| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

E adevarat ca atunci cand un om moare Dumnezeu ii arata pe un ecran viata lui de la nastere si pana la moarte si pe urma incepe judecata lui? Eu din cate am inteles cica asa se procedeaza in lumea cealalta.

33 răspunsuri:
| QuoVadisss a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla atunci cand trecem in nefiinta. Sunt multe povesti despre acest subiect dar nimeni nu s-a intors din lumea cealalta ca sa ne povesteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Noi suntem creați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Sufletul nu moare niciodată, este etern, trupul care este făcut din țărână piere, însă sufletul trăiește veșnic.
https://robiblesociety.com/proiectul-vreau-o-biblie/
Comanda-ți o Biblie gratuita și începe sa o studiezi. Chipul ți se luminează când citești Cuvântul lui Dumnezeu.

Iti recomand filmul "Scăpat din iad", bazat pe fapte reale.

| whatevernvm a răspuns:

Da, 3d.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu stie tot ce va fi dupa moarte, ce avem de facut este sa fim buni in aceasta viata.

| Celcestietot a răspuns:

Doar la judecata de apoi devi conștient, până atunci nu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Exista doua judecati. Una este judecata Lui Dumnezeu, si ai dreptate, le va prezenta viata si va fi judecata, dar si acea judecata va fi dreapta, Dumnezeu nu va nedreptati pe nimeni. Dar, acea judecata este pentru despartirea de Dumnezeu, pentru iad, este pentru cei care L-au respins pe Dumnezeu si au ales sa traiasca in neascultare de El, au respins jertfa pe cruce a Lui Hristos care este singura cale de mantuire, si au ales sa traiasca urat, in faptele firii pamantesti, betii, imbuibari, curvii, droguri, furturi, injuraturi, batai, desbinari, minciuni, blesteme, ura, si multe altele.
Si, a doua judecata va fi pentru cei credinciosi, la care NU se judeca daca mergi in iad, pentru ca tu nu mai poti merge in iad, nu se mai poate pentru ca Duhul Sfant te-a peceptluit pentru ziua rascumpararii. Cand pacatuim, Duhul Sfant este intristat, pentru ca stie ca acel pacat rupe relatia cu Dumnezeu si este spre raul tau, pentru ca El stie ca acel lucru va avea consecinte si te va distruge, dar Duhul Sfant a promis ca nu te va parasi, va langa tine. Deci aceasta judecata, unde te va judeca Hristos, va fi pentru a primi, sau a pierde o rasplata. Adica, biblia spune ''Lucrarea fiecaruia va fi daca prin foc, si focul va dovedi, daca cineva pune pe aceasta temelie fan, trestie, iarba, va arde, dar cine va pune, argint, aur, pietre scumpe, va ramane'' argintul si aurul sunt faptele bune, si ascultarea de Dumnezeu, si vei primi o rasplata, dar daca nu ai lucrat frumos, iti vei pierde rasplata, sa punem totul in aur, sa zicem ca toata viata ta ai fi putut si ai avut ocazia sa faci unele lucruri bine, dar nu le-ai facut, ai fi putut sa faci rost de 10 tone de aur, dar pentru ca nu ai ascultat, ai primit doar 10kg de aur, intr-adevar, este putin, pentru ca ai lucrat putin, ''cat despre ei, au fost mantuiti, dar ca prin foc'' adica intrarea in cer este asigrata prin Hristos, dar rasplata, tu lucrezi pentru ea, si nu este neaparata nevoie de fapte marete, ci de cele mici ''am fost bolnav si ati venit pe la Mine, am fost gol si Mati imbracat, am fost flamant si Mi-ati dat de mancare'' si fapta aceea neinsemnata conteaza, daca este facuta din dragoste, nu din sila si obligatie. Iti voi da un video sa inteelgi mai bine judecata celor credinciosi. Te rog, urmareste, este foarte interesant si vei inteelge multe.

https://www.youtube.com/watch?v=WeNQJZRcWW8

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel iti mai aduci aminte de intrebarea mea https://www.tpu.ro/......put-si-un/ cea legata de caderea tuturor popoareleor ei bine nu mai e mult si tariile dezvoltate din lumea 1 nu mai au mult timp Occidentul va cadea in cateva generatii e o chestiune de timp cand spun asta cred ca sti la ce ma refer LGBYT si copii nascuti cu handicap + copii care nu au avut noroc in viata + puscariile si orfelinatele. Daca tariile din lumea 1 vor cadea si asa va fi, va veni randul celorlalte tari, SUA nu mai e ce a fost o data la fel si europa de vest oamenii aia sunt pierduti si nu peste mult timp va veni randul nostru spun asta pentru ca omul este o fiinta imprevizibila, astept raspunsul tau.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Viata nostra chiar ca este scrisa de Dumnezeu totul este cat se poate de real.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

In Biblie am gasit la 1 Petru 3:
Indemn la rabdare si la pace

8. În sfârşit, fiţi toţi într-un gând, împreună-pătimitori, iubitori de fraţi, milostivi, smeriţi.
9. Nu răsplătiţi răul cu rău sau ocara cu ocară, ci, dimpotrivă, binecuvântaţi, căci spre aceasta aţi fost chemaţi, ca să moşteniţi binecuvântarea.
10. Cel ce voieşte să iubească viaţa şi să vadă zile bune să-şi oprească limba de la rău şi buzele sale să nu grăiască vicleşug;
11. Să se ferească de rău şi să facă bine; să caute pacea şi s-o urmeze;
12. Căci ochii Domnului sunt peste cei drepţi şi urechile Lui spre rugăciunile lor, iar faţa Domnului este împotriva celor ce fac rele.
13. Şi cine vă va face vouă rău, dacă sunteţi plini de râvnă pentru bine?
14. Dar de veţi şi pătimi pentru dreptate, fericiţi veţi fi. Iar de frica lor să nu vă temeţi, nici să vă tulburaţi.
15. Ci pe Domnul, pe Hristos, să-L sfinţiţi în inimile voastre şi să fiţi gata totdeauna să răspundeţi oricui vă cere socoteală despre nădejdea voastră,
16. Dar cu blândeţe şi cu frică, având cuget curat, ca, tocmai în ceea ce sunteţi clevetiţi, să iasă de ruşine cei ce grăiesc de rău purtarea voastră cea bună întru Hristos.
17. Căci e mai bine, dacă aşa este voia lui Dumnezeu, să pătimiţi făcând cele bune, decât făcând cele rele.
18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aştepta, în zilele lui Noe, şi se pregătea corabia în care puţine suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuieşte astăzi şi pe voi, nu ca ştergere a necurăţiei trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,
22. Care, după ce S-a suit la cer, este de-a dreapta lui Dumnezeu, şi se supun Lui îngerii şi stăpâniile şi puterile.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel ai auzit de codul Bibliei s-au codul Torra se spune ca descifrand acest cod poti afla mai multe despre oameni si viitor + alte lucruri, din ce am aflat este ca oamenii au fost mereu legati de Biblie si ca IQ-ul oamenilor e in scadere cu fiecare generatie ceea ce se intampla cu oamenii din America si Europa Occidentala, noi in momentul de fata chiar traim acele vremuri de final nu mai e mult.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel mai esti pe site? nu ai dat nici un raspuns.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Gresit, poti sa devi constient si dupa ce citesti Biblia asta te mai trezeste la realitate si sa vezi viata cu alti ochi + ca te gandesti la trecutul tau si amintiriile revin atunci cand te gandesti la viata ta si la ce a fost.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu, eu mă refeream la moartea adevărată.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Domnul Isus l-a înviat pe Lazăr, mort de 4 zile dar nu a spus nimic despre perioada cat a fost mort si nici evreii nu l-au întrebat nimic deoarece ei știau ca omul după ce moare nu mai știe nimic, pana la învierea de apoi când fiecare își va da socoteala de tot ce a făcut in perioada cat a trăit in trup.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Pai, eu ce am spus? folosindute de amintiriile din viata ta iti dai seama unde ai gresit si prin cate ai trecut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Se duce lumea de rapa.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu uita, toate popoarele au un inceput si un sfarsit, toate tariile au un inceput si un sfarsit, lumea e intr-o continua schimbare si generatiile devin tot mai proaste, e o chestiune de timp pana cand oamenii vor deveni reci din cale afara si isi vor pierde credinta intru totu.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dumnezeu este cel ce ne tine in viata pe toti fie ca esti bogat s-au sarac, ticalos nenorocit s-au om bun el te vede el iti masoara faptele iti cantareste ganduriile si iti tine minte toate pacatele si ca sa stii ca din viata scapa cine poate o data ce te-ai nascut nu mai e cale de intoarecere decat inainte s-au sus sti tu unde.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

„cei din urmă vor fi cei dintîi, şi cei dintîi vor fi cei din urmă" ce vrea sa insemne asta?

| danut a răspuns:

Atunci cand un om moare, moare si gata APOI URMEAZA reanvierea (in functie de JUDECATA lui Dumnezeu).
Prima Judecata de care vorbeste Biblia este ACUM cand sunt Judecatii TOTI cei care au facut cu Dumnezeu o ALIANTA sau contract pe intelesul general. Acesta Judecata ESTE pentru cei care au fost TRECUTI in Cartea Vietii si pentru care Hristos este AVOCAT in fata TATALUI.
A Doua Judecata va fi facuta de cei care au trecut de Prima Judecata si vor fi judecati TOTI cei ce nu au participat la PRIMA Judecata, Satana si INGERII Cazuti. Acestia vor avea parte de Moartea Vesnica care se va executa prin FOC,
Perioada in care se face Judecata este de 1000 de ani, timp in care Pamantul NU MAI ARE locuitori vii pe el, fiind o planeta moarta dar care vor fi REANVIATI pentru Judecata Finala.
Acestea sunt cele scrise sub INSPIRATIA lui Dumnezeu in Biblie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cica mai nou au Samsung curved uhd

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Aici as vrea sa precizez un lucru, multi spun ca deja totul este scris si noi doar traim ceea ce Dumnezeu a hotarat in locul nostru, NU este asa. Dumnezeu este omnistient, adica stie totul, ne lasa liberul arbitru, sa iti dau un exemplu. Ma duc acasa la copiii mei, iau cu mine un Iphone x, si o punga de pufuleti, nu imi va fi greu sa descifrez ce vor aleve copiii happy, de ce? Pentru ca ii cunosc, asa este si Dumnezeu, stie totul dinainte dar ne lasa pe noi sa alegem.

| AC4S4 a răspuns:

Scrie in Apocalipsa, capitolul 23 despre asta.
Cauta si vei afla.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Atunci, așa este. Dar, Dumnezeu arată la judecata, nu după moarte, că atunci nu mai este nimic, practic la reînviere. Așa spune în Biblie.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

"NU este asa. Dumnezeu este omnistient, adica stie totul, ne lasa liberul arbitru" crede-ma frate chiar se intampla, deci totul e cat se poate de real Occidentul cade si in curand va veni randul celorlalte tari deja semnele au apartut.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Acum iti voi spune niste scrieri de-ale lui Arsenie Boca as vrea sa citesti tot cu mare atentie:
* Mi-a mai povestit cineva ca Parintele s-a rugat insistent la Dumnezeu pentru americani, sa nu-i pedepseasca, sa-i ierte ca si ei sunt creatia Lui si sa aiba mila de ei. Si l-a dus Dumnezeu pe Parintele Arsenie sa vada ce e pe acolo – prin America – si a zis Parintele: „Da, Doamne, sunt vrednici de pierzare". Cum l-a dus? Nu stiu. Nu cred ca l-a dus cu trupul. L-a dus cu duhul. Ca urmare a ceea ce a vazut cu duhul, Parintele a pictat la Draganescu, deasupra scenei Invierii, mai multe cladiri moderne (turn) in flacari, reprezentare care ar putea fi profetica (vezi cele doua turnuri din „11 septembrie").

Spunea Parintele Arsenie sa ne spovedim si impartasim mai des, ca va sosi timpul cand se va lua Sfanta Liturghie la cer si nu se va mai savarsi pe pamant".

* Parintele Arsenie:

"Vasile, americanii pe care stiu ca-i astepti, nu vor veni! Pe noi, singuri, ne asteapta o lupta grea si lunga. Cei buni si drepti vor da jertfa mare de viata si sange, cei slabi, nimicnici si fatarnici vor ingrosa randurile dusmanilor nostri atat de mult, incat vor crede ca sunt numai ei, atotputernici si atoatestiitori.
Asta va fi burta lor moale si-i va duce la pierzare cand va veni din Rasarit un om cu stea in frunte.
Dar va fi peste multi ani, peste foarte multi ani si noua Dumnezeu nu ne va harazi sa vedem acele vremi. Tu nu vei putea vedea americanii care atunci vor veni! Mie nu-mi va fi dat sa vad, dupa sarbatoarea desarta a victoriei, cati dintre cei drepti au mai ramas! Caci, vezi tu, Vasile, dupa aceasta victorie desarta, putini dintre cei drepti vor mai fi in picioare si la sarbatoare. Peste tot vor fi naimitii [vanduti dusmanului] si abia atunci va incepe o noua lupta, poate mai usoara, caci fara jertfa de sange, dar la fel de lunga ca si cea pe care am inceput-o noi acum!" […]

Deci frate crede-ma ca e cat se poate de adevarat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru whatevernvm):

Eu voiam sa fie full HD.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Romania in viitor va ajunge ca Occidentul e doar o chestiune de timp e exact ce a spus si Parintele Arsenie Boca:

* Eram cu Parintele Arsenie si l-am intrebat: „Ce sa facem Parinte, ca acum este foarte rau". Parintele zice: „Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit". (Maria Matronea, Sibiu)

* Zicea Parintele Arsenie, parca pentru toti romanii: „Imi pare rau de voi ca sunteti slabiti in credinta. Veti cadea din cauza fricii. Frica-i de la diavol; nu va fie frica pentru a va salva sufletele. Vor veni vremuri foarte grele, dar toate sunt ingaduite de Dumnezeu, Care este tovarasul de drum al fiecaruia, de la nastere pana la moarte. Vor cadea si cei alesi. Imi pare rau ca sunteti cei de pe urma. Va vor cerne. Vor pune impozite, taxe si alte ingradiri. Vor lua totul!"

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

APOCALIPSA 21,22

Rîul vietii

Capitolul 22
1. Şi mi-a arătat, apoi, râul şi apa vieţii, limpede cum e cristalul şi care izvorăşte din tronul lui Dumnezeu şi al Mielului,
2. Şi în mijlocul pieţei din cetate, de o parte şi de alta a râului, creşte pomul vieţii, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-şi rodul; şi frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.
3. Nici un blestem nu va mai fi. Şi tronul lui Dumnezeu şi al Mielului va fi în ea şi slugile Lui Îi vor sluji Lui.
4. Şi vor vedea faţa Lui şi numele Lui va fi pe frunţile lor.
5. Şi noapte nu va mai fi; şi nu au trebuinţă de lumina lămpii sau de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu le va fi lor lumină şi vor împărăţi în vecii vecilor.
6. Şi îngerul mi-a zis: Aceste cuvinte sunt vrednice de crezare şi adevărate şi Domnul, Dumnezeul duhurilor proorocilor, a trimis pe îngerul Său să arate robilor Săi cele ce trebuie să se întâmple în curând.
7. Şi iată vin curând. Fericit cel ce păzeşte cuvintele proorociei acestei cărţi!
8. Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
10. Apoi mi-a zis: Să nu pecetluieşti cuvintele proorociei acestei cărţi, căci vremea este aproape.
11. Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă.
12. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui.
13. Eu sunt Alfa şi Omega, cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul.
14. Fericiţi cei ce spală veşmintele lor ca să aibă stăpânire peste pomul vieţii şi prin porţi să intre în cetate!
15. Afară câinii şi vrăjitorii şi desfrânaţii şi ucigaşii şi închinătorii de idoli şi toţi cei ce lucrează şi iubesc minciuna!
16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa.
17. Şi Duhul şi mireasa zic: Vino. Şi cel ce aude să zică: Vino. Şi cel însetat să vină, cel ce doreşte să ia în dar apa vieţii.
18. Şi eu mărturisesc oricui ascultă cuvintele proorociei acestei cărţi: De va mai adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu va trimite asupra lui pedepsele ce sunt scrise în cartea aceasta;
19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta.
20. Cel ce mărturiseşte acestea zice: Da, vin curând. Amin! Vino, Doamne Iisuse!
21. Harul Domnului Iisus Hristos, cu voi cu toţi! Amin.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Irinel15123532):

Deci ma jur ca am ramas fara cuvinte e ceva de nedescris ce se intampla.