| RAY a întrebat:

Dumnezeu ne vrea prosti? Sau curiosi de ceea ce a creat el? Daca toate raspunsurile sunt doar dumnezeu ce cunoastere mai poate exista?

10 răspunsuri:
| OAly a răspuns:

Nu ne vrea prosti. De ce crezi asta?

| RAY explică (pentru OAly):

Din moment ce raspunsul la toate e dumnezeu

| OAly a răspuns (pentru RAY):

"Raspunsul la toate e Dumnezeu" e o generalizare nepotrivita. Nu cred ca sunt de acord cu ea.

| RAY explică (pentru OAly):

Pai asta promoveaza uni crestini inclusiv pe TPU, pentru ei absolut orice = dumnezeu, si de asta intreb daca un creator a facut niste fiinte inteligente de ce ar vrea ca ele sa fie proaste si sa creada orice fara sa cunosca

| OAly a răspuns (pentru RAY):

Pai intreaba-i pe cei care promoveaza aceasta idee. Daca intrebarea ar fi "de ce atat de multi elevi nu isi iau bacul?" tot asta e raspunsul? Ii poti lasa fara cuvinte daca vrei.

| RAY explică (pentru OAly):

Ce sa spui unei minti inchise, dogmatice, limitate care te ar ucide pentru credinta lui

| OAly a răspuns (pentru RAY):

Hai ca exagerezi.

Răspuns utilizator avertizat
| OAly a răspuns (pentru RAY):

Da asa a fost, dar aceia nu cred ca erau crestini. Erau poate doar cu numele.