| Galick a întrebat:

Gândiţi-vă cum ar fi viaţa voastră(creştini) dacă eraţi crescuţi în altă ţară cu o altă religie.Cum pot susţine creştinii că religia lor e corectă, dar dacă erau crescuţi în altă cultură spuneau la fel despre religia lor şi nu acordaţi nici o importantă creştinismului. Sper sa nu spuneţi că toată lumea a auzit de creştinism deoarece asta nu valorează nimic, dacă auzi de o religie ce, renunţi tu cumva la creştinism crezând că religia aia e corectă.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sustin ca religia crestina este 100% corecta si m-am nascut crestin.

| nimueh a răspuns:

Asta e problema, nu pot sustine si atunci iti dau cu biblia in cap. tipic lor.in afara de propria religie nu vor sa mai cunoasca nimic.adevarul doare de multe ori, nu ai ce sa le faci...

| RaduMarin a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenta pana la 100% cui o lasi? Crezi si nu cercetezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RaduMarin):

Eu am cercetat de aia am ajuns la concluzia ca crestinismul cuprinde niste minciuni gogomane. Dar are si multe parti pozitive

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Faptul ca scrii cu diacritice nu te face sa pari mai inteligent, domnule "nici o"!

| MMihai a răspuns:

Am cam înțeles ce vrei, dar reformulează mai clar întrebarea!

| ateuNEGATIV a răspuns:

Nu mai bine renunti la toate

| Shaoran a răspuns:

Hmm... eu am avut deschidere spre mai multe religii pana sa reliez care este cea corecta. Am fost ateu, adica un 0, si apoi am avut in fata mai multe alegeri, am studiat-o pe fiecare, am practicat din fiecare, si am ales ortodoxia, deoarece este cea desavarsita, completa!

In general sunt un om moral, destul de retras in sinea mea, contemplativ si de multe ori saritor in ajutor. Altfel spus prin caracterul meu, mostenit de la mama, si cultivat prin incercari si greutati, implinesc legea constiintei! Legea dupa care ar fi judecate neamurile... Implinind aceasta lege, sansele sa ajung in rai sunt destul de mari. In acelasi timp incerc sa fiu destul de perspicace, chiar daca as fi fost intr-o religie precum Hinduism, nu as fi crezut intr-o statuie sau un om cu cap de elefant, ci intr-o zeitate (nu neaprata Dumnezeu, ca nu aveam eu de unde sti de El) mai presus de fire, mai presus de om, astfel se implinea legea creatiei, cealalta lege pentru care as fi fost judecat.
Iudeii vor fi judecati dupa legea lui Moise, dar eu nefiind iudeu, nu as fi avut treaba cu asta...
Iar crestinii dupa legea lui Hristos, care este cea desavarsita si completa, si care te duce direct in rai daca o implinesti. Dar in acea situatie nefiind crestin, si neavand posibilitatea sa fiu crestin (ca nu-s biserici, ca nu sunt invatat, ca nu am determinare etc.) nu as fi fost tras la raspundere pentru asta.

Astfel ca desi as fi fost in alta religie, datorita zonei geografice, as fi slavit pe Dumnezeu prin creatia Sa si prin faptele mele, atunci ar fi fost OK.

Referitor la intrebarea "Cum pot sustine crestinii ca religia lor e corecta?". Se poate aplica la orice alta religie.
Eu sustin ca ortodoxia este corecta prin practica, prin Duhul care este in ea, prin trairea mea efectiva. Prin complexitatea ei, in care, daca ajungi sa intelegi o parte cat de mica (cu suflet si minte deschisa) atat cat stiu eu, caci sunt praf si cenusa, stiu putine si din ce stiu sunt netrebnic si fac cat mai putine, ajungi la concluzia ca Ortodoxia e religia corecta...
Cercetati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu toate au viata dupa moarte intr-un fel sau altul si propovaduiesc, respectul si dragostea pentru. oameni in special si pentru tot ce e viu in general.problema de fond.iar celelalte de suprafata tin de datini, obiceiuri, influente, si altele care au intervenit in schimb.mai pune si factorul uman, si intreaba-te; care e problema MEA? si care sunt raspunsurile cautarilor MELE? daca vrei le cauti, daca nu nu.dar de murit sigur vei muri.infiderent ce emblema ai in frunte.ca e pecetea duhului sfant, ca e o svastica, ca o fi un cip biometric.dar asta va hotara vesnicia ta.si va fi alegerea ta.

| Geass a răspuns:

Chiar dacă eram crescut în altă ţară probabil tot renunţam la religie.Desigur că fiecare popor va spune că religia lor este cea mai corectă să se ducă un creştin fanatic care vrea să "vindece" lumea la un shintoist şi să-i spună să devină creştin...

| Shaoran a răspuns:

Nu este deloc "inexistent"
E vorba de traire, lucru pe care nu l-ai atins, nu l-ai incercat fiind infierat in cugetul tau. Cu oameni ca tine nu imi e ingaduit sa vorbesc, caci nu iei in considerare ce scriu.
O zi buna.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ar fii splendid! plina de lucruri noi! viata e Minunata indiferent de religie! Raiul poate fii gasit si pe pamant!

Sarbatori fericite =)

| 4b a răspuns:

Nu religia te mantuieste, ci credinta ta in Dumnezeul adevaratwinking

| 4b a răspuns (pentru nimueh):

Iti dau cu Biblia in cap ca saracii s-au saturat de explicatii; i-a cerceteaza pe cont propriu sa vezi ce gasesti; asta in caz ca te preocupa cu adevarat problema, si nu astepti doar parerile celor de pe TPUwinking