| casian_6565 a întrebat:

FUNDA! SA MA AJUTE CINE POATE! Poate cineva sa-mi ofere informatii despre Seminarul Teologic Liceal Ortodox Dumitru Staniloaie din Brasov? Cu ce medie se intra,ce se invata, cum sunt profesorii, unele reguli, conditiile de la internat imbracaminte si altele va rog frumos.

Răspuns Câştigător
| Rachetul a răspuns:

Salut intra pe andrey_tyby@yahoo.com si vb mai multe

3 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pretendentul la preoţie, bun sau rău, nu este altceva decât un "produs" al societăţii, al familiei, al anturajului în care şi-a definit "formarea", în spiritul moralei creştine sau, dimpotriva, al viciilor şi compromisurilor.

Aspiraţia sa la misiunea de "PREOT", este un produs al unei deliberări în cunoştinţă de cauză, că el poate ajuta Biserica, sau, din păcate uneori, iresponsabila părere că poate profita de Biserică pentru a se "ajuta" el singur să se căpătuiască.

Varianta a doua poate fi cea a unui adolescent luat de val sau împins de la spate spre o alegere, de către o familie mai iresponsabilă decât el! Cine mai poate cizela ulterior pe băncile şcolii "mărul stricat" şi "deformat" în familie...

| casian_6565 explică (pentru milan9):

Cer raspuns serios nu rahaturi din astea!

| milan9 a răspuns (pentru casian_6565):

Rahaturi ca rahaturi, scuze, dar asta e in primul rand premisa morală... Restul sunt amănunte.
referitor la obiecte, profesori, reguli... nu trebuie sa-ti faci griji daca in principiu esti de acord cu disciplina si rostul ei intr-o astfel de unitate de invatamant ce formeaza oameni cu pretentia unei inalte tinute morale. happy