| SaveTheNature a întrebat:

Esti norocos ca te-ai nascut ortodox? Si ai fi fost ghinionist adaca te nasteai musulman?

31 răspunsuri:
| HonneOnna a răspuns:

Nu prea conteaza religia cu care te.ai nascut...Nu.ti poate afecta viitorul daca nu o practici...Sau daca esti obligat sa o practici si e vreo chestie naspa plina de aberatii, atunci chiar ai ghinion

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns:

Nici una nici cealalta

| EmaS a răspuns:

Crestinii se fac nu se nasc.Credinta nu se mosteneste ereditar.

| SaveTheNature explică (pentru EmaS):

Am inteles. Un crestin este privilegiat? luand in considerare faptul ca ei vad si aud mai usor invataturile crestine decat musulmanii sin tari preponderent musulmane?

| RAY a răspuns:

Raspund ca emas

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da, sigur ca da. Ma doare sa stau de vorba cu unii utilizatori care sunt evrei si nu pot sa conceapa ca Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Puţin spus norocos! Atunci când cred că sunt în religia în care chiar S-a revelat Dumnezeu (nu m-aş fi mulţumit cu reminiscenţe de la Adam şi Eva, ajunse prin cine ştie ce religie...), atunci când cred că sunt în Biserica bimilenară cărei Hristos, Fiul lui Dumnezeu (ca şi "cap al ei" Singur autointitulat) i-a încredinţat lăsată lucrarea de transmiterea a harului şi de mântuire a oamenilor!

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Si de musulmani iti pasa? sau nu e treaba ta?

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ei au circumstanţa atenunată de a nu fi avut nici o şansă concretă de a cunoaşte creştinismul autentic, Biserica. Nu-i plâng pe ei, ci pe creştinii care maschează ignoranţă...

| Thisisthepowerofscience a răspuns:

Nu cred în noroc sau ghinion. Apoi eu nu m-am nascut ortodoxa, ci am fost crestinata prin botez. Dar sunt sigura ca m-am nascut prin stiinta.

| M25M a răspuns:

O mica precizare daca se poate... nu te nasti ortodox sau musulman, ci devii cu ajutorul parintilor fara ca tu sa zici ceva impotriva. O seara buna.

| SaveTheNature explică (pentru u2irish):

Nu.Dar vreau sa vad daca oamenilor le pasa de "ceilalti" sau nu.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Thisisthepowerofscience):

" Dar sunt sigura ca m-am nascut prin stiinta."
Esti rezultatul unui experiment stiintific? WOW

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In orice caz, acum, nu mai aveam religie deloc pentru ca realizam ca nu exista supranaturalul. happy

| gabryella02 a răspuns:

Da eu cred ca sunt norocoasa ca sunt crestin ortodox si nu as vrea sa am alta religie.

| dracu14 a răspuns:

Sunt norocos ca nu m-am nascut ortodox apoi ghinionist ca am fost botezat apoi norocos ca am renuntat la religie

| 3xfemeie a răspuns (pentru EmaS):

Poate ca stiu ei ceva.

| 3xfemeie a răspuns:

Pai la cat este de laudata ortodoxia, cred ca ar trebui sa sar in sus de bucurie ca m-a lovit norocul. Astept sa il declare pe Isus sau pe Dumnezeu ortodox. Restul nu mai conteaza.

| tasmania a răspuns:

Sunt crestinii, sa zicem, norocosi pentru ca sunt ortodocsi. Dar au si o mare responsabilitate. Fiindca de la cel caruia i s-a incredintat mult, tot mult se va si cere. E greu de crestinii care-si ingroapa talantul primit.
Sunt si musulmani care s-au botezat ortodocsi - chiar au participat recent (fara sa stiu initial despre ce era vorba acolo) la Botezul unuia.

| Calininio a răspuns:

Intrebarea corecta e formulata cu " te-ai nascut intr-o familie ortodoxa / te nasteai intr-o familie musulmana " Omul se naste ateu. Sau pentru ca multora li se pare ca suna urat, omul se naste fara credinta in ceva. Pana la o oarece varsta copilul trebuie sa nu fie invatat ca singura cale corecta e cea pe care o considera corecta membrii familiei in care s-a nascut. Personal pot spune ca am avut norocul sa ma nasc intr-o familie ortodoxa, dar care nu m-a indoctrinat si mi-a dat posibilitatea sa imi aleg singur modul de gandire. Astfel am ajuns agnostic.

| danay72 a răspuns:

Sunt fericita ca m-am nascut, dar dreptul la inchinare l-am ales singura, nu mi se pare normal sa ti se aleaga religia unde sa te botezi.E o alegere personala si Dumnezeu vrea sa facem acest lucru in cunostinta de cauza si de bunavoie.Matei28:19,20

| TheStory a răspuns:

Mai bine ma nasteam cu 1000 de ani mai tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt ortodox si chiar daca as fi fost as fi iesit rapid din intunecimea de acolo.

| WR104 a răspuns:

Nu tine de noroc cum si unde te-ai nascut, nimeni nu se naste ortodox sau musulman.

| phantomitza a răspuns:

Ma simt foarte norocoasa ca sunt ortodoxa, mai bine de atat nu se putea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte fericit in ortodoxie, vast domeniu de cunoastere a celor ziditoare de suflet, si inaltare spirituala.botezat si, fara sa ma atraga alta forma de botez sau de a crede in Dumnezeu, dupa studiu si cunoastere a propriei religii ca un bun roman,, crestin ortodox, nu chiar atat de bun pe cat as vrea.dar lucrez la asta.