| Jardelin a întrebat:

Este despre sex, educatie sexuala, moralitate si castitate. Va recomand sa urmariti pana la capat reportajul de mai jos. Este un documentar facut de o televiziune din Rusia si trateaza problema educatiei sexuale din punctul lor de vedere, insa eu cred ca acele lucruri care se spun in film sunt valabile si pentru Romania.

Stiam de mult timp ca educatia sexuala in scoli a avut un efect invers in randul copiilor. Tendinta in Europa este sa se coboare cat mai mult varsta la care sa se predea copiilor educatia sexuala. De ce, intreb eu? Care este sensul? Ce anume se pierde daca tinerii sunt mai degraba indrumati sa-si inceapa viata sexuala cat mai tarziu, si chiar sa se casatoresca virgini?

Poate va intrebati, ce legatura are acesta intrebare cu religia? Are, pentru ca Biserica Ortodoxa impreuna cu celelelate biserici din Romania promoveaza educatia moral-crestina tinerilor, care presupune o viata curata si sanatoasa dpdv sexual in cadrul familiei. Ori, adversarii bisericii, ateii si antiteistii sunt intamplator sau nu, promotori ai libertatii sexuale, ai educatiei sexuale timpurii fara sa se tina cont de consecinte.

As ruga sa nu se stearga sau sa se mute intrebarea la alta categorie. User-i care posteaza la categoria Religie stiu ca sunt ceva mai copti la minte decat copiii de la Dragoste si Sex, tocmai de aceea am postat aici ca sa putem avea niste opinii cat de cat inteligente despre acest documentar, din toate punctele de vedere.

https://www.youtube.com/watch?v=ymnqGYE4GYo

11 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Tu ai impresia ca elevii sunt pusi acolo sa se uite la filme xxx, sau sa faca orgii cu profesorii? laughing
Educatia sexuala implica informarea elevilor atat despre transofrmarile pe care corpul lor le sufera in timpul adolescentei, informarea despre diferitele orientari sexuale, cat si detalii despre riscurile sexului neprotejat : boli, sarcini s.a.m.d.
Sexul este ceva instinctiv, nu trebuie sa te "indrume" cineva pentru a-l face, ci vine odata cu pubertatea. Vrem, nu vrem, tot acolo se ajunge, asa ca e mai bine sa ii informam.
Ne mai miram dupa aia ca vedem mame tinere care isi arunca la gunoi copiii.

| Jardelin explică (pentru Duhovnicul):

Ai mare dreptate! Cum de nu mi-am dat seama!

http://m.thelocal.dk/20150303/denmark-may-introduce-p0rn-to-public-schools

(Ca sa mearga link-ul inlocuieste "0" cu "o" din cuvantu p0rn)

| Duhovnicul a răspuns (pentru Jardelin):

Page not found straight face

Oricum, nu ma intereseaza ce fac altii. Eu am apucat ore de educatie sexuala in gimnaziu, si nu s-a plans niciun parinte despre asta pentru ca se desfasurau okay. Tin minte ca la fetele li s-a vorbit despre abuzurile sexuae si ce sa faca in caz de viol, apoi au primit cutii cu tampoanehee hee si am discutat despre foarte multe chestii : virginitate, avorturi, infidelitate, metode contraceptive etc.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E stupida faza de a se casatori virgini. la varsta mea... am avut mai multe relatii amoroase. si ma bucur ca am facut-o (si la propriu si la figurat big grin ). tinerii pot capata experienta pana la casatorie. pot vedea daca se inteleg bine in pat. lipsa sexului in cuplu duce la stres. psihologii recomanda inceperea vietii amoroase inainte de casatorie. nu ca lipitorile alea din biserica.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Da' e amuzant ca faci pe-a lupul moralist. tu ai avut relatii amoroase fara sa fii casatorit... asa-i? happy

| doctorandus a răspuns:

Sunt crestini care predau si promoveaza educatia sexuala, nu s-au nascut toti batuti in cap.

| Jardelin explică (pentru OmulDeStiinta1986):

"tu ai avut relatii amoroase fara sa fii casatorit... asa-i?"

Ce legatura are cu intrebarea pe care am pus-o eu? Au vazut filmuletul cap coada? Educatia sexuala timpurie nu a avut niciun efect pozitiv asupra copiilor. A avut un efect negativ pentru ca tinerii si-au inceput viata sexuala si mai devreme, numarul avorturilor la fetele tinere a crescut, cu toate efectele negative asupra firii umane (depresii, traume sufletesti, confuzie, rasturnarea sistemului de valori) si asupra societatii (afectarea grava a institutiei familiei, abuzuri sexuale, pedofilie, etc).

"tinerii pot capata experienta pana la casatorie. pot vedea daca se inteleg bine in pat."

Sa inteleg ca tu nu ai nicio problema daca viitoarea ta nevasta si-a tras-o cu vreo 20 inainte pe motiv ca a vrut sa vada cu cine s-ar intelege bine la pat?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Jardelin):

Sa nu se culce cu nimeni e o extrema. sa se culce cu 20 e o alta extrema. solutia e moderatia. de multe ori se poate sa nu te potrivesti sexual cu partenerul. si nu stii pana nu incerci. pe langa asta, in cuplu actul amoros adanceste relatia iar prezenta lui in cuplu poate relaxa si deci calma alte conflicte din relatie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

In scoli e nevoie de educatie sexuala mai multa si de calitate mai buna. asta nu neg.

| Jardelin explică (pentru OmulDeStiinta1986):

"In scoli e nevoie de educatie sexuala mai multa si de calitate mai buna."

In aparenta asa s-ar crede. Dar tu stii exact care este reversul educatiei sexuale timpurii?

Nu e vorba numai de reportajul postat de mine mai sus, am mai vazut si alte studii facute chiar de catre occidentali in care se arata clar ca educatia sexuala NU are afectul de a-i face pe tineri sa fie precauti in ceea ce priveste viata lor sexuala, ci din contra.

Deci, despre ce vorbim? Apropo de reportaj, l-ai urmarit de la inceput pana la sfarsit? Te rog uita-te la el si hai sa vorbim dupa aceea. Mie mi se pare ca acolo sunt relatate unele lucruri care ar trebui sa ne dea putin de gandit.

| Wehrmacht a răspuns:

Si cum o sa ii faci sa-si inceapa viata sexuala mai tarziu? Le spui ca nu-i bine? Nu merge. Faci ca trenu' dupa ce au facut-o? Au facut-o deja.
Ce faci? Le spui ca or sa arda-n iad?