| CrushBoy89 a întrebat:

Dupa d-voastra, care e cea mai buna facultate de teologie din tara? Multumesc frumos.winking

8 răspunsuri:
| CrushBoy89 explică:

Teologie Ortodoxa*.

| LaLaura a răspuns:

Orice facultate e buna, trebuie doar sa inveti.
Degeaba esti la o facultate de prestigiu daca nu iti dai interesul.

| Dorugar a răspuns:

In materie de teologie, absolut toate sunt rele pentru ca acolo se formeaza viitorii sarlatani care prostesc oamenii si pericolul va fi atunci cand poporul roman va ajunge la nivelul intelectual pe care l-a avut poporul francez cu 225 de ani in urma cand dandusi seama ca au fost excrocati au facut revolutia din 1789b si au decapitat cu ghilotine zeci de mii de popi pe motivul ca toti sunt sarlatani, asa ca eu in locul tau m-as gandi bine daca mi-as face un viitor din inselatul oamenilor ...asta cu atat mai mult cu cat nici in ceruri nu te va astepta ceva pozitiv pentru ca Isus ii spurca pe preoti pe unde-i apuca si ii acuza ca sunt sclavii Mamonei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa raspuns pana va fi sters.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Institutul Teologic Adventista de la Cernica"

Adventista de la Cernica, Jean de la Craiova, Leo din Strehaia...de la voi s-au inspirat astia...laughing

| fllu07 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa studiezi Biblia daca vrei sa te apropii de Dumnezeu. in facultatile de teologie nu se studiaza Biblia. insa aceasta este singura metoda sa il cunoastem. Ioan 17:3 Iacov 4:8. succes.

| milan9 a răspuns:

Referitor la sugestiile sectante (care se impotrivesc facultatii de teologie) trebuie retinut faptul ca un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de "initiere" in secta respectiva, de manipulare prin nuante si sensuri alterate, de orientare si formare însuşi a modului de a privi lucrurile într-un anumit fel, dorit de ei, viciat...
Si..., o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.
Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor.
De aceea există astăzi aproape 40000 de secte rupte de Biserică…

| CrushBoy89 explică (pentru milan9):

Am specificat mai sus (primul raspuns) ca as vrea doar sa stiu care este cea mai buna facultate de teologie ortodoxa din tara. Multumesc frumos pentru raspuns.winking