| Intelligence a întrebat:

E corect sa cred ca totul depinde de EL..si orice orice mi-as dori p lumea asta si oricat m-as zbate eu. daca nu vres EL.n-o sa am?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,dar daca vii la El si Ii ceri ajutorul, poti sa primesti ceea ce iti doresti.,, Cereti si vi se va da.''

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,nu-mi place sa te contrazic, dar fa ceva si ti se v-a da. Daca te rogi si nu primesti nimic pune mana si munceste, doar ce-ti doresti nu cade din cer.Si indiferent ca scrie in Biblie sau nu, trebuie sa muncim pentru ceea ce vrem.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, tu trebuie sa iti faci suta la suta partea ta si Dumnezeu va face partea Lui suta la suta!

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu,Nu iti impune limite doar de ce altii zic ca nu e bine.

Daca ei sunt convisi ca nu se poate imposibilul, atunci sa nu deranjeze pe cei care il fac.

| M25M a răspuns:

Nu. Daca vrei ceva in limita posibilului incerci sa il obtii tu, facand ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu este corect. Noi suntem creaturi inteligente, acesta fiind un dar de la Dumnezeu. El se bucură când ne folosim facultăţile mintale pentru a obţine anumite lucruri. Important e să ne folosim capacităţile într-un mod înţelept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu hotaraste daca vrem ceva sau nu.El doar vede cum evoluam noi si nu ne ajuta in cea mai marunta situatie.O sa ai ce vrei daca faci niste eforturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi bleg.omul e lasat sa traiasca, 120 de ani, sant anii vietii lui, dar traind cumpatat si in ascultare de domnul.starea normala a omului este de bucurie, bunastare, iubire de oameni, sanatate, indestulare.ca nu e asa, nu e fiindca nu vrea Domnul, ci fiindca nu poate omul.si omul nu poate fiindca nu crede ca poate. daca ar crede cat un bob de mustar, ar misca muntii.

| tavadaresti a răspuns:

Depinde ce iti doresti nu vei gasi fericire in alegirile tale daca nu sunt dupa asa voie, fiecare dipunem de un talant depinde cum il intrebuintam si cu ce scop

Răspuns utilizator avertizat
| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Pentru mine "El" mi-este tot una cu Unicornul Invizibil Roz. Daca tu vrei ceva Unicornul Invizibil Roz nu te poate impiedica sa obtii ceva, prin simplul motiv prin care el nu exista. Obtinerea a ceea ce vrei tu depinde doar de tine.

| goodboy24 a răspuns:

Nu e corect. Scrie si in biblie cere si ti se va da. Dar in rest Dumnezeu nu ne controleaza vietile. Tu ai libertatea sa faci ce vrei, de aceea ti-a dat inteligenta. EL nu te obliga sa faci bine iti spune doar ca asa e corect. Deci zbatete in continuare si o sa obtii ce doresti insa nu trebuie doar sa ceri trebuie sa contribui si tu prin faptele tale. Nu e de ajuns doar sa ceri trebuie sa faci si tu lucrul respectiv ca nu o sa pice din cer. Si nu uita sa ii multumesti.