| fllu07 a întrebat:

Este compatibil statutul de crestin cu cel de soldat?

Răspuns Câştigător
| sempreinvolo30 a răspuns:

DELOC
Mat. 26:52: „Isus i-a zis: «Pune-ţi sabia la loc, pentru că toţi cei care iau sabia de sabie vor pieri»". (Putea exista o cauză mai nobilă decât aceea de a-l apăra pe Fiul lui Dumnezeu? Şi totuşi, Isus a arătat că discipolii nu trebuiau să lupte cu arme literale.)
Luca 6:27, 28: „Vouă, care ascultaţi, vă spun [eu, Isus Cristos]: Continuaţi să-i iubiţi pe duşmanii voştri, să le faceţi bine celor ce vă urăsc, să-i binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă şi să vă rugaţi pentru cei ce vă insultă".

35 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru fllu07):

E o meserie ca oricare alta, am fost in Afghanistan si n-am omorat pe nimeni, inca ma intelegeam bine cu populatia locala, sunt crestin ortodox practicant

| fllu07 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Da, dar daca era cazul, sunt sigur ca nici nu stateai pe ganduri, si ucideai. daca iti era viata pusa in pericol.
Isus a rezumat cele 10 porunci la 2: sa il iubesti pe Dumnezu si pe semeni.
cum iti iubesti tu semenii?
citeste si faptele ap. 5:29

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

2 corinteni 10:3  Căci, deşi umblăm în carne, nu purtăm război potrivit cărnii. 4 Armele războiului nostru nu sunt carnale,
Când oamenii se măcelăresc între ei nu sunt deloc '' soldaţi ai lui Dumnezeu''.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Citeste toate raspunsurile mele. Si totusi luptam impotriva ispitelor care pot fi spirituale DAR si CARNALE, evident ca avem o "lupta" si impotriva tentatilor si ispitelor Carnale.

| Papillon09 a răspuns:

Bineinteles ca nu, crestinii trebuie sa practice nonrezistenta.
Ca si soldat este foarte probabil sa fi pus in situatia de a ucide, si asta este total impotriva Cuvantului lui Dumnezeu.happy