| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, dacă astăzi am avut o experiență care m-a traumatizat profund dar făcut și să reflect asupra vieții și mai ales a bătrâneții și să realizez că eu am o soartă de a rămâne sau chiar fi mai singură în viață... Îmi spun că dacă nu o să mă descurc să trăiesc singură la bătrânețe, să mă descurc și o să mă chinui, nu ar fi mai bine să încerc să mor mai de acum, mai la tinerețe?
Iar dacă aș avea ca și motiv de dus, acest argument "frica de bătrânețe", nu ar fi suficient pentru Domnul încât să mă ierte, nope?!
Sincer, ce pot face în viața asta ca să mă duc de pe lumea asta, fără păcatul sinuciderii și evident fără chin și durere?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sorta ne-o facem singuri!
De soarta noastra nu depinde nimeni si nimic, doar decizia noastra!
Ceea ce tu decii azi iti poate infleunta toata viata si cu siguranta ca poti sa-ti faci o viata frumoasa si fericita daca alegi acest lucru.

la acest moment tu ai nevoie de un medic psihiatru fiindca ai o problema psihica foarte grava, daca ai ajuns sa ai ganduri de sinucidere, deci mergi urgent la spital si cere ajutorul medicului.

| MountainRiver explică (pentru Violleta2022):

Am fost și nu se rezolvă nimic, stai liniștită, că psihiatrii nu sunt Dumnezeu, iți dau o pastilă și cam aia e. Și pastila psihiatrică, pentru cunoștința voastră care tot vă bazați pe ea, ca și când ar fi Dumnezeu, ei bine nu e. E dacă vrei ca analgezicul pentru femeia la menstruație, te ține vie în criza existențială, la fel cum pe noi fetele ne doare burta în zilele magice și cu analgezicul ne diminuează durerea, cam atât.