| SaveTheNature a întrebat:

Exista vreo, religie care nu le considera pe celelalte gresite?

27 răspunsuri:
| NewLife18 a răspuns:

Pai fiecare religie are un sens, e perceputa de om in diferite feluri. Dupa parerea mea cea mai ok este ortodoxa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu exista --- fiecare religie are orgoliul ei!

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer nu cred.
Poate există religii care sunt indiferente față de alte religii, nu ca ortodoxismul care spune clar că restul religiilor sunt rele, ci pur și simplu să nu le pese de alte religii. Adică în mod cert dacă tu spui că și restul religiilor sunt bune ai șansa să-ți pierzi din adepți și cum religia=bani, nimeni n-ar vrea să se întâmple asta.

| LgMihail a răspuns:

Da, si este o foarte mare erezie, acea religie. Inca nu a fost infiintata. Are la baza miscarea ECUMENISTA, care premerge "unica religie mondiala", care premerge "religia lui Antihrist".

Printre religiile lumii sunt si slujiri ale raului. Automat nu poate fi o religie a binelui care sa considere TOATE religiile ca fiind corecte.

Eu am urmatoarea parere(prezenta in mai multe scrieri Ortodoxe, de asemenea):
Exista 3 religii care sunt CORECTE!

1. Iudaism (unde este revelat Dumnezeu Tatal si unde este Legea)
2. Islam (unde este revelat Dumnezeu Tatal, numit Allah)
3. Crestinism(unde este revelat Dumnezeu in intregime, in Sfanta Treime - unitatea Dragostei in forma vie)

In crestinism, adevarul complet suna cam asa: Sfanta Treime cu Maica Domnului si cu toti Sfintii. In afara de Ortodoxie si Catolicism, acest adevar este incomplet. Intre Ortodoxie si Catolicism sunt diferente dogmatice, dar lucrul care face cel mai mult diferenta este "Primatul Papal"(dupa parerea mea, foarte nociv unei religii monoteiste, intrucat ii este atribuita o autoritate mult prea mare unei singure persoane - inca in viata).

Sper ca ti-am fost de folos si repet laughing astept sa mai vorbim pe mess.

| LgMihail a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iar tu doar te arungi in afirmatii...

| SaveTheNature explică (pentru LgMihail):

Imi poti spune aici motivele intemeiate pentru care religia ortodoxa este cea corectaPLS:d

| FucktheSystem a răspuns (pentru LgMihail):

Poate-mi explici și de ce.
Chiar aș vrea și eu un citat din scrierile ortodoxe unde scrie că Iudaismul este bun, că poți să te convertești oricând fără să arzi în iad. ( surse de încredere, nu site-uri anonime).
Nu cred că există așa ceva, nu cred până nu văd. Nu mi se pare deloc logic ca tu fiind de o anumită religie să spui că poți să te convertești la altă religie fără să pățești nimic. Mă repert religia=bani, iar ca să faci bani ai nevoie de credincioși, dacă tu promovezi altă religie riști să-i pierzi, dacă îi pierzi ai mai puțini bani.
Totuși aștept suresele. Eu încă din 1-4 de la toți profesorii de religie care i-am avut, de la toți popii care i-am întâlnit și ortodocșii care i-am cunoscut am auzit decât că ortodoxismul este singura religie bună și restul ard în iad, chiar sunt curioasă să văd cine are „tupeul" să nege asta.

| Symonutzu a răspuns:

Nu prea cred, toate religiile intre ele nu se prea cred coracte, dar nu toate se dusmanesc.

| LgMihail a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iti voi raspunde tie mai intai, desi cel care a pus intrebarea asta merita ceva mai multa atentie.

In primul rand nu am afirmat ca "poti sa te convertesti la iudaism fara sa patesti nimic".
Am afirmat ca sunt scrieri care vorbesc despre posibilitatea celor 3 religii (chiar si a altora) sa se mantuiasca. Chiar si in Biblie, in Epistola catre Romani scrie: "De vor respecta neamurile Legea(evreilor), le va fi ca taierea imprejur" (ceva de genul. Iti pot lasa maine citatul exact sau poti cauta tu). Apoi spune ca in constiinta oamenilor a pus Dumnezeu "firescul", care este si in Lege.

Apoi parintele Cleopa vorbeste despre cele 4 judecati ale lui Dumnezeu (cum va judeca lumea):

1. Pe crestini dupa Noul Testament (te-ai nascut crestin si te duci la alte religii, esti judecat tot dupa NT - asta probabil ai aflat si de la "popi").
2. Pe mozaici(iudei) dupa Legea Veche.
Pe neamuri (celelalte religii) dupa DOUA legi!
3. Legea constiintei (ce vorbeam mai tarziu. Faptele bune/morale, facute din propria-ti etica)
4. Legea zidirii (a cunoaste ca tot ceea ce vezi este CREAT, lucru accesibil tuturor oamenilor. si in celelate religii exista un creator - in cele politeiste, ma refer).

Exista mentiuni cum ca neamurile care se mantuiesc (nebotezate) vor fi oarbe. Astea sunt lucruri de detaliu si interpretare. Nu am timp acum de asa ceva. Sper ca ti-am satisfacut curiozitatea big grin

| SaveTheNature explică (pentru FucktheSystem):

Bunahappy Bine ne-am regasit.
Te inteleg atunci cand spui ca religia=bani.La cate lucruri vedem la televizor despre preoti e normal sa crezi asabig grin
Insa te pot nega, si stii de ce? Pentru ca unchiul meu este preot(catolic).
Si este atat de sarac, incat traieste din mila satenilor.In multe sate preotii sunt foarte saraci
Si mai mult de atat, preotii Capucini de ex(care se trag din catolicism) STII CE PROMOVEAZA? Chiar saraciabig grin
Si stii ce fac? cersesc, si doneaza ce au cersit saracilorbig grin.Capucinii fac asta. Unchiul meu inainte sa se faca preot a fost capucin 7 ani in italia.Si statea pe munte intr-un satuc, intr-o biserca construita in stanca.Adunau donatii si se rugau toata ziua.Si in fiecare ieseau pe munte pentru a se destinde(caci nu te poti ruga non stop).
Si in fiecare religie exista preoti exemplu,.in fiecare padure exista uscaciuni.:p

| LgMihail a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sigur. Voi fi succint si voi pornii de la un nivel care deja l-am atins (esti crestin). Iti voi spune de ce IN CADRUL CRESTINISMULUI, Ortodoxia este cea corecta.

Dupa cum am spus, dilema este intre Catolicism si Ortodoxie(ambele prezentand Treimea, cultul Maicii Domnului si Sfintii).

Voi enumera cateva lucruri generale:
1. La marea schisma totul s-a produs din cauza mandriei papale. Papii existau si inainte de marea schisma si au mai fost "schisme" care s-au rezolvat si inainte de 1054. De asta cea din 1054 se numeste "MAREA schisma", sau "definitiva". Intre episcopii existau, acolo unde erau Bisericile cele mai numeroase, asa zisi "patriarhi". Si erau 5 patriarhii: Antiohia, Alexandria, Ierusalim, Constantinopol si Roma. Patriarhul de la Roma (Papa) era numit "cel mai mare dintre egali". Nu exista atunci (si nici acum, in Ortodoxie) un soi de lider general al Bisericii, in afara de Hristos. Ceilalti (capii Bisericilor de pe pamant) sunt pastori de "mici" turme. Ca Petru!(cand ii zice Mantuitorul, "paste-mi turma"). Dar nu lideri cu puteri absolute. Este esential de stiut ca la marea schisma, Biserica nu s-a rupt IN DOUA. E o chestiune de noanta. De fapt, o patriarhie s-a rupt de 4! Este un adevar irevocabil. Apoi, Papa a fost cel care a atacat cu Blestemul si s-a rupt. Nimeni "nu l-a dat afara". El a plecat. Asta e adevarul. Acest soi de "rupere" s-a produs mai departe cu protestantii. Si ei, saracii, se rup si astazi in continuu (asa ceva nu are loc in Biserica lui Hristos). Biserica Ortodoxa a ramas "dreapta-credinta"(asta inseamna numele) si din punct de vedere istoric. Nu s-a abatut de la traseu.

2. Infailibilitatea papala este, cum am spus, o mare erezie. Omul este supus pacatului si greseste (chiar si sfintii au gresit). Nu poti avea nesabuinta sa lasi un singur om intr-o astfel de pozitie. Mandria e asigurata. Mandria aduce cu sine cel mai mare diavol, deci observi singur cine "e in frunte".

3. In catolicism s-au bagat dogme fara acoperire Biblica (in dezacord). Ca Filique, de exmeplu, care zice ca Duhul Sfant se purcede si de la Fiul. In Biblie spune clar ca se purcede DE LA TATAL. Punct. Alta dogma, exagerata, e "conceptia imaculata" sau ceva de genul. Care zice ca Maria s-a nascut ca Iisus. E IMPOSIBIL! Iisus e unic prin nasterea sa minunata. Lucrurile asta nu sunt amintite nici in Sfanta Traditie nici nicaieri.

4.Papii se contrazic. Avem in istorie un papa martir (inainte de schisma) care a ramas sfant. El a luptat alaturi de Sinoade si a avut un cuvant de spus. Papalitatea a negat multe sinoade si a modificat multe canoane. Automat a incalcat ceva ce si-au oferit singuri - infailibilitatea papala. Ori papi erau si cei care au fost de acord cu sinoadele, inainte de schisma. Deciziile lor nu sunt tot "infailibile"?

5. O alta dogma fara acoperire - Purgatoriul.

6. Au bagat "bulele papale" sau ceva gen. Acele promisiuni despre care "FucktheSystem" este indreptatit/a sa zica "religia=bani". Cu alte cuvinte, pe vremea cruciadelor mai ales, vindeau "locuri in Cer". Asa au strans armata la cruciade.

7. Cruciadele si inchizitia (= crimele catolicismului) au afectat atat lumea musulmana (un lucru paradoxal), cat si Ortodoxia.

8. Catolicii au finantat Islamul (e... dubios). Au ajutat la multiplicarea Coranului.

9. Papa a afirmat ca el crede in extraterestii. Tot odata are tangente cu Societati Secrete foarte periculoase: Opus Dei, Masoneria, Rosecrucienii, grupul Bilderberg, CIA, Ordinul Templierilor Orientali, etc.

10. Doar la rugaciunile patriarhului Ortodox se aprinde lumina de la Ierusalim. Lucru pentru care am nenumarate dovezi. Chiar si cunostinte care, cand s-au dus, pentru vrednicia lor si din mila lui Dumnezeu li s-au aprins lumanarile in mana, fiind foarte in spate.

http://www.orthodoxphotos.com/Pascha_Holy_Light/ (vezi aici mai multe poze).

11. Biserica Ortodoxa are cei mai buni calugari (raportandu-ne la ascetismul lor). Pustnici in muntii Rarau, Giumalau (Romania), in Athos, in Siberia, in podisul Sinai mai sunt si astazi. Cel mai batran pustnic care traieste in munte in Rarau are 137 de ani.

12. Exista, la Catolici, o oarecare "degradare" a Sfintelor taine (misterii). Nu sunt facute, mai ales slujbele de hirotonie, asa cum ar trebui. Episcopul pune mainile pe capul unuia singur iar ceilalti doar il ating sau se ating unii pe altii. Nu putem fi siguri in privinta succesiunii apostolice.

13. Ortodoxia, argumentat, este Calea Imparateasca (de mijloc). Atat la catolici cat si la protestanti avem multe extreme: Unii ii atribuie Maicii Domnului PREA MULT(catolicii), ceilalti o inlatura complet (protestantii), unii ridica fetele bisericesti si autoritatea lor la un nivel prea inalt, luand si dand aceasta putere unui singur om (catolicii), altii scot preotia cu totul (protestantii), unii transforma icoanele in statui, altii le scot cu totul, si tot asa.

Esti roman. Poate esti plecat din tara(poate mai treci prin Romania). Eu iti sugerez din inima Ortodoxia. Nimeni n-o sa-ti bage mana in buzunar vreodata. Te asigur! Putem sta de vorba si sa inveti cate, te asigur, multi ortodocsi din nastere NU STIU. Si cu siguranta, plecat fiind, iti va fi greu Ortodox. Dar "turma mica", Hristos o pastoreste pe "cararea stramta si anevoioasa". Dar aceasta duce sigur la mantuire.

Orice ai face, ma rog doar sa fie de la Dumnezeu. Si iti spun, te astept pe mess :)) pentru ca-mi face oricum o deosebita placere sa stam de vorba.

Doamne-ajuta. Pace si lumina!

| FucktheSystem a răspuns (pentru SaveTheNature):

Interesant, n-am auzit până acum de Capucini.
Dar e o problemă, mie nu-mi plac extremele. Nici să promovezi sărăcia nu mi s epare ok dar nici să taxezi orice ritual.
Bine acum dacă mă gândesc sigur se găsesc exemple de rleigii la mijloc, care nu promovează nici sărăcia nici nu fură banii credincioșilor. Aia pentru mine e o religie care merită cu adevărat respect, să nu cadă în extreme, să nu amenințe cu chinuri pe veșnicie etc.
Și țin să adaug că nu mă uit la televizor, îl găsesc mijloc de prostit mulțimea, rareori îl deschid și nu mă uit la știri sau alte tâmpenii și dacă mă uit o fac de amuzament, nu iau în serios ce văd. Eu zic din propria mea experiență, cel puțin preoții de la oraș sunt hoți pe față, nu că cei de la țară nu visează maldărul de bani, poate doar n-au ocazia să-l primească. Nu neg că ar fi și excepții, dar ălea le văd mai posibile printre călugări, nu preoți.

| LgMihail a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iar tu, LG. mihail
Poata, neavand ca preocupare televizoru (lucru comun, pe care il respect si la alti oamenii), vei avea timp sa stai de vorba cu un Ortodox smug poate mai aproape de tine ca varsta.
Si, crede-ma, desi ma doare (ca este asa, si ca trebuie s-o recunosc), in multe privinte ai dreptate. E un adevar. Dar in crestinism, sfinti parinti au prooroci asta despre lume:

"In vremurile de pe urma, calugarii vor traii ca mirenii, iar mirenii vor traii ca dracii".

| SaveTheNature explică (pentru LgMihail):

In primul rand vreau sa te felicit pentru credinta ta!
In al doilea rand vrea sa iti multumesc ca imi raspunzi la intrebari,si sa iti spun ca parerea ta conteaza,si cu raspunsurile tale ma ajuti sa ma apropii de adevar.
Acum (stiind ca sunt in LONDRA) o metropola,in care exista oameni din toate colturile lumii,dint oate religiile(cu scaoal,fara scoala,educati,needucati,foarte buni,foarte rai)
Locuind intr-un campus am vorbit si cu islamisti,si cu evrei, si cu sustinatorii unor secte.
Ceea ce vreau sa iti spun este:
Nu inteleg de ce bisericile se construiesc(atat de mari, si in asa lux.Nu toat,dar majoritatea dintre ele!
Am avut de gand sa ma fac preot la un moment dat,dar m-am retras ca sa nu ma dezamagescDe ce? Un preot trebuie sa fie sarac,Pentru ca asa arata credinciosilor ca cele pamantesti nu conteaza.(Toata admiratia pentru calugari)
Nu ar trebui cerute tarife pentru preotie.
Nu cred ca religia catolica e cea corecta.,dar nici cea ortodoxa,
De ce? DUMNEZEU NE IUBESTE! simplu! Acuim citeste aceasta intrebare pe care am pus-o mai demult, si e ca un fel de raspuns la ceea ce mi-ai spus tubig grin
Dupa parerea mea o credinta dreapta nu ar trebui sa aiba nimic deaface cu ce e pamantesc!(bani functii, putere etc nicuna dintre ele! acum citeste intrebarea si ai sa vezi cum sunt gandurile mele!
Am o intrebare cat se poate de serioasa.Va rog sa nu raspundeti daca aveti de gand sa jigniti.Va rog mult! In primul rand trebuie sa va spun ca cred in Dumnezeu!(insa sunt tare nedumerit cu,dreptatea,nedreptatea religiilor)

Intrebarea mea este:

Va rog sa imi explicati,pe scurt ce se va intampla cu membrii celorlate religii,diferite de cea a noastra?

Suntem noi oare norocosii care ne-am nascut in religia corecta?

Oare daca ne nasteam alta religie ne-o schimbam?

Din privinta voastra,membrii celorlalte religii,nu au dreptul de a ajunge in rai? Dumnezeu oare tine cont de religie?

Tinand cont de faptul ca aproape nimeni nu isi schimba religia pe parcursul vietii si mor in religia(musulmana,crestina,baptist,evanghelist, etc),care este vina lor?

Daca Dumnezeu,ne da intelepciune,sa alegem "religia corecta",inseamna ca daca ceilalti nu se muta in religia noastra sunt prosti? Lui Dumnezeu nu-i plac prostii? Dacal le-a dat intelepciune. Oare ei intentionat raman in religia lor,sau cum?

Oare,membrii celorlalte religii,nu il iubesc pe Dumnezeu,sau ceea ce fac,nu fac din iubire pentru DUMNEZEU?

Oare nu acesta este pacatul suprem?,egoismul acesta,sa credem fiecare,ca a noastra e religia corecta,De ce,pentru ca ne-am nascut asa? si spre norocul nostru ne-am nascut in cea corecta? Dar ceilalti ce vina au,ca urmeaza niste rerligii in care s-au nascut,cresc si mor. si slujindui toata viata lui Dumnezeu,din iubire!

Dumnezeu este iubire! Oare poate trimite pe cineva in iad,pentru ca nu e ortodox,sau catolic,sau baptist,sau evanghelist?

Noi ii asteptam pe cei din alte religii cu bratele deschise,ei ne asteapta pe noi!

Nu e total gresit,sa ne adjudecam raiul,dupa religie?

Credeti voi ca sunteti in religia corecta? si islamicii, iudeii, abrahamii nu.Si aveti se explicatii!

Fiecare religie are.Si daca te nasteai in alta religie,aveai explicatii pentru acea religie!

Gresesc oare daca spun,ca si silamici vor ajunge in rai,si baptisti vor ajunge in rai,si evanghelisti,si martori luk iehova,si protestanti.

Sau nu? de ce nu?,pentru ca nu au avut "insipartia sa se nasca in religia corecta? sau sa se transfere in cea corecta?

Oare nu doar faptele conteaza?

Oare daca unul Il numeste Dumnezeu, altul altcumva

Oare lui Dumnezeu ii pasa daca noi il vedem in 3, sau in 2, sau in 1?

Si sa zicem ca noi am avut norocul sa ne nastem in religia corecta,pentru ca stiu clar ca aproape nimeni nu si-o schimba.

Ce se intampla cu ceilalti? ajung in iad?

Oare nu toate religiile au o tinta comuna Iubirea fata de Dumnezeu?

Oare cel care nascandu-se in religia islamica,crescand in religia islamica,si murind in religia islamica,si dedicandu-si toata viata lui Dumnezeu va ajunge in iad,traind pentru Dumnezeu? pentru ca nu a avut inspiratia sa se nasca in religia corecta,sau sa se transfere in cea corecta?

Lui Dumnezeu ii pasa,in care sfinti credem, si in care nu? in ideologii,in superstitii?

Voi personal a-ti arunca pe cineva in foc,pentru ca nu va stie numele corect,sau pentru ca va cere ajutorul intr-un mod gresit,sau pentrui ca va ofera cadoul gresit,sau pentru ca nu va stie varsta corecta? atunci Dumnezeu de ce ar arunca in iad pe cineva care din iubire pentru Dumnezeu traieste si moare islamist, baptist, evanghelist!

Stiti cate miliarde de oameni mor in alte religii din generatie in generatie in proapria lor religie.Alta decat a voastra!

Oare asta vrea Dumnezeu?

Oare nu sa ne iubim si sa-l iubim? Nu asta conteaza?

Stiu pentru Dumnezeu nu conteaza doar religia, ar spune multi, dar oare conteaza religia?

| Alex a răspuns:

Da. Cele trei religii dusmane intre ele sunt: crestinism, iudaism si islam.

| SaveTheNature explică:

Scuze dar la cine te referi? Citeste textul meu si ai sa vezi ca am zis ca nici o religie nu e corecta, si nici una incorecta atat timp cat ceea ce faci faci din iubire pentru Dumnezeu, si atat timp cat iti iubesti aproapele.Parerea mea>

| SaveTheNature explică (pentru LgMihail):

Si uite o alta intrebare pusa de mine.
Puteti ierta un musulman pentru ca este musulman?

Puteti ierta un iudeu,pentru ca este iudeu?

Puteti ierta un budist pentru ca este budist?

Puteti ierta un advenstist,penticostal, evanghelist?

II puteti ierta, ca raman in religia lor si nu vin in religia voastra? saiu i-ati bate? le-ati da foc? Daca nu? de ce nu?

Oare Dumnezeu ii va arunca in iad pentru ca nu se transfera in alta religie?

| SaveTheNature explică:

Am inteles.Totusi nu generaliza.Fiecare religie are uscaciunile ei.Si daca cineva greseste nu-l jigni.Asa o sa dai dovada ca esti o persoana bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred.mu stiu confucianismul sau bhudismul.dar in principiu cred ca toate au convingerea ca detin adevarul absolut.

| EvangelineDS a răspuns:

Frate nun te-ai satuart la cate intrebari ai pus?:/

| LgMihail a răspuns (pentru SaveTheNature):

Te rog mult, dar mult de tot! Nu ma pune sa scriu si sa vorbesc aici!
Iti spun si de ce insist la un dialog privat (daca nu poti pe Messenger, macar pe Mail).
Am multe lucruri care, pentru ca sunt sigur ca tu cauti adevarul din iubire (nu miscat de alte sentimente), tie ti le-as spune dar altora nu. Nu vreau sa ma vad nevoit sa ma cert cu un neica'nimeni de ateu nihilist(imi pare rau, nu vreau sa jignesc si nu dau nici nume).

Iti voi raspunde la toate intrebarile. Promit. Dar intelege-mi doua conditii:
1. Iti raspund tie, privat, si doar tie!
2. Daca esti dispus, cu buna-vointa, sa asculti si sa intelegi. Adica, dupa cum am vazut, prezinti un interes pentru Adevar, nu pentru propria-ti credinta. Nu tin neaprat sa iti schimb credinta, dar insist sa discerni rational(cu mintea), dar si cu inima, cele ce am sa-ti spun. Sa nu vi din start cu "nu!". big grin

Am si o problema cu timpul. Daca am prinde 1 ora pe messenger am cuprinde multe. Daca nu, merge si pe E-mail. Ce zici?

| LgMihail a răspuns:

Arata dovada despre purgatoriu. Versetul te rog.
In Noul Testament, din gura lui Iisus iese pilda bogatului nemilostiv. Acolo spune ca intre "cei din Rai si cei din Iad s-a facut o prapastie mare". "Intre Rai si Iad"...e purgatoriu nu? Aha... O prapastie mare(sic!).

Apoi, ai idee ce inseamna "a te inchina" si ce inseamna "a slujii"? Daca cumva (dintr-o greseala sau din graba) am spus "catolicii se inchina la papa", iarta-ma. Te-as ruga sa-mi arati unde si voi lua in considerare.

De vreme ce Papa (oricare ar fi) spune: Schimbam canonul X cu urmatorul Canon Y! Ce crezi ca face tot clerul catolic? Va slujii dupa canonul Y! Daca vine urmatorul Papa si pune canonul Z, ramane canonul Z. NIMENI, dar NIMENI nu-i poate revoca decizia. Asta inseamna PRIMAT papal sau INFAILIBILITATE papala. E MANDRIA (mama tuturor caderilor).

Cineva, un mare om, a spus asa: 3 mari caderi a cunoscut OMENIREA:
1. Caderea lui Adam(din neascultare)
2. Caderea lui Iuda(din iubire de arginti)
3. Caderea Papei(din mandrie).

Cea mai grava este a lui Adam, ca are cele mai mari reprcursiuni. Dar cea mai DIAVOLEASCA este a papei (ca se aseamana caderii lui Lucifer - prima cadere din istoria creatiei).

Apoi: Intre cei 12 apostoli, 11 erau iudei si unul singur(Luca) era grec. In greaca a fost prima traducere a Bibliei! Nu in latina! Chiar si Pavel, in epistola catre Romani spune:"intai sunt iudeii si elinii"! Spune clar de mai multe ori!

Iti readuc in vedere: Ruperea UNEI patrarhii de alte 4, nu despartirea Bisericii! Cauzele au fost multiple. Particularizezi cand nu trebuie si generalizezi cand nu trebuie! Au fost cauze politice, teritoriale, dogmatice si personale.

Eu nu am afirmat: catolicii merg in iad, catolicii nu se mantuiesc, catolicii nu au succesiune apostolica.
Am afirmat clar, cu tarie si argumente: Papalitatea ESTE o mare CADERE! Nu are nici o vina un catolic care se naste astazi, ca papa s-a rupt in 1054.

Iarasi, nu am afirmat: Ortodoxia (administrativ) nu are nici o pata, toti preotii sunt puri, slujirea e mereu impecabila, toti patrarhii (mai ales in Romania) pastoresc excelet, Daniel e sfant (etc, etc, etc).
Dar iarasi, asta nu afecteaza buna-functionare a credintei in randul celor credinciosi(mireni sau calugari).

Ce afecteaza este instabilitatea canonica, lipsa de unitate si mandria omeneasca.
De canoane am vorbit, de mandrie am vorbit. De unitate, o sa ma repet: cine s-a rupt de cine? In cadrul carei bisericii se continua "lantul de ruperi"? Stim bine ca din catolicism s-au rupt si protestantii si tot asa... unii din altii.

Ortodocsii conserva TOT cea a fost inainte de marea schisma: Sfintii parinti, sinoadele, predania (sfanta traditie) si toate dogmele si canoanele asupra carora mari sfinti au cazut de acord la vremea aia(sfinti care au facut nenumarate minuni).

Mentionez inca un lucru: Sfintele moaste. In cardrul bisericii catolice se mai... bucura "cuvioasii" de un tratament special de conservare. Calugarii ortodocsi sunt doar spalati cu apa si asezati DIRECT in pamant, cu o caramida sub cap(asta in toate regiunile, in toate tipurile de clima).

Si cum, atat Ioannis Romanides cat si Dr. Profesor Ciomazga au spus:
Ortodoxia nu este o religie si nici macar o credinta. Este un mod de a trai. Despre ortodoxie spunem astazi, cum in secolul 4 Sf. Ioan Gura de Aur vorbea despre crestinism in general: "Ortodox nu este cel care se naste si se boteaza ortodox, ci acela care devine!".

Asa ca, daca nu vrei sa faci o eroare mare, nu-i mai numii ortodocsi pe toti care se prezinta cu numele asta.

Ortodoxie = Dreapta Doxologie(slavire, credinta, marire). Ortodox = drept-maritor. Sunt oare toti pe care ii numesti tu ortodocsi si pe care ii critici, drept-maritori?
Atunci, numeste-i altfel, iar de ORTODOCSI nu mai spune nimic.

| LgMihail a răspuns:

Si uite-ti purgatoriu explicat mai pe larg:
http://www.crestinortodox.ro/dogmatica/dogma/purgatoriul-69052.html

| LgMihail a răspuns:

Nu are nici o relevanta ce spui prin "pe fiecare site X se arunca cu noro in Y". Pe acel site gaseai mentiuni despre "adoptarea" Purgatoriului ca dogma. Daca aparea explicit intr-o carte a Scripturii si daca era o dogma "curata", era propovaduita si de apostoli, sau macar de Sfintii Parinti (perioada patristica).

Am mentionat intr-un post anterior ca Papa (patriarh al Romei) se bucura de numirea de "cel mai mare intre egali", numire atribuita in prezent patriarhului Constantinopolului.

Constantinopolul se bucura de o cinste speciala, intrucat, in istorie, ii sunt atribuite mari convertiri la crestinism. De la Constantin, cu increstinarea Romei, pana la increstinarea popoarelor slave.

Toate canoanele acelea au fost la randul lor votate de papalitatea PREschismatica. Am mentionat si eu faptul ca exista papi martiri si considerati sfinti.

Diferenta FOARTE mare este urmatoarea: M-A-R-E-A S-C-H-I-S-M-A!
Inainte de marea schisma - toate bune.
Dupa marea schisma apar "lucruri noi" la catolici: infailibilitatea papala este un statu EXAGERAT. Papa se bucura inainte de o cinstire aparte, dar era "intaiul INTRE EGALI". Nu facea NIMIC de capul lui. Acest lucru se modifica. Apoi, papii neaga multe canoane sinodale si le schimba. Adauga "Sfantul Magisteriu" si incep modificarea randuielilor:
1.Impartasesc cu azima
2.Scot proscomidia(slujba foarte folositoare pentru cei morti)
3.Schimba parte din liturghie
4.Hirotonesc preotii la gramada
5.Reduc o serie de taine la ceva "aproape-simbolic"(ulterior).
6.Canonizeaza eretici
7. Pornesc cruciadele
8.Adauga inchizitia ca sa "purifice" inca de pe-acum pacatosul (in esenta, purgatorul exista. Este creat si aplicat aici, de catolici, nicidecum dincolo).
9.Adauga bulele papale(vand locuri in ceruri).
10. Iarta pacate pe adevarate texe (nu 1 leu - optional, cat da omul la preot).
11. Iarta pacate in masa, fara spovedanie, ca sa stranga armata la cruciade
12. Lasa omul sa-si marturiseasca pacatele la "statuia unui sfant" si-l dezleaga anapoda.
13. Sfideaza efectiv (iarta-ma te rog), Biserica Rasariteana, trimitand in Romania credinciosi si clerici catolici in "misiune de propovaduire si increstinare". Nu suntem crestini? Pe ce temei?
14.Fac slujbe demonstrative in tari Ortodoxe(la fel ca la punctul 13. )
15.Au relatii cu societati secrete.
16.Scriu lucrari despre evolutionism.
17. Vorbesc despre credinta in extraterestrii.
18. Practica ecumenismul la scara larga (problema care pandeste si Ortodoxia, nu neg).
19. Sponsorizeaza lojile masonice (Exemplu: In Nazaret, la caza lui Iosif este o Biserica Catolica jos, unde se tine slujba in latina, si una sus - suprapusa - unde se face slujba in araba. La cea de sus, in mozaicul de pe podea sunt trecute siglele tuturor lojilor masonice din Israel).

Repet: Nu neg ca nu exista oamenii, ortodocsi cu numele, care gresec (si clerici - si dintre clerici unii mari). Dar neg vehement ca Ortodoxia are vreo pata reala, care ameninta mantuirea credinciosilor si buna-functionare a impreuna-lucrarii de mantuire a acestora.

Pe cand, dupa marea schisma, catolicii au modificat/adaugat/schimbat tot ce-am mentionat mai sus, Ortodoxia a ramas la fel. Sunt doar simple adaptari la vremuri, daca este sa mentionam ceva "schimbat". Ca de exemplu, adaptare in moliftelnic, de la "Rugaciunea de sfintire a corabiei", la "Rugaciunea de sfintire a masinii"(exact de la cea dintai este inspirata cea de-a doua). Dar nu exista "Sinodul 8 ecumenic" in care sa fi facut Biserica Ortodoxa, dupa schisma, modificari substantiale. La toate 7 sinoadele, catolicii au participat. Dupa schisma, le-au modificat sau chiar negat (pe unele). Ortodocsii nu. Am ramas la cele 7, cu concluzia finala de la cel de-al 7-a.

Consider ca intre catolicism si ortodoxie, ortodoxia este atat mai frumoasa cat si mai sigura (intrucat o traiesc cat pot de autentic si ma straduiesc cum pot s-o cuprind).

Dar nu pot nega ca in catolisim nu este mantuire. Greselile pe care le-am mentionat nu ataca nici clerul de rand, nici credinciosii. Voi in schimb, cand va raportati la ortodocsi, atacati "oameni neinsemnati", ca "preotul din satu nu stiu care, care ia bani pe botez". Cauta altul. Daca vei vrea un alt "papa" si alte canoane nu vei putea cauta "altul".

Daca vrei sa mai stam de vorba, putem discuta pe messenger, cu draga inima. M-ai impresionat in mod placut intrucat am observat ca ai o pregatire istorica si teologica destul de buna big grin Recunosc, mai buna ca a mea.

Intrebare: pana la urma esti catolic sau ortodox?

Doamne-ajuta.

| LgMihail a răspuns:

L-am dat (id-ul) de multe ori aici si este foarte banal laughing :

LG. mihail

| Dobîndă_Vadim_1992 a răspuns:

Se pare ca asa ceva exista. Informeaza-te despre curentul New Age.
http://ro.wikipedia.org/wiki/New_Age