| mosc a întrebat:

Exprima acest clip realitatea biblica?
http://www.youtube.com/watch?v=G1chMywKgko

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca EXPRIMA!
Sper c-am ajutat cat de cat!
Pa, pa!

| Dorugar a răspuns:

Nu exprima nicio realitate Biblica, ci una teologica, adica una a sarlatanilor!

Cine cunoaste si intelege Legea lui Dumnezeu din VT, STIE ca nu exista nici rai si nici Iad!
Iadul apare odata cu nasterea lui Christos, motiv pentru care despre Iad se vorbeste numai in NT!

| milan9 a răspuns:

Eşti liber să alegi calea binelui (calea care te poate duce la împlinire şi la o reală fericire), sau, calea răului(care te copleşeşte, te fascinează cu iluzia), care te îndepărtează de Sursă şi prin care pierzi totul...
- Omul este liber să facă bine sau să facă rău, şi consecinţa, omul devine fie cauză a binelui, fie cauză a răului pentru ceilalti..."
- Toatea alegerile noastre au consecinţe sau urmări, imediate sau eterne!

Noi suntem cei care ne "configurăm" viaţa veşnică, ne "umplem" spaţiul respectiv cu prietenie şi fraternitate
(care încep de aici) sau cu vicii şi răutate care ne vor bântui o veşnicie...

- La sfârşit, Dumnezeu nu mai rămâne decât să facă "un proces de constatare" a apropierii noastre libere sau, a îndepărtării şi împietrii noastre la fel de libere, act al libertăţii peste care nici El nu poate trece...

| milan9 a răspuns (pentru Dorugar):

Mai bine laşi instigările la ignoranţă şi mai citeşti o dată cu atenţie Vechiul Testament! De data aceasta de la stânga la dreapta, pentru că este tradus în română!

Noţiunea de "iad", a existat într-o formă sau alta în toate culturile şi religiile lumii, încă de la începutul lumii!

În Vechiul Testament, locul în care mergeau toate sufletele din cauza păcatului strămoşesc şi a celorlalte păcate personale se numea "şeol"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exprima aceasta intrebare cat esti de teligent? or no?

| Silviuloan a răspuns (pentru Dorugar):

Dragule Iadul a existat din totdeauna la fel si raiul adica Sanurile lui Avraam.Da-mi un verset unde se vorbeste despre iad din Nt si iti dau eu unul din VT.