| AvalohAlyn a întrebat:

E posibil ca Iisus Hristos sa fi fost extraterestru? Adica sa fi venit din sfera extraterestra,din afara Terrei? Insusirile lui nu par a fi pamantene, la asta ma refer.Si acum e posibil ca dupa ce s-a inaltat de exemplu la cer sa fi plecat in afara Terrei,pe alt sistem solar sau galaxie,in alta dimensiune? Se spune ca Iisus exista si acum, e posibil safie el intr-un univers paralel?

Răspuns Câştigător
| aabaaab3278 a răspuns:

Teoria asta e sustinuta de religia raeliana. Ei spun ca toate religiile au fost create din cauza extraterestrilor, omul neintelegand puterea lor si numindu-i zei.
Daca te pasioneaza asa ceva:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Raelism
http://ro.rael.org/home

20 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Orice e posibil.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, cum ar fi putut un extraterestru sa arate exact ca un om din Orientul Mijlociu de acum 2000 de ani, sa cunoasca obiceiurile, limba, cultura, credintele, superstitiile si absolut tot despre acei oameni? A doua intrebare e, de ce a ales sa faca asa ceva? Care a fost scopul lui? Sa fii extraterestru, cu o tehnologie atat de avansata incat sa poti calatori in alte sisteme solare, si sa vii pe Pamant sa te crucifice niste salbatici? E imposibil. Si apoi sa mai credem si ca el putea calatori prin spatiu fara niciun fel de costum sau aparat? Nu au nicio logica toate aceste presupuneri.

| Inferno a răspuns:

"Insusirile lui nu par a fi pamantene"
Adica?

| MskDesign a răspuns:

Iisus Hristos este un personaj dintr-o carte! Suntem in 2015 si inca nu stiti sa faceti diferenta dintre realitate si basme!

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

Minunile,vindecarile,invierea Lui, invierea lui Lazar, invataturile

| milan9 a răspuns:

Fiul lui Dumnezeu e prezentat aici:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Si tu esti un personaj dintr-o carte, "Pacala si Tandala", Pacala a fost definit ca erou national asa ca ramane postul de Tandala, suntem in 2015 si inca nu ai reusit sa faci diferenta dintre realitate si povesti populare. P.S. Parca Tandala alerga cu o usa in spate, tu de ce il imiti?

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Esti mereu dragut in a da raspunsuri!
Singurul lucru de care nu esti capabil,este faptul de a explica,chiar si pentru cei prosti ca mine,existenta lui Dumnezeu! Tandala fugea el cu o usa in spate,dar nu fugea cu o minciuna pe care, voi crestinii sau orice ati fi, o tot "propavaduiti" inca.Din punctul meu de vedere, esti aceeasi oaie din biblie, pe care marele vostru Dumnezeu, o sacrifica! Adica, un alt personaj care sa propage o minciuna care dateaza de vreo 7000 de ani! Spun personaj, ca sa nu spun natarau!

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Cred ca notiune de natarau nu ma deranjaza, si nici alta mai radicala, tu vrei o dovada ca Dumnezeu exista, ce fel de dovada vrei? Fi la obiect.

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Bineinteles ca nu vreau sa o iei ca pe o jignire acel termen! Ar insemna sa nu am cei sapte ani de acasa! Totul este subiectiv si sper sa inteleaga toti cei ca mine sau ca tine! Singura dovada despre existenta lui Dumnezeu, in cazul crestinilor, este Biblia, o carte scrisa de oameni, adica de o imaginatie bogata.Aceasta imaginatie a dainuit atatea mii de ani si iti spun si de ce! Pentru ca inteligenta umana a fost subminata de creatori inexistenti, precum Dumnezeul credinciosilor crestini sau altele in cazul oricarei religii ai vrea tu.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Inceputul este Biblia dar nu pentru toti, Dumnezeu se descopera celor care cred in El si fara Biblie. Dumnezeu nu face spectacol dar se poate descoperi unui individ care doreste sincer acest lucru. Dumnezeu S-a descoperit multor oameni, enorm de multor oameni dar nu ca la circ ci in taina, individual. Multi au vazut puterea si prezenta lui Dumnezeu la lucru in viata lor, se numesc experiente personale. Degeaba ti-as spune (ca exemplu) eu despre ceva ce in mod real nu se putea intampla daca tu nu ai fost martor la eveniment, nu ai cum crede dar eu cred fiindca mie mi s-a intamplat. Si daca evenimentul s-a repetat de mai multe ori in diverse situatii atunci intamplarea devine certitudine dar repet, Dumnezeu este un Dumnezeu al INDIVIDULUI si nu un Dumnezeu de grup.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil.
Ruach a fost tradus cu duh dar inseamna vant puternic.
Si aparatele lor de zbor produceau mult duh pe langa ele.
Deja de la cum a ramas insarcinata mama lui, se poate deduce ca a fost inseminata artificial.
Ingerii nu exista, ei sunt tot ET si a venit unul sa anunte ca va naste.
Apoi ce sa spunem de schimbarea la fata si de intalnirea cu Ilie si Moise.
Astia mai traiau dupa atatia ani?
De unde stiau ca sunt chiar Moise si Ilie,aveau la ei carti de identitate, aveau pozele lor la dosar?
Matei 17 1-9

| drutzix a răspuns:

Daca era extraterestru de ce arata ca un om?
Iisus Hristos este o imagine caruia i-am oferit de-a lungul timpului foarte multe insusiri. Este la fel ca batranelul de la KFC sau Ronald de la McDonalds. Am spus mereu, chiar daca a existat un Iisus noi nu mai putem afla cum a fost el defap deoarece o fost umplut cu 'marketing' de biserica.
Hai sa ne ocupam si ipoteza ta. E posibil ca Iisus sa fi fost un extraterestru care arata exact ca omul obisnuit? Da. E probabil? Nu cred.
Eu zic sa folosim logica. Ce e mai probabil? Ce ai zis tu sau faptul ca Isus e o mascota a bisericii?
In zilele noastre ce se intampla mai des? Extraterestrii din universuri paralele sau mascotele?

| Alcyon a răspuns (pentru drutzix):

Daca o dam pe sf, atunci putem presupune ca extraterestrii pot lua orice forma doresc happy

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Nu cred ca Iisus Hristos sa fie extraterestru.

| minrest a răspuns:

Daca a fost extraterestru inseamna ca a mintit in tot ce a spus. DAR. Daca analizezi tot ce spune, vezi ca nu ai de-a face cu un mincinos, ci cu o persoana extrem de inteleapta si de corecta, asa ca nu a fost extraterestru. Un extraterestru care face trucuri nu ne poate ajuta cu nimic in chestiunea refacerii legaturii cu Dumnezeu, si nici natura universului nu o cunoaste mai bine ca noi. Salut.

| drutzix a răspuns (pentru Alcyon):

Sunt extraterestrii magici? laughing
Chiar daca presupunem asta ipoteza lui tot nu are logica.
Extraterestrii propusi de el sunt mult mai avansati decat noi, probabil mai avansati decat noi suntem pe langa furnici. De ce ar veni aici sa construiasca monumente de piatra sau sa invete lumea? Nici noi nu mergem la un musuroi de furnici ca sa le invatam tehnologia noastra, de ce ar face ei asta?

| Alcyon a răspuns (pentru drutzix):

Poate ca nu ne invata, ci doar fac experimente pe noi laughing

| Snitel03 a răspuns:

Lasa fictiunile si revino la realitate laughing))

| RainmakerX a răspuns:

Pana la urma pana la proba contrarie totul este posibil, nu? Aceasta teorie este sustinuta si de cei de la "Ancient Aliens" de pe History.
Deci tot ce e posibil!