| Intelligence a întrebat:

E corect sa cred ca totul depinde de EL..si orice orice mi-as dori p lumea asta si oricat m-as zbate eu. daca nu vres EL.n-o sa am?

12 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Nu este corect. Noi suntem creaturi inteligente, acesta fiind un dar de la Dumnezeu. El se bucură când ne folosim facultăţile mintale pentru a obţine anumite lucruri. Important e să ne folosim capacităţile într-un mod înţelept.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Nu. Daca vrei ceva in limita posibilului incerci sa il obtii tu, facand ceva.

| tavadaresti a răspuns:

Depinde ce iti doresti nu vei gasi fericire in alegirile tale daca nu sunt dupa asa voie, fiecare dipunem de un talant depinde cum il intrebuintam si cu ce scop

| EmaS a răspuns:

Da,dar daca vii la El si Ii ceri ajutorul, poti sa primesti ceea ce iti doresti.,, Cereti si vi se va da.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nu hotaraste daca vrem ceva sau nu.El doar vede cum evoluam noi si nu ne ajuta in cea mai marunta situatie.O sa ai ce vrei daca faci niste eforturi.

| goodboy24 a răspuns:

Nu e corect. Scrie si in biblie cere si ti se va da. Dar in rest Dumnezeu nu ne controleaza vietile. Tu ai libertatea sa faci ce vrei, de aceea ti-a dat inteligenta. EL nu te obliga sa faci bine iti spune doar ca asa e corect. Deci zbatete in continuare si o sa obtii ce doresti insa nu trebuie doar sa ceri trebuie sa contribui si tu prin faptele tale. Nu e de ajuns doar sa ceri trebuie sa faci si tu lucrul respectiv ca nu o sa pice din cer. Si nu uita sa ii multumesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

EmaS,nu-mi place sa te contrazic, dar fa ceva si ti se v-a da. Daca te rogi si nu primesti nimic pune mana si munceste, doar ce-ti doresti nu cade din cer.Si indiferent ca scrie in Biblie sau nu, trebuie sa muncim pentru ceea ce vrem.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Pentru mine "El" mi-este tot una cu Unicornul Invizibil Roz. Daca tu vrei ceva Unicornul Invizibil Roz nu te poate impiedica sa obtii ceva, prin simplul motiv prin care el nu exista. Obtinerea a ceea ce vrei tu depinde doar de tine.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu,Nu iti impune limite doar de ce altii zic ca nu e bine.

Daca ei sunt convisi ca nu se poate imposibilul, atunci sa nu deranjeze pe cei care il fac.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident, tu trebuie sa iti faci suta la suta partea ta si Dumnezeu va face partea Lui suta la suta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fi bleg.omul e lasat sa traiasca, 120 de ani, sant anii vietii lui, dar traind cumpatat si in ascultare de domnul.starea normala a omului este de bucurie, bunastare, iubire de oameni, sanatate, indestulare.ca nu e asa, nu e fiindca nu vrea Domnul, ci fiindca nu poate omul.si omul nu poate fiindca nu crede ca poate. daca ar crede cat un bob de mustar, ar misca muntii.