| Wehrmacht a întrebat:

Dumnezeu stie tot ce se va intampla? Poate prezice exact ce se va intampla in viitor? Daca va duce cat de cat creierasul cred ca deja stiti ce o sa intreb in urmatoarea intrebare pe baza raspunsurilor... Dau funda celui care se prinde.

20 răspunsuri:
| Lavinia218 a răspuns:

Dumnezeul este o enigma. Probabil nici nu exista, insa daca exista el sigur stie care va fi urmatoarea ta intrebarehappy! Nu vreau funda mersi!

| Wehrmacht explică (pentru Lavinia218):

Nici nu-ti dadeam happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lavinia218):

Cum poti sa spui ca Dumnezeu nu exista? Atunci tu ce esti? o gramada de atomi? Care este scopul pentru care existi? Incotro te indrepti?

| FucktheSystem a răspuns:

Întrebări sunt multe care s-ar potrivi, bănuiesc că este una din ăstea:
Atunci ne mai oferă liberul arbitru?
sau
De ce ne mai pune la încercare?

| IGM a răspuns (pentru Lavinia218):

Tu daca nu crezi in Dumnezeu, atunci in ce crezi?

| ramona30 a răspuns:

Intrebarea ta viitoare, logica de altfel, este: de ce ne mai rugam ca sa schimbam viitorul? De ce mai credem ca putem schimba ceva cand el este deja stiut.

| Wehrmacht explică:

Ba da la intrebare mai raspunde cineva?

| ViezurE a răspuns:

Dumnezeu e prietenul imaginar al multora.

| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Bre Shadow100 sa nu vi cu chestii de genul Predestinare ca ride lumea de tine si noi avem pe aici atei seriosi si cu frica de Dumnezeu.
Prestiinta este una.
Predestinarea este ciuciu.
Ps nu am nevoie de funda ta deoarece,,,,,,,,,,

Iar Urzi23 a incheiat cu maiestuozitatea-i caracteristica :

Vezi ca predestinarea vs prestiinta a mai fost discutata, eu zic sa nu te mai ostenesti de pomana, ca nu ai descoperit tu apa calda.
Ca sa-ti piara pofta, pune mina si citeste prin faimosul principiu de incertitudine, formulat de catre celebrul fizician german Werner Heisenberg.Zic acest lucru ca sa nu ma ostenesc sa aduc argumente muuuuult mai solide din Dumnezeiestile Scripturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un paradox sa luam un exemplu daca tu sti vitorul tau nu poti schimba prezentul sau trecutul inca ceva vitorul cine la creat in locul tau? practic dumnezeu nu poate controla timpul pentru ca e controlat de timp iar cu prezicerea in timp daca poate dar din nou nu poate schimba nimic pentru ca el e in toate timpurile posibile e ca si cand scoti o carte se rastoarna totul asa e si cu dumnezeu daca ar schimba ceva in ele 3 timpuri ar pica totul si el

| Wehrmacht explică (pentru Urzi23):

Sa mor de am inteles ceva din ce ai spus...La intrebare raspunzi dq mai simplu si la subiect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suntem atomi tu nu ai facut chimie la scoala?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru IGM):

De ce e obligatoriu sa creada in ceva doar ca crezi tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Daca ar exista vitorul cine la creat? in locul tau? practic tu faci in prezentul tau ce a facut ala in trecutul lui e imposibil

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, n-am înțeles ce vrei să zici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ca nu exista vitor noi il cream

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Poi știam că nu există un viitor stabilit ci faptele noastre din prezent ne determină viitorul.

| Urzi23 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Shadow100 explică (pentru Urzi23):

Sa mor de am inteles ceva din ce ai spus...La intrebare raspunzi dq mai simplu si la subiect?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Pai bre tu nu ai habar ce este prestiinta si ce este predestinare? de liber arbitru ai auzit?
http://www.TPU.ro/......mnezeu-ar/
http://www.TPU.ro/......nat-cu-un/

Atunci de ce pui intrebarea vis a vis de ele daca nu te pricepi?

O intrebare asemanatoare (liberul arbitru ) a fost pusa si de @FucktheSystem dar ea te depaseste ca inteligenta cu brilianta. Macar @FucktheSystem stia cite ceva si cu ea am putut discuta dar cu tine ciuciu, deoarece pleci din start cu un handicap serios.

Ps sa faci de bine si sa nu mai zici "Sa mor "ca nu este frumos

| Wehrmacht explică (pentru Urzi23):

Stai,am incurcat intrebarile am pus 2 pe tema asta...nici nu mai stiu ce ti-am raspuns

| Urzi23 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mai omule partea rea este ca tu ai pus o intrebare si nu stii ce doresti.Eu nu am zis cu rautate eu am vrut sa te ajut.Tocmai de aceea am pus prestiinta si predestinarea ca sa nu faci confuzie.La intrebarea cu lucifer se aplica prestiinta Domnului. Deci Dumnezeu cunostea ce va face in viitor dar nu intervine (lasa liberul arbitru ).