| anonim_4396 a întrebat:

E rational si logic sa cred in absolut orice care nu se arata? crestini spun uni nu ai nevoie de dovezi sa crezi atunci de ce nu credeti in cei 2000 de zei? de unde stiti voi ca dumnezeul vostru e mai real ca altu?

39 răspunsuri:
| Luci2000 a răspuns:

Daca cchiar ai sti ce e credinta ai sti ca unicul Dumnezeu este cel de sus si Iisus Hristos...Lumea in ziua de azi nu mai crede si isi fac proprii idoli. Dumnezeul nostru e real deoarece:
-Uita-te cati oameni o vindecat si cati vindeca si in siua de azi!
-Uita-te cate minuni o facut!
-Uita-te cati sfinti exista (milioane) si citestele viata si o sa vezi( sunt carti in care scriu viata sfintilor)
-Bafta!

| shadovv a răspuns:

Nu stim, dar "banuim". Poti sa spui ca credem asta. Exista o sansa pentru tot. Absolut orice e posibil, dar inaturand "poate Dumnezeu nu exista", debarasandune de acest dubiu, ajungem la o alta treapta. Plus, mi se pare "cel mai omnipotent" dintre toti. Ce o sa faca Zeus? O sa dea cu putina electricitate? Dar Thor? Ce ne trebuie noua Mjölnir cand avem ciocane pneumatice...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Luci2000):

Te inteleg

| Arthur a răspuns:

Si zeii aveau un şef.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Si pamantul e plat si universul e de fapt o stea ca asa crede cineva ca asa vrea el, daca judecatori ar judeca asa cu toti am fi la inchisoare orice lucru se arata printrun fenomen

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Zeus?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se face mare confuzie intre Dumnzeu si ceilalti idoli, zei sau cum li se mai spune! Care zeu face legi si are puterea sa le anuleze? Care zeu este viu? Care zeu are puerea sa gandeasca si sa creeze? Niciunul in afara de Creatorul Suprem! Poate crezi ca cei mai multi crestini sunt niste crestini falsi si ai dreptate aici; insa exista si oameni sfinti, tematori de Dumnezeu pe care nu o sa-i vezi nici la televizor nici pe internet; ei sunt tainici!

| kindness a răspuns:

Ceilalti zei, nu se arata omeniri. Isus si Maica Domnului, s-au aratat in multe locuri, de multe ori. existat biblia. Exista oamenii! de unde au venit oamenii? cum iti explici inceputul.omul nu se poate creea din aer. "crede si nu cerceta"! dc sa nu crezi cand poti crede? de ce sa te tot intrebi, ca alte milioane de persoane daca exista sau nu. pana la urma tot mori asa ca aceste lucruri nu mai conteaza!

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! Daca judecatorii ar actiona comform eticii de tip Biblic nu ar mai exista coruptie! De fapt cine suntem noi sa judecam...

De fapt ce treaba are ce am spus eu cu forma geometrica a pamantului si structura universului? Dar sunt de acord, orice lucru se arata printr un fenomen.

actiune -> efect (exista si o argumentare pe baza acestei ecuatii pentru existenta lui Dumnezeu, dar asta e alceva... )

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kindness):

Nu exista dovezi istorice cu privinta le ambele personaje, omul nu s-a creat din aer omul a evoluat sa adaptat si a ajuns omul de azi cel mondern, pacat ca dupa ce mor nu invi sa vezi ca nu-i nimic dincolo in fine crede in ce vrei amageste cu viata de dincolo

| BlueStar12 a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui. Uneori m-am intrebat si eu astea dar pana la urma s-au infeptuit atatea minuni. Exista locuri sfinte si exista o minune care se intampla de Paste numita Lumina Sfanta(vezi aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Lumina_Sf%C3%A2nt%C4%83 ).Si mai exista si alte minuni care s-au intamplat in trecut si care apar in Biblie.Si nu putem sa zicem ca Invierea Domnului e doar o poveste din moment ce o sarbatorim in fiecare an. Iisus s-a coborat din ceruri exact ca sa ii aduca pe oameni pe calea cea buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Deci dumnezeu prin ce fenomen se arata?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueStar12):

Nu poti sti ca o cobarat ai fost acolo? de ce afirmi ceva daca nu sti?

| kindness a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am dat un raspuns la o intrebare stupida oricum. asta nu-ti da dreptul sa imi dai un sfat, jignitor pe deoparte. esti ateu!? bravo. cum si tu iti susti ideea ca nu exista si eu mi-o sustin pe a mea. eu nu te-am judecat si nici nu ti-am dat un raspuns absurd asa cum o faci tu. Gandeste-te la asta!

| Inferno a răspuns (pentru kindness):

Doar ca tu te bazezi pe biblie in timp ce el se bazeaza pe stiinta si logica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kindness):

Sunt ateu, eu n-am susinut nimic eu am intrebat tu miai raspuns, am intrebat mai sus daca e logic sa cred in absolut orice care nu se arata dupa tine este ca da trebuie sa fac asta mi greu sa aleg dintre cei 2000 de zei oferiti

| BeastMaster a răspuns (pentru kindness):

Ce a fost jignitor si absurd in ce ti-a zis?( de curiozitate.ca sunt si eu mai grea de cap si nu inteleg)

| kindness a răspuns (pentru Inferno):

Stiinta? hai sa fim seriosi. atunci stiinta de ce nu poate rezolva misterul cu asa-zisa"apocalipsa"? din 2000 incoace ar fi trebuit sa murim de cel putin 6 ori. oamenii de stiinta, la fel ca si crestinii nedumeriti "cred ca". Logica? care logica? eu cred ca daca gandesti logic, ajungi la un punct. la un raspuns concret.sigur. daca ar fi gandit logic nu ar fi mai pus intrebarea. exista o urma de indoiala in ceea ce crede. ori vrea sa-si demonstreze ca se -nseala.

| kindness a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa alegi! ...ateii in ce cred?

| kindness a răspuns (pentru BeastMaster):

Am spus jignitor pe deoparte. si nu m-am referit la vorbe urate, ci la modul in care trateaza religia crestina. dar ca el sunt multi, un sfert din populatie pamantului. ti-am raspuns ca sa nu crezi ca i-au in gluma.

| kindness a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva: nu trebuie sa crezi ceva anume. esti ateu! eu nu vin sa-ti cer tie sa crezi in Dumnezeu. cum nici tu nu imi ceri mie sa nu cred in El. am fost crescuta de crestini[ortodoxi mai exact]. acum traiesc printre catolici. nu poti sa-mi schimb ideea asta in 2 minte. voi crede intodeauna, oricand, oriunde.

| BeastMaster a răspuns (pentru kindness):

Stiinta se ocupa cu sfarsitul lumi? Credeam ca e chestia aia cu ''Maya'' sau cum ii zice, care e tot cu zei si chestii din astea...in fine.Scuze ca iti zic dar si tu esti spalata pe creier cu povesti de adormit copii, cum a spus si @raymusic pacat e ca o sa iti dai seama doar dupa ce ce mori si vezi ca nu exista norisorii sau oala cu smoala a lu' nenea Dracu...

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Luci2000):

Sa stii ca oamenii vindeca oameni nu mascariciul vostru!
acum 200 de ani de ce nu vindeca pe nimeni si mureau ca prostii pentru o banala apendicita, sau o banala raceala.

Orice minune poate fii dovedita. Avand in vedere ca sunt 7 miliarde de persoane, e normal ca 1 dintr-un milion sa mearga daca a fost paralizat, sau 1 din 2milioane sa-si revina dintr-o stare vegetativa de leguma cum ar fi si cazul tau!

| Luci2000 a răspuns:

FetitaCUPiscoturile Sti de ce nu vindeca? Deoarece nu toata lumea era credincioasa in plus daca dumnezeu te vrea la el nu ai ce face... Daca dumnezeu te vrea la el de pe la 60, 70 de ani inseamna ca Dumnezeu te iubeste unii traiesc si 100 de ani in fne.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru kindness):

In nimic nu cred ei doar observa

| Shinto a răspuns (pentru Inferno):

Pardon? Care...stiinta? De unde... logica?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Shinto):

Ce este matematica dupa tine da definitia ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Luci2000):

Deci dumnezeu isi ea viata ca te iubeste?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei si explicatia asta bine: Toate fenomenele din univers in momentul actual sunt rezultatul unor actiuni care la randul lor sunt rezultatul unui fenomen care la randul lui este creat de o alta actiune si asa mai departe. Intelegi? Deci ca totul sa aiba un inceput trebuie sa existe ceva ce a actionat prima oara, ceva ce la randul lui nu necesita un fenomen sau o actiune pentru a exista. Asta inseamna ceva fara inceput. Foarte usor putem considera acel lucru ca fiind Dumnezeu. Acesta este doar un argument logic, nu o dovada! Dovada transcede "logica" umana.

| Shinto a răspuns (pentru anonim_4396):

Defineste-mi, te rog, cuvantul "definitie". Tu te ocupi cu stiinta pe-aici, nu eu...