| Davyduchiha2001 a întrebat:

Gelozia este o forma a iubirii sau a neîncrederii? De ce întreb asta pentru ca am citit în Scriptură că avem un Dumnezeu gelos, și vreau sa vad părerea voastră cu privire la asta (gelozie ) e buna sau e rea?

15 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu stiu unde ai citit tu in scriptura că avem un Dumnezeu gelos.
Dumnezeu este iubire.
Gelozia este o emotie negativa, este neîncrederea in sine, indoaiala ca poti fi iubit pentru ceea ce esti. Este o proiectie a propriilor tale actiuni asupra celulilalt. Daca inseli, crezi ca si celalalt inseala. Daca minti, crezi ca si celalalt minte.
Poti avea ca partenera pe Maica Tereza, tu vei crede ca te minte si te inseala pentru ca tu faci lucrurile astea.
Gelozia este o oglinda.

| eliancodrut a răspuns:

Gelozia este o boala.
Tu crezi toate prostiile care sunt scrise in biblie?

| doctorandus a răspuns:

Serios? La Cele Zece Porunci scrie ca Dumnezeu e gelos. BOR, ca la nimeni altii, a tradus prin "zelos". Bibliile in alte limbi (engleza, franceza, spaniola, germana) au gelos, nu zelos.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De exemplu: My Name is Jealous. Google it.

Bula
| Bula a răspuns:

Gelozia este manifestarea excesiva al iubirii, posesiva.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Romanii, cand nu sunt tinuti din scurt, isi fac treaba de mantuiala. Asa se explica greselile de traducere cu "zelos" si "malahii". Ei au tradus dupa ureche, amatoriceste.

| kalasnicov22 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Daca nu ai citit inca Biblia ai aici versetul:
Exodul 20:5
5Să nu te pleci înaintea lor și să nu le slujești, fiindcă Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, Care pedepsesc copiii pentru nelegiuirea părinților lor, până la a treia sau a patra generație a celor ce Mă urăsc

| 1onur a răspuns:

Când o să începii cu Adevărat să-l iubești cu Adevărat din tot cugetul tău din toată inima ta din tot sufletulu tău ai să-l înțelegi pe Dumnezeu cu Adevărat abia atunci!

Până nai să-l iubești pe Dumnezeu cu tot cu cugetul tău Până nai să-l ai în inima ta cu Adevărat da cu Adevărat pe Dumnezeu și numai pe Dumnezeu Până nai sa ai în sufletul tău pe Dumnezeu! Nu vei putea să înțelegi nici viața! nici pe tine însuți! Fără Dumnezeu! Suntem Absolut nimic!

| MihaelaAnaMara a răspuns:

Gelozia e manifestată din neîncredere dacă iubești ai încredere și nu ești gelos.Asta e părerea mea

| T0Teu a răspuns:

E o gelozie "buna", datorata iubirii nespuse a lui Dumnezeu fata de noi, oamenii. El a dat ce a avut mai scump pentru mantuirea noastră (pe Insusi Fiul Sau, singurul Sau Fiu). Daca El a dat tot, noi sa slujim idolilor sau sa Il respingem pe Dumnezeu? Normal ca e gelos si vrea sa Ii recunoștință pentru mantuirea oferita de El si sa Il iubim si sa Il slujim cu tot ce avem

| T0Teu a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Scrie in multe locuri din Biblie ca Dumnezeu e gelos. asta imi da de gandit: ai citit vreodata toata Biblia cal coada?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru T0Teu):

Asta te doare pe tine? Daca am citit eu Biblia?
Raspunde-i omului care a pus intrebarea!

| T0Teu a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai de ce vorbesti daca nu cunosti? rolling on the floor
I am raspuns, poti fi calm

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar Maica Tereza facea totul pentru Biserica Catolica, dar traia ea insasi in lux. Adica nu facea totul pentru cei saraci, nici pentru cei bolnavi, nici pentru umanitate. Ci doar pentru Biserica.

| doctorandus a răspuns:

Iahve din Biblie era un tiran scrantit la minte si obsedat sexual, pe deasupra.