| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu lasa sa moara credinciosi pentru ca pentru ei are in plan ceva mai bun nelasandu-i sa mai indure suferintele din acest sistem?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Pentru că de la căderea lui Adam încoace suntem muritori și încă nu a revenit Hristos pentru a instaura regatul său etern, după cum scrie cartea Apocalipsa/ Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii.El va locui cu ei și ei vor fi poporul Lui...El va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi.(21 /3, 4)

14 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Nici poveste. Viața este un Dar, cadou de la Dumnezeu. Nu moartea. Despre cei pe care el îi consideră drepți, si aprobați de el, si mor, Biblia spune că lui Dumnezeu îi este dor de ei. Iov 14:15.
Având în vedere această idee înțelegem că oamenii buni nu primesc nicio răsplată de la Dumnezeu la moarte, (Exceptând cei aleși ca sa domnească în cer cu Isus) ci la învierea morților. Atunci Dumnezeu îi va răsplăti.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Dumnezeu nu face diferenta asta exagerata dintre credinciosi si necredinciosi.
El îi iubeste la fel pe toti oamenii si tuturor le doreste mantuirea.
Daca esti credincios sa nu crezi ca devii brusc preferatul Domnului. Si credincios fiind poti face multe pacate sau chiar sa traiesti in neadevar crezand ca stii adevarul cum fac sectantii.
"Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea."

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

N-am zis eu astea. E o intrebare.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Deci eu am intrebat si nu am afirmat.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Raspunsul corect la intrebare e ca credinciosii mor pentru ca daca nu ar muri Satan ar spune ca credinciosii il slujesc pe Dumnezeu din interes egoist. Satan a speculat egoismul la Adam. Adam a devenit egoist cand a crezut ca poate sa-L dispretuiasca pe Dumnezeu cu porunca Lui si in acelasi timp sa traiasca vesnic ceea ce e imposibil. Dumnezeu e izvorul vietii. Cine-L dispretuieste moare vesnic. Cand Adam a vazut ca nu a murit dupa ce a pacatuit i s-a parut putin lucru cand i-a spus Lui Dumnezeu ca a pacatuit crezand ca Dumnezeu e inofensiv. In acele momente, cand Dumnezeu l-a intrebat daca a incalcat porunca, in loc sa se caiasca a crezut ca Satan are dreptate ca nu a murit. Adam a crezut ca nu moare si ca Satan are dreptate pana a murit. Cand suferea si imbatranea Adam ii dadea dreptate lui Satan care i-a spus ca va cunoaste si raul pe langa bine "fiind astfel ca Dumnezeu" si credea ca nu va muri. Cand Adam a murit nu a stiut ca a murit pentru ca odata mort nu mai era constient ca a murit. Astfel Adam nu s-a cait de ceea ce a facut pana a inchis ochii. Si Eva la fel. Cand Eva a vazut ca Adam a murit a spus ca de fapt nu a murit si a inventat povestea sau minciuna cu sufletul nemuritor.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ce vorbesti? Tu esti ala cu sola scriptura si tu inventezi lucrurile astea. Niciunde in Scriptura nu scrie asa ceva. Omul moare din cauza pacatului. De unde stii tu la ce se gandea si la ce nu se gandea Adam? Ce-s cu speculatiile astea nebunesti si extrabiblice? De unde stii tu ca Adam a crezut ca cel rau are dreptate pana a murit? Cine ti-a zis tie asta? Ca Biblia sigur n-a zis.
Sola scriptura in sus si sola scriptura in jos, dar tot noi inventam propriile dogme si speculatii fara sa ne intereseze de Biblie.
De asta protestantismul e MORT. Va rataciti nestiind scripturile. Faceti speculatii si inventati cum va tuna voua pe moment crezandu-va mari si tari si cunoscatori, dar voi nu respectati nicio autoritate. Nu faceti niciun fel de ascultare.
Daca te-ai afla in Biserica pe care Hristos a zidit-o impreuna cu apostolii ai stii adevarul si nu te-ai smintii asa.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

De ce crezi ca Adam si Eva nu s-au cait pana au murit? Pentru ca au crezut in minciuna lui Satan pana au murit.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Memu):

De unde stii tu ca nu s-au cait? In Biblie nu scrie ca nu s-au cait.

| Meme10Memu explică (pentru CostinAlamariu):

Daca se caiau nu mureau si Dumnezeu le intretinea corpurile sa nu se deagradeze si astfel ar fi dat nastere la copii perfecti. Dumneze a zis evreilor ca vor muri insa cand acestia s-au cait Dumnezeu si-a revizuit perspectiva asupra lor si n-au mai murit ci au murit doar de moarte adamica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca toti avem "consecinte" pentru alte momente viitoare, cu mult dupa ce parasim lumea. Poate asta ar fi singurul motiv.