| alidenbealidenbi a întrebat:

Dumnezeu vorbea cu inchinatorii sai fideli inainte sa fie terminata de scris Biblia. Dupa ce a fost terminata de scris Biblia, cam prin 98 d.Hr, Dumnezeu nu a mai vorbit cu nici un inchinator de al sau de pe Pamant.

Dumnezeu a procedat astfel stiind ca dupa scrierea Bibliei avea sa urmeze o perioada intunecata in instoria omenirii in care Dumnezeu nu mai vorbeste cu inchinatorii sai decat prin Biblie.

Anul 1914 a marcat inceperea perioadei numita zilele din urma ale acestui sistem condus de Satan.

Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| rapandula a răspuns:

Nu stiu ce Satana visezi tu dar pe an ce trece o ducem tot mai bine, iar in curand pe masura ce stiinta avanseaza iar efectele negative asupra mediului ies in evidenta, ne vom acupa si de natura dar si de noi, astfel urmand o era a prosperitatii si a dezvoltarii tuturor planurilor. Poate aceasta perioada intunecata este adresata voua, pentru ca religia perde teren de la an la an iar in viitor aceasta va disparea complet in tarile tot mai dezvoltate, urmand intr-un final in toata lumea. Deja 10% din populatia lumii (peste un miliard) sunt atei, numarul lor fiind in crestere.

| Classiffied a răspuns (pentru rapandula):

10 la sută? Doar atât?

| h379m3973423 a răspuns:

"Dumnezeu vorbea cu inchinatorii sai fideli inainte sa fie terminata de scris Biblia. Dupa ce a fost terminata de scris Biblia, cam prin 98 d.Hr, Dumnezeu nu a mai vorbit cu nici un inchinator de al sau de pe Pamant."

Ia vezi câți ani sunt între Maleahi și Matei laughing

Nu Anul 1914 a marcat începerea perioadei numită zilele din urmă ale "acestui sistem condus de satan"(de unde asta?). Anul 1967 a marcat "începutul sfârșitului" în sensul că ce născuți din 1967 sunt cei de pe urmă amintiți și de Domnul Isus în Matei 24, adică avem undeva între 60-120 de ani de la 1967 până la sfârșitul celui de-al șaptelea an al perioadei cu Antihristul. N'o să stau acum să explic ce și cum că e prea mult și ceva îmi spune că oricum nu am cu cine să vorbesc.

| rapandula a răspuns (pentru Classiffied):

Sunt mult mai multi care n-au nicio religie, nu s-au deglarat nimic si nu ii putem baga la ateism. Stiinta de-abia acum evolueaza cu adevarat. Gandeste-te ca teoria evolutiei a lui Darwin a aparut pe la 1859, adica recent. Acum incepe adevarata era a cunoasterii si a accesului la orice sursa de infomare posibila. Cand Elon Mask va pune in functiune satelitii pentru internet in toate colturile lumii, atunci chiar va fi o adevarata nenorocire pentru religiosi. Deocamdata tarile sarace tind sa fie mai religioase si sa isi indoctrineze cu succes copiii. Aceste tari cresc in populatie si pe ele se bazeaza aceste numere foarte mari la nivel mondial. India se apropie de 2 miliarde, tari mici insulare tind sa aiba cu zecile de milioane, tari sarace cum este Brazilia au peste 200-300 de milioane, Argentina la fel si multe altele. Daca fix aceste tari ar fi cele mai tehnologizate, atesimul ar creste brusc la un procentaj foarte mare in cateva decenii.

| rapandula a răspuns (pentru h379m3973423):

Cu el chiar nu ai. E martorul ala a lui Iehova, Meme10Memu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru h379m3973423):

Surse?

| Panamax a răspuns:

Credem ca tampeniile astea doar un martor al lui Iehova sarit de pe fix poate sa le debiteze.

| Classiffied a răspuns:

????

| h379m3973423 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Surse la ce? La profeția menționată în Biblie? Păi Biblia... laughing

| h379m3973423 a răspuns (pentru rapandula):

Aha, deci e martor. Aiurea că bunica și în general persoanele pocăite(baptiști/penticostali/CdE) îmi tot ziceau să nu am de-a face cu martorii lui Iehova și îmi părea rău că aud asta, se simțea ca o marginalizare. Dar acum când văd ce bazaconii scriu unii și ce îmi zic când vorbesc cu ei... Dar măcar se consideră creștini, chiar dacă nu au cea mai bună învățătură(sunt alte biserici creștine și mai dezastruoase *cAHEMtolici*) își dau silința să fie blânzi și exemple de bunătate(nu toți, dar na... ăia care citesc cum trebuie Biblia).

| LupusDei1993 a răspuns (pentru h379m3973423):

Unde scrie in biblie despre 1967?

| h379m3973423 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Am zis laughing