| fllu07 a întrebat:

Este compatibil statutul de crestin cu cel de soldat?

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

DELOC
Mat. 26:52: „Isus i-a zis: «Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri»". (Putea exista o cauză mai nobilă decât aceea de a-l apăra pe Fiul lui Dumnezeu? Şi totuşi, Isus a arătat că discipolii nu trebuiau să lupte cu arme literale.)
Luca 6:27, 28: „Vouă, care ascultaţi, vă spun [eu, Isus Cristos]: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri, să le faceţi bine celor ce vă urăsc, să-i binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă şi să vă rugaţi pentru cei ce vă insultă".

35 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Nu.

| M25M a răspuns:

Nu.

| danut a răspuns:

Da, Soldat al lui Dumnezeu.
In univers este (actualmente doar pe pamant) o lupta acerba intre bine si rau, intre Dumnezeu si Satana (lupta a fost castigata de Dumnezeu). Mai avem noi de luptat cu ispitele, poftele, mandria, egosmul, placerile nepotrivite, etc, etc.
Da, statutul unui crestin ESTE cel a unui soldat.
Isus Hristos spune in Matei 10, 34. " Sã nu credeti cã am venit s-aduc pacea pe pãmânt; n-am venit sã aduc pacea, ci sabia."

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

De crestin nu, de cretin... da.

| EmaS a răspuns:

Dar pacatul cu sfintenia lui Dumnezeu?

NOname
| NOname a răspuns:

În Biblie ţi se interzice să omori, eşti şi îndemnat să omori...tu alegi.

Sunt mii de contradicţii în Biblie, în aşa fel ca orice ai face, te poţi justifica că ai procedat corect, conform cerinţelor zeului tău. O scamatorie ieftină!

- http://bibviz.com/
- http://youtu.be/RB3g6mXLEKk
- http://youtu.be/PK7P7uZFf5o
- http://i.imgur.com/uhKWcQg.png
- http://i.imgur.com/HVKL9Uy.jpg
- http://i.imgur.com/W8MGmhY.jpg
- http://i.imgur.com/pdpx9BG.jpg

Aşadar, poţi specula orice. Şi "da", şi "nu", ambele sunt răspunsuri corecte...dar mai evident este "da-ul" (vezi zeul-psihopat care tot cerea sânge în Vechiul Testament).

| fllu07 explică:

Este compatibil statutul de crestin cu cel de soldat?
care ar trebui sa fie punctul de vedere corect al crestinilor fata de vot, revolte, mitig-uri, proteste?

| fllu07 explică (pentru danut):

Ce fel de lupta duc crestinii? ce arme au?

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Ce pacat?

| fllu07 explică (pentru NOname):

Vis a vis de prima imagine, eu consider ca daca o religie crede ca detine adevarul, ar trebui sa lase fapetele care le practica sa dovedeasca chestia asta. Isus a spus: ") Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. 35 Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi".
atunci, daca 2 religii se razboiesc, clar nu sunt adevarate? unde este semnul distinctiv? daca toate religiile erau false, sau toate adevarate, mai voebea Isus despre un semn distinctiv pentru adevaratii sai continuatori? permite-mi sa te intreb: crezi in Isus Cristos?
chestia aia cu armele, ii ceva obisnuit, si in Romania se vede, doar nu binecuvanteaza popa arme, ci soldati inarmati.

NOname
| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Sunt sceptică în ceea ce priveşte religiile şi poveştile din cărţile religioase, deci inclusiv Biblia şi Isus. Dacă într-o carte scrie că cineva a spus şi a făcut ceva, nu înseamnă că neapărat aşa s-a şi întâmplat (sunt prea multe interese la mijloc).

| fllu07 explică (pentru NOname):

Sa inteleg ca nu crezi in Isus? dar despre Biblie ce parere ai? sincer.
ai cititi-o vreodata in intregime?

NOname
| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Ţi-am răspuns. Nu sunt o persoană religioasă, deci poţi deduce şi singur ce părere am despre Biblie şi presupuşii ei zei şi semi-zei.

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Nu stii ce este pacatul? Orice neascultare de Dumnezeu.

| Delmoniko a răspuns:

Cred ca este obligatoriu. Ca sa fii crestin trebuie sa fii atat de idiot incat sa ucizi pentru religia ta si pentru "adevarul" ei. Si nu numai aici putem face aceasta legatura. Religia a fost singura organizatie care a scos ordine militare pe banda rulanta. Razboaie sfinte, jihad, cruciade, executari in masa.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Delmoniko):

Exact.

"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax.

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

Apache
| Apache a răspuns:

Da...nu...depinde, poti sa interpretezi destul de mult Biblia din acest punct de vedere.

Pe o scara mai moderna...da, este.
Pentru ca soldatii care lupta pentru tara lor au automat binecuvantarea bisericii din respectiva tara.
Iar biserica=crestinism...

Pff..cineva ar putea sa conduca lumea astfel.
Ce bine ca nu se abuzeaza deloc de puterea asta *sarcasm*

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Crestinii ar trebui sa duca o lupta cu propriul lor EU, cu mandria lor, cu placerea de pacate, cu dorinta de inavutire, inbogatire, etalare, placeri sexuale in afara casatoriei, etc, etc. Drept arma au Cuvantul lui Dumnezeu.

| Delmoniko a răspuns (pentru Apache):

Stiti ce se face in present la o ceremonie militara? Soldatii romani, spre exemplu, inainte de a pleca in Irak? Sunt "binecuvantati" cu apa sfintita de catre un sobor de preoti sau chiar de inalte fete bisericesti. Pentru ce? Sa omoare cat mai multi "necredinciosi"? Sa extermine paganii? Sa duca numele Domnului in inima pangarita a Orientului? Exact acelasi ritual l-a tinut papa inainte de prima cruciada! Exact asta e mesajul pe care il transmitem. Poate nu ne dam seama, dar la un nivel subliminal oamenilor acelora li se spune ca e bine sa ucida. In numele religiei lor, in numele neamului lor. Dar ce drept au? Pe de alta parte, altii se sinucid aruncandu-se in aer sau folosind copiii pe post de scuturi umane. De ce? Ca sa-si apere patria. Pentru ce? Pentru ca primesc binecuvantare imamilor, a ayatollahilor, a inaltilor demnitari "sfinti" care le spala creierele. De ce sa mori pentru religie?

| CranK71 a răspuns:

Parerea mea este ca da, pentru ca si omul crestin este ghidat de cineva pentru interese proprii (de biserica) si soldatul este ghidat gresit de cineva tot pentru interese proprii (de presedinte) dar chiar si presedintele este ghidat gresit de biserica... sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, in mod normal nu ar fi o problema asta!

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

Iti dai seama ca daca asa ar fi gandit si procedat toti crestinii, religia de stat a tuturor tarilor europene ar fi islamul.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu este.

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Da...asta ii era drumul.
Soldat al cui sau la ce? ca un fel de martir? Acum si credinciosii se simt martirizati pe TPU cand lupta cu argumente pentru sustinerea religiei in care cred.
Dar nu-i trage nimeni in teapa sau nu-i ucide pentru asta.

-Cel mai absurd si penibil lucru in univers este sa faci victime in numele unei credinte despre care nici macar nu stii ca e reala, adevarata si unica. Cum e islamul.
-Daca tie nu-ti place pizza eu am dreptul sa te surghiunesc si sa te ucid in final, pentru ca mie imi place pizza si tu habar nu ai ce buna e.
De ce nu-ti place si tie? e singura mancare excelenta care exista.
Psihoza generala.

| doctorandus a răspuns (pentru Lizzu):

Eu unul sunt pacifist si nu as lupta ca soldat. Ceea ce voiam sa spun este ca nicio tara sanatoasa la cap nu se poate lipsi de soldati, ca intra alte tari peste ea si ii asupresc locuitorii. A avea armata este o necesitate politica, din moment ce aproape orice tara are armata. Asta nu inseamna ca aprob ce fac armatele, dar sunt suficient de realist sa admit ca ele sunt necesare din punct de vedere politic. Vezi http://www.youtube.com/watch?v=x-slAgzJmdU

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Mie-mi zici? happy
Sa crezi cu adevarat in ceva inseamna sa traiesti conform spuselor sale si conform invataturilor sale. Bune sau rele.Le executi.
Ca in triburi. Macar triburile se inchina cuiva si isi duc modul de trai in natura, in pace cu natura si alte creaturi.

Omul modern, nu. Nu stiu in ce mai crede. Si nici el nu mai stie.

-"Love one another"... daca Iisus chiar a trait si era un simplu om posesorul unei gandiri mult prea profunde fata de cea a concetatenilor lui atunci mi-ar fi placut sa il intalnesc.

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Apropo, excelent de logic video.

De-ar avea toti urechi. Cine trebuie sa aiba, de-ar avea.

| fllu07 explică (pentru Apache):

Da, ok. ai dreptate. dar daca o religie isi aroga dreptul de a trece peste cuvintele lui Isus, de a promova iubirea, si de a ne iubi dusmanii, si trimite soldati la razboi, nu ar trebui sa ai semne de intrebare in privinta acelei religii?

| fllu07 explică (pentru EmaS):

Ba stiu ce este pcatul, dar te-am intrebat ce pacat, in sensul ca nu inteleg ceea ce vrei sa zici cu pacatul si sfintenia lui Dumnezeu.
discutam despre total altceva, cand tu ai bagat replica asta: "Dar pacatul cu sfintenia lui Dumnezeu?"
care ii rolul ei in subiectul discutat?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, eu sunt militar

| fllu07 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai Isus a spus sa ne iubim Dusmanii, si ceea ce vrem sa ne faca noua oamenii, sa le facem noi mai intai. tu cum respecti poruncile astea?
cum crezi ca ar fi lumea daca toti ar respecta ideea asta: "ce vreti sa va faca voua oamenii, faceti-le voi mai intai" Matei 7:12