| Indestructible44 a întrebat:

Hello people ce inseamna pentru dracu numarul 6? ce semnificatie are?

Răspuns Câştigător
| NakedTruth a răspuns:

Si eu am fost foarte curios sa aflu adevarul despre numarul 666 si am gasit o explicatie interesanta intr-o enciclopedie biblica... Lectura Placuta!
"666=Unii cred că 666 este semnul anticristului, despre care vorbeşte Biblia. Alţii spun că ar fi o formă obligatorie de identificare, cum ar fi un tatuaj sau un microcip implantat, cu un cod digital, după care pot fi recunoscuţi cei ce slujesc fiarei. Iar alţii susţin că 666 este semnul papalităţii. Înlocuind cu cifre romane literele din unul dintre titlurile oficiale ale papei, Vicarius Filii Dei (Vicar al Fiului lui Dumnezeu), şi rearanjând puţin cifrele, aceştia au ajuns la concluzia că 666 îl reprezintă pe papă. Se spune şi că acest număr se poate obţine de la numele latin al împăratului roman Diocleţian şi de la forma ebraică a numelui Nero Cezar
umele biblice — nume cu o semnificaţie
Multe nume biblice, cu precădere cele date de Dumnezeu, au o semnificaţie deosebită. De exemplu, întrucât Avram avea să devină tatăl unor naţiuni, Dumnezeu a schimbat numele patriarhului în Avraam, care înseamnă „tată al unei mulţimi" (Geneza 17:5, nota de subsol). Dumnezeu le-a spus lui Iosif şi Mariei să-i pună copilului pe care-l aştepta Maria numele Isus, adică „Iehova este salvare" (Matei 1:21, nota de subsol din New World Translation of the Holy Scriptures — With References; Luca 1:31). În armonie cu semnificaţia acestui nume, Iehova a făcut posibilă salvarea noastră prin intermediul lucrării lui Isus şi al morţii sale de jertfă. — Ioan 3:16.
În mod asemănător, numele sub formă de număr, 666, pus de Dumnezeu trebuie să simbolizeze ceea ce consideră El a fi caracteristic fiarei. Dar, pentru a distinge aceste particularităţi, e nevoie să stabilim identitatea fiarei şi să cunoaştem anumite lucruri despre faptele ei.
Identitatea fiarei
Cartea biblică Daniel conţine multe informaţii despre semnificaţia unor fiare simbolice. Capitolul 7 face o descriere amănunţită a „patru fiare mari" — un leu, un urs, un leopard şi o fiară înfricoşătoare cu dinţi mari de fier (Daniel 7:2–7). Daniel ne spune că aceste fiare reprezintă „împăraţi", sau guverne, aflate la conducerea unor vaste imperii care s-au succedat în timp. — Daniel 7:17, 23.
În The Interpreter’s Dictionary of the Bible se spune cu privire la fiara din Revelaţia 13:1, 2 că „reuneşte toate trăsăturile distinctive ale celor patru fiare din viziunea lui Daniel. . . Prin urmare, această primă fiară [din Revelaţia] reprezintă forţele unite ale tuturor sistemelor politice ale lumii, aflate în opoziţie cu Dumnezeu". Această părere este confirmată de Revelaţia 13:7, unde se spune că fiarei „i s-a dat autoritate peste orice trib şi popor şi limbă şi naţiune".
De ce fiarele simbolizează în Biblie guvernarea umană? Din cel puţin două motive. Primul motiv este că, asemenea unor animale sălbatice, guvernele au vărsat mult sânge de-a lungul timpului. „Războiul este o constantă a istoriei", au scris istoricii Will şi Ariel Durant, „a cărei valoare nu s-a micşorat odată cu civilizaţia sau cu democraţia". Cât de adevărat este că „un om stăpâneşte peste alt om, ca să-l facă nenorocit" (Eclesiastul 8:9). Al doilea motiv este că „balaurul [Satan] i-a dat fiarei puterea lui şi tronul lui şi o mare autoritate" (Revelaţia 12:9; 13:2). Prin urmare, guvernarea umană este opera Diavolului şi reflectă trăsăturile sale animalice, monstruoase. — Ioan 8:44; Efeseni 6:12.
Aceasta nu înseamnă însă că orice conducător uman este o unealtă în mâna lui Satan. De fapt, într-un anumit sens, guvernele umane slujesc ca ‘ministru al lui Dumnezeu’, fiind un factor de stabilitate, fără de care în societatea umană ar fi haos. Unii conducători au asigurat respectarea unor drepturi cetăţeneşti fundamentale, între care dreptul de a practica închinarea curată — ceea ce Satan nu doreşte (Romani 13:3, 4; Ezra 7:11–27; Faptele 13:7). Totuşi, din cauza influenţei Diavolului, nici un om sau instituţie umană n-a reuşit de-a lungul istoriei să asigure o pace şi o siguranţă durabile. — Ioan 12:31.
„Un număr de om"
Alt treilea indiciu referitor la semnificaţia numărului 666 este că el reprezintă „un număr de om". Această expresie nu se referă la vreun om, întrucât Satan, nu un om, deţine autoritate asupra fiarei (Luca 4:5, 6; 1 Ioan 5:19; Revelaţia 13:2, 18). Faptul că fiara are „un număr de om", sau un semn, sugerează mai degrabă că ea este o entitate umană, nu un spirit sau un demon, şi are deci anumite trăsături omeneşti. Care ar putea fi acestea? Biblia dă următorul răspuns: „Toţi [oamenii] au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Astfel, ‘numărul de om’ al fiarei arată că guvernele omeneşti reflectă starea de decădere a omului, semnul păcatului şi al imperfecţiunii.
Istoria confirmă lucrul acesta. „Toate civilizaţiile care au existat vreodată s-au năruit în cele din urmă", a afirmat Henry Kissinger, fost secretar de stat al Statelor Unite. „Istoria este o poveste lungă despre eforturi zădărnicite, despre aspiraţii care nu s-au împlinit. . . De aceea, istoricul trebuie să accepte că tragediile sunt inevitabile". Constatările deloc exagerate ale lui Kissinger susţin un adevăr biblic fundamental: „Soarta omului nu este în puterea lui; nici nu stă în puterea omului, când umblă, să-şi îndrepte paşii". — Ieremia 10:23.
Odată ce am identificat fiara şi am văzut cum o consideră Dumnezeu, putem trece la ultima parte a enigmei noastre: numărul şase şi de ce apare el de trei ori, în forma 666, adică 600 plus 60 plus 6.
De trei ori şase — De ce?
În Scripturi, unele numere au o semnificaţie simbolică. De exemplu, numărul şapte este folosit deseori ca simbol a ceea ce este complet, sau perfect, în ochii lui Dumnezeu. De pildă, săptămâna de creaţie a lui Dumnezeu are şapte ‘zile’, sau perioade lungi, în care Dumnezeu îşi duce la îndeplinire în mod complet scopul său creator referitor la pământ (Geneza 1:3—2:3). „Cuvintele" lui Dumnezeu sunt ca argintul care a fost „curăţit de şapte ori", adică perfect rafinat (Psalmul 12:6; Proverbele 30:5, 6). Leprosului Naaman i s-a spus să se scalde de şapte ori în fluviul Iordan, după care a fost vindecat complet. — 2 Împăraţi 5:10, 14.
Şase este cu unu mai puţin decât şapte. N-ar putea fi acesta un simbol potrivit pentru ceva imperfect, sau defectuos, în ochii lui Dumnezeu? Într-adevăr, aşa este (1 Cronici 20:6, 7). În plus, de trei ori şase, în forma 666, este o accentuare a imperfecţiunii. Acest punct de vedere este susţinut de faptul că 666 este „un număr de om", aşa cum am văzut deja. Astfel, faptele fiarei, ‘numărul ei de om’ şi numărul 666 ne conduc toate spre o singură concluzie: un defect izbitor şi eşec în ochii lui Iehova.
Lipsurile fiarei ne amintesc de ceea ce Iehova, prin intermediul lui Daniel, i-a spus lui Belşaţar, regele Babilonului antic: „Ai fost cântărit în balanţă şi ai fost găsit uşor". Chiar în noaptea aceea, Belşaţar a fost ucis, iar puternicul Imperiu Babilonian a căzut (Daniel 5:27, 30). În mod asemănător, judecata lui Dumnezeu asupra fiarei politice şi a celor ce poartă semnul ei reprezintă sfârşitul acestei entităţi şi a susţinătorilor ei. Dar Dumnezeu nu va şterge din existenţă doar un sistem politic, el va face să dispară orice urmă de guvernare umană (Daniel 2:44; Revelaţia 19:19, 20). Cât de important este deci să ne ferim să avem semnul ucigător al fiarei!
Identificarea semnului
Imediat după ce dezvăluie numărul 666, Revelaţia vorbeşte despre 144 000 de continuatori ai Mielului, Isus Cristos, care au scrise pe frunte numele său şi numele Tatălui său, Iehova. Prin aceste nume, cei ce le poartă sunt identificaţi ca aparţinând lui Iehova şi Fiului său, despre care se simt onoraţi să depună mărturie. În mod asemănător, cei ce au semnul fiarei se declară slujitori ai ei. Astfel, semnul, pe mâna dreaptă sau pe frunte, este, figurat vorbind, un simbol prin care pot fi identificaţi cei ce se închină sistemelor politice ale lumii, asemănătoare unei fiare. Cum îi dau aceştia „Cezarului" ceea ce îi aparţine de drept lui Dumnezeu (Luca 20:25; Revelaţia 13:4, 8; 14:1)? Venerând statul, simbolurile şi puterea sa militară, spre care se îndreaptă pentru speranţă şi salvare. În schimb, lui Dumnezeu îi aduc închinare doar din vârful buzelor.
Însă Biblia ne avertizează: „Nu vă încredeţi în cei mari, în fiul omului, în care nu este mântuire. Suflarea lui trece, se întoarce în pământ; şi în aceeaşi zi îi pier şi planurile" (Psalmul 146:3, 4). Cei ce urmează acest sfat înţelept nu sunt dezamăgiţi când guvernele nu reuşesc să-şi respecte promisiunile sau când liderii carismatici îşi pierd popularitatea. "

15 răspunsuri:
| Epigonul a răspuns:

6 nu reprezinta nimic, 666 reprezinta numarul celui rau sa o spun asa.Personal,daca ma intrebi, nu reprezinta absolut nimic, este un doar un numar.Pentru mai mult, click http://www.tpu.ro/shopping/ce-inseamna-numarul-666-1/

| reihiuke a răspuns:

6 semnifica un 9 cu cracii in sus big grin

| BlackSulphur a răspuns (pentru reihiuke):

Hehe, nice one!

Acuma, on topic, dupa crestini, 666 este numarul "fiarei".
In unele culturi se zice ca numarul 666 este numarul soarelui (Sau Yoga: A 3-a chakra este chakra solara, si am gasit multe referinte ca fiind chakra 666).
Dupa evrei, 666 este si numarul fiarei (A lui Nero, N+e+r+o=666 in numerologia ebraica), insa si un numar al perfectiunii si al creatiei.

In matematica, 666 este suma primelor 36 numere, adica 1+2+...+36=666, deci este numar triunghiular. In al 2-lea rand, pana la intalnirea numarului 666 putem observa prezenta a 121 numere prime (Adica 11^2 numere prime, 11 fiind in unele culturi oculte numarul haosului, 1+10, nu stau acum sa explic). De asemenea, in numerotatie romanica, este scris astfel: DCLXVI, fiind prezente toate "cifrele" din acest tip de numerotatie numai o data, si pe deasupra, si descrescator (D>C>L>X>V>I).

Mai multe gasesti pe http://en.wikipedia.org/wiki/666_(number), eu doar am tradus oleaca ce mi s-a parut interesant privitor la matematica numarului.

| danay72 a răspuns:

Numarul 6 in Biblie inseamna imperfectiune, pentru Satan e un numar oarecare si nu are nici o treaba cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate te referi ce inseamna numarul 666.
Este semnul diavolului.
http://www.tpu.ro/shopping/ce-inseamna-numarul-666-1/
Te pup!

| andreiush25 a răspuns:

Guess what? : >
Nu exista dracu...

| danut a răspuns:

Cifra sase (6) nu are nici o semnificatie (Biblica) religioasa dar marcheaza timpul de "lucru" al omului intr-o saptamana.

| Lizzu a răspuns (pentru reihiuke):

"6 semnifica un 9 cu cracii in sus"

rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nr.6? nici unul.666 are o semnificatie. tasteaza-l pe google si o sa afli multe despre el.

| thealchemist a răspuns:

Dupa cite stiu eu demonologia nu face nici o legatura intre diavol si numarul 6.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dupa cum s-a spus sus numarul 6 e un 9 cu craci in sus, e divizibil cu 2, daca-l inmultesti cu 2 da 12, si daca-l inmultesti cu orice alt numar, da alt numar => E DOAR UN NUMAR laughing

| Indestructible44 explică (pentru NakedTruth):

Multumesc mi-ai fost de ajutor, acum inteleg.nici nu eram sigura ca si denumirea Iehova se mai foloseste.multumesc mult

| NakedTruth a răspuns (pentru Indestructible44):

Da se foloseste in diverse publicatii biblice si este recunoscut ca si nume al lui Dumnezeu dar este considerat de unii prea sfant ca sa fie rostit. In Romania numele de "Iehova" este folosit deseori de "Martorii lui Iehova" http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/numele-lui-dumnezeu/
Cuplacere! Ma bucur sa fiu de ajutor :D

| milan9 a răspuns:

În Vechiul Testament Dumnezeu NU A FOST NUMIT PRINTR-UN SINGUR NUME!
După calculele specialiştilor, în Vechiul Testament existau aproape 5000 de nume sau adresări referitoare la Dumnezeu. Pentru a da unitate de sens diferitelor adresări către divinitate, Apostolii, sub inspiraţie divină, căci altfel nu văd cum, au folosit în tot Noul Testament numele de "Dumnezeu". Aceasta a fost alegerea apostolilor și nu putem să nu avem încredere în cei care ne-au lăsat textile sacre…

Biblia redă cu fidelitate TOATE cele aproximativ 5000 de nume şi exprimări metaforice atribuite lui Dumnezeu, în Vechiul şi în Noul Testament!

Unul dintre aceste nume, Iahve, (greşit pronunţat "Iehova", apare de mai multe ori, dar DOAR ÎN VECHIUL TESTAMENT, alături de alte aproape 5000 de FELURI de adresare faţă de Dumnezeu:
- ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), ETC…!

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare COMPROMIS, întrucât nu este suficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!
Este o AROGANŢĂ UMANĂ şi o sfidare a divinităţii în acelaşi timp, a considera că Dumnezeu se rezumă la 2-3 consoane (şi acelea folosite în fel de fel de combinaţii pentru a defini realităţi care mai de care mai superficiale)...

"Iehova" (pronunţia greşită pentru Iahve, YHVH) nu este decât o COMPOZIŢIE UMANĂ de dată relativ recentă - prin coroborarea, amestecul superficial în ebraică al consoanelor Y, H, V, H cu vocalele unui alt NUME DIFERIT: "Adonai")

| milan9 a răspuns:

Numele folosit de ei este o pronunţie NESCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova"! (incredibil dar adevărat!)

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" (este o variantă de vocalizare în engleză destul de neinspirată; o pronunţie ceva mai bună fiind – "Iahve" – şi totuşi rămânând un compromis forţat!),

Pronunţia propusă ad-hoc, "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii care au existat vreodată în istoria poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii şi a pronunţiei ei, - singurii în măsură să se pronunţe în privinţa acestor aspecte!).

Respectiva pronunţie (pentru că nu este un nume ci doar o "pronunţie" este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai. Numele "iehova" este un compus arbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume... (deci, o compoziţie cel puţin ciudată...).