca si telefonul, radioul, sau sa existe internet.
Te referi la zeii elohim din Biblie, nu? Aia nu-s Dumnezeu.
"Chiar si ateii in adancul sufletului stiu ca Dumnezeu exista" - numai am ce sa comentez, stii macar ce este acela un ateu? Cum sa stie ca Dumnezeu exista daca ei nu cred in El?
"Sa tinem cont ca in Geneza nu scrie cat de mult a durat o zi, poate ca nu a durat 24h, poate a durat ani." - timpul este o notiune inventata de oameni pentru asi pune in ordine evenimentele. Ziua, este o unitate de masura a timpului, la fel si anul, anul are 365/366 de zile. Biblie afirma ca in anul 3760, zeii elohim ( tradusi prin Dumnezeu ) au inceput "constructia" Universului. Deci o zi, nu are cum sa fie un an... deoarece ziua si anul sunt unitati de masurare a timpului, da?
Studiaza Geneza biblica si ai sa vezi cat de aberanta este.

19 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Oamenii au crezut că pământul e plat sute de ani. Într-un timp era crezut faptul că pământul se află pe spatele unei țestoase, ceea ce e nespus de relevant, nu-i așa?
Preotu' s-a cam lăsat de religie după ce a descoperit Big Bang-ul, dacă pricepi ce spun.
Înseamnă că ziua are un interval constant și exact, chiar dacă diferit. Să zicem că Dumnezo' a creat Pământul în 42 de mii de ani (o zi). Și restul corpurilor cerești în alți 42 de mii de ani (următoarea zi). Există regula de trei simplă, fă-o tu în cazul ăsta.
Diferența dintre noi și maimuțe este acel 1% din ADN-ul nostru, care reprezintă o diferență majoră atât fizică, cât și pisică (if you catch my drift). În plus, studiu dovedit - ADN-ul fiecărei specii e "înrudit", într-o proporție mai mică sau mai mare.
Bullshit total la următorul alineat. Mai trebuie să argumentez?
"Uitați aici, muritorilor, am făcut planeta Saturn ca să vedeți cât de boss sunt!"

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Polaris):

Aberatii.
Proorocul Isaia a a proorocit si stia de acum 2800 de ani ca pamantul e rotund : "El stă deasupra cercului pământului, şi locuitorii lui sunt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă subţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el."
Omul a fost facut sa se indumnezeiasca intr-un final, nu sa se dezumanizeze, sa nu mai aiba valoarea umana in el, ci sa ia aminte de la animale.

| unul1 a răspuns:

Parerea mea este ca eu sunt un eretic nenorocit...
La partea cu ratiunea citeste de aici : http://www.descopera.ro/......un-raspuns apropo pentru carcotasi, sursa acestui articol este Daily Mail.
Daca ar fi existat un Dumnezeu ca cel descris de biblie atunci de ce ar fi creat un Univers teoretic infinit? De ce nu ar fi creat doar sistemul nostru solar? Cred in existenta unei divinitati dar nu ca in cea biblica.
Evolutia omului fata de primate a fost destul de abrupta, nu treptata, deci ceva a intervenit ca oamenii sa sufere asa mari mutatii fata de primate. Parerea mea este ca au intervenit "extraterestri" si prin inginerie genetica ne-ar fi facut aceste mutatii. Noi oamenii deja suntem capabili sa clonam animale... nu ar fi de mirare ca niste fiinte mult mai inteligente sa ne fi modificat genetic. Cum ar fi ajuns aici? Prin asa numitele gauri de vierme. Niste dovezi pentru vizitele lor le putem gasi in picturi si relatari http://www.ozn.ro/tiki-browse_gallery.php?galleryId=8

http://ufo-research.tripod.com/id22.html

| Polaris a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Cercul ăsta se referă la ceva de forma unui disc - și cred că la forma asta se referea și Jupânu' Isaia. Doar cercul este o formă geometrică plană, și orice eschimos care a făcut clasa a 6a știe asta.
Balls to you, sir.

| ven0m a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Pt tine un cerc e similar cu o sfera, asa-i?

| LoveToHate explică (pentru the2k):

Nu am spus eu asa ceva!
Chestia asta a spus-o un om, un crestin, eu doar v-am intrebat ce parere aveti.

| LeeMinHo00 a răspuns:

De ce nu crezi in Dumnezeu? Ce ti-a facut de il urasti? Ce rost mai are viata ta fara El? Tu chiar crezi ca viata ta nu are nici un rost? Ca ai venit aici din intamplare? Iti vei da seama de chestia asa in viitor, cand vei creste.

Răspuns utilizator avertizat
| ven0m a răspuns (pentru LeeMinHo00):

"Ce rost mai are viata ta fara El?"
Crezi ca totul are un rost?

| TrentonChase a răspuns (pentru LeeMinHo00):

"Ce ti-a facut de il urasti?" nu stiu de ce dar aceeasi fraza mi-a spus-o si fratele meu mai mic la 5 ani cand i-am spus ca nu exista Mos Craciun...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza cu "Geneza nu scrie cat de mult a durat o zi, poate ca nu a durat 24h, poate a durat ani." e un upgrade, o "evolutie" a argumentului crestin folosit de unii pentru a-si adapta religia la "noile" descoperiri din stiinta. La inceput exact asa se zicea "24h". Cand s-a descoperit ca pamantul are mai mult de 6000 ani vechime, unele ramuri ale crestinismului au inceput sa o arda cu "nu stim cat inseamna o zi, poate e mai mult de 24h". Bullshit.

La capitolul religiosi/atei, fa o comparatie intre tarile foarte dezvoltate si tarile "inferioare".

Si ce daca nu se poate compara ratiunea oamenilor cu a altor animale? Da, este adevarat ca la capitolul acesta suntem superiori dar nu uita ca de la acelasi nivel a pornit si specia noastra. Sa o arzi cu "noi suntem superiori ha ha ha", e ca si cum un boxeur profesionist i-ar zice unui incepator "imi esti inferior, esti un nimeni, lasa-te de sport" uitand insa ca de la acelasi nivel a pornit si el.

Si daca tot o arzi "superior" prin inteligenta (cica), spune-mi de ce din punct de vedere fizic suntem inferiori tuturor animalelor. Ba chiar mai mult, suntem inferiori chiar si plantelor.

Daca te pun dezbracat in jungla, cam cat timp crezi ca o sa supravietuiesti? Nu ai voie cu "arme", haine, canistre, mijloace de aprins focul, mancare si altele de genul. Ai voie sa-ti folosesti doar inteligenta. Incepi de la 0 si iti faci adapost, imbracaminte, incaltaminte, arme si altele folosind materialele din jurul tau si mananci ce gasesti si ce "prinzi". Ce zici, mai esti "superior" animalelor sau plantelor?

Dovedeste ca exista un zeu. Dovedeste ca exista zeul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LeeMinHo00):

"Ce rost mai are viata ta fara el?"... acelasi rost pe care o are viata ta fara Odin. Tu de ce nu crezi in Odin?

| DyNo a răspuns (pentru LoveToHate):

Atunci scuze, pentru ca in raspunsul meu m-am referit la tine. Trebuia sa imi dau seama, deoarece textul este pus intre ghilimele.

| rocco09 a răspuns:

Ce-au sarit toti ateii ca leii laughing Ei detin adevarul absolut noi restul suntem "mancatori de rahat" ca sa-l citez pe unul din ei! Nu mai cita pe nimeni eventual doar pe un ateu ca sa ai prieteni la rubrica astahee hee

| Kosuchin a răspuns:

De fapt, au reusit sa educe cimpanzeii.Nu e ceva necunoscut.

| vitbsk a răspuns:

Sal,dontgiveup îmi zici te rog ce părere ai despre mesajul melodiei?
http://www.trilulilu.ro/muzica-hip-hop/cedry2k-alchimia-luminii-1

| LoveToHate explică (pentru vitbsk):

Mesaj pentu oamenii naivi.

| vitbsk a răspuns (pentru LoveToHate):

Aham, ce ţi se pare nerealist?