anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

EXISTA DUMNEZEU? ..sunt Creștin, însă încep să mă îndoiesc.

16 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Este normal, orice crestin are dreptul sa se indoiasca (si nu numia dreptul si mie m-i s-a intimplat)in schimb daca nu tine neaparat sa aiba mereu dovezi de necontestat timpul si viata mereu o sa-i trimita semne ca exista.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... dar sa o luam altfel. De ce te indoiesti? ^_^

| Titan123 a răspuns:

Exista cu siguranță, însă e in șomaj tehnic, diavolul însă lucrează

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Normal ca exista

| LupusDei1993 a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Și aș băga și mâna în foc pentru asta.

| Whateverrr a răspuns:

Da, exista. Indiferent daca noi credem sau nu. Dar a fi crestin nu inseamna doar a te naste intr o tara crestina si a-ti insusi anumite principii, ci a-ti pune credinta in jertfa lui Iisus. Este normal sa avem indoieli si lucruri de lamurit, dar Dumnezeu promite ca cine Il cauta cu tot dinadinsul, Il va gasi (Prov 8:17) Si odata cu nasterea din nou, nu se poate pierde mantuirea.
Biblia contine raspunsul la toate lucrurile pe care ar trebui sa le stim. Recomand oricui sa o citeasca, in mod deosebit Noul Testament. Doar sa avem in vedere contextul in care au fost scrise unele lucruri, ca sa nu tragem concluzii gresite happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, există

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Titan123):

De ce i ti bati joc? Dumnezeu nu este in șomaj tehnic boule cretinule.

| fllu07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Din totdeauna ai crezut ca nu există Dumnezeu? Sau pe parcurs ai ajuns la concluzia asta?

| LupusDei1993 a răspuns (pentru fllu07):

Pe parcurs.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, asemenea unui sculptor, sau a unui pictor care se face cunoscut si remarcat prin arta si creatia lui, tot asa Dumnezeu se descopera pe El in creatie.
Te rog sa ma asculti cu atentie. El este o persoana, are sentimente, si este omnistient si omnipotent.
totul este prea complex ca sa le putem intelege, pana si faptul ca respiram involuntar, fara sa muncim la asta, daca vei privi in spatiu, vei vedea planetele cum se misca pe o axa imaginara, ne miscandu-se mai la stanga sau mai la dreapta pentru a intra in coliziune, exista legi ale fizicii, fara ele ar fi haos in univers, exista anotimpuri care ajuta vegetatia, si pe noi, iarna totul amorteste, totul este acoperit de o plapuma frumoasa alba, primavara totul invie, totul este verde si proaspat, daca astea nu sunt lucrarea unui intelect superior, ce sunt? O coincidenta?
Ai dovada Domnului in natura, Dumnezeu spune in biblie ca avem descoperirea Lui si in natura, fiecare floare are o alta aroma, alta culoare, albina polenizeaza, ciocanitoarea este doctorul copacilor, copacii dau oxigenul fara de care am muri cu totii, stam pe singura planeta cu strat de ozon care ne impiedica sa murim, suntem singura planeta pe care este viata, care poate sustine viata, iar coincidenta?
Stiai ca specialistii au dovedit ca singura culoare cel mai usor de acceptat pentru ochiul nostru este albastrul usor deschis si calm? Uita-te in sus, ce vezi? Informatiile acestea pot fi verificate, chiar te rog sa verifici ceea ce iti spun, in biblie nu scrie ''crede si nu cerceta'' asta e o vorba din popor.
Biblia spune in 1 Tesaloniceni 5:21-28 ''Ci cercetaţi toate lucrurile și păstraţi ce este bun si adevarat''
De ce nu a facut Dumnezeu cerul rosu, portocaliu, mov? Pentru ca totul a fost facut pentru noi.
Biblia spune ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii, cum vine asta?
Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă.
Referitor la datele radiometrice, ele nu sunt exacte, iar biblia confirma faptul ca pamantul a fost acoperit de ape in intregime la potop, ceea ce se aseamana cu asa numita de catre oameni ''era glaciara''.
Dumnezeu a creat pamantul cu varsta aparenta, a creat omul, nu l-a creat bebelus, ci l-a creat pe Adam barbat, si daca ai fi taiat pomii din gradina pe care a facut-o Dumnezeu, pomul avea inelele din interiorul care indica o varsta de 100 de ani, dar pomul avea doar 5 minute de cand fusese creat de Dumnezeu. Totul este foarte complex.

| anonimg a răspuns:

Indoiala este normala. Ea a existat si in randurile ucenicilor, chiar cand Domnul Hristos era in mijlocul lor. Deci indoiala este mai mare acum, cu cat educatia despre Dumnezeu este mai rara.
Educatia inseamna cunoastere -teorie si practica. Adica in mod personal fiecare dintre noi trebuie sa ajunga sa cunoasca pe Dumnezeu. Apoi cunoasterea aceasta trebuie sa fie experimentata tot in mod personal. In felul acesta credinta se va solidifica si se va si mari.
Dar daca este lipsa de o astfel de educatie teoretica si practica, atunci este normal ca intunericul necredintei sa-si faca loc in sufletele noastre.
Iti recomand cartile lui Ellen White; ea vorbeste pe intelesul tuturor despre cum sa Il percepem pe Dumnezeu.

| marinaru777 a răspuns:

Exista,mergi la biserica, tine post si o rugaciune scurta dar din inima(rugaciunea inimii), cauta un duhovnic ca este doctorul sufletului.