| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.activenews.ro/......e-1-pareri pro si contra ....reportajului?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

Da, cred că cineva are interes să românii să-și piardă încrederea față de toți preoții, să renunțe la credință. Cred că are dreptate Dan Puric că există un interes din străinătate ca românii să fie fără credință în Dumnezeu, adică o masă mai ușor manipulabilă deci exploatabilă.

7 răspunsuri:
| digi48t a răspuns:

Era probabil un reportaj pentru cei cu 4 clase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru digi48t):

Nu functioneaza link-ul dar mesajul este logic.intel; igent, pertinernt, adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru digi48t):

Da tu cate puii mei clase ai ma doua mai mult ca trenul? digi? cum faceti ma de dati in gropi voi astia?

| ExprimareLibera a răspuns:

La valoarea ta, ar trebui să dai articole de pe Libertatea sau Click. Mă dezamăgești, franarule.

| KodrutZ a răspuns:

Un articol de tot cacatul. Atita vreme cit au un statut special si nu platesc taxe, iar medicamentele/serviciile si le vind singuri in circuit inchis, normal ca bor va deschide de toate ca sa prosteasca idiotii care pun botul. Nu de alta, dar am si exemplu in Iasi - centrul Providenta p*&ii, cu preturi la fel de mari ca la privat.

| KodrutZ a răspuns:

O scurta analiza de text:
"O manipulare odioasă. Unii indivizi au crezut că noi avem memoria scurtă. Au crezut că uităm că în ultimii patru ani s-au închis aproape 70 de spitale în toată țara. Iar medicii nu pleacă din țară din cauza Bisericii, ci pentru că sunt prost plătiți. Biserica este acuzată că a construit prea multe...biserici. Oare ce trebuia să construiască? Aeroporturi? Apropo de construcții: știți câte instituții medicale și farmacii a construit Biserica în ultimii ani? 51. 51 de instituții medicale și farmacii. În eparhiile Bisericii Ortodoxe Române funcționează 785 de instituții și servicii sociale".
1. Iar medicii nu pleacă din țară din cauza Bisericii, ci pentru că sunt prost plătiți. - Este bor-ul abonat la bugetul de stat sau nu? Este adevarat ca din fondurile pe care le sug ei s-ar putea plati si medicii, printre altele?
2. Biserica poate sa construiasca si bordeluri din partea mea, atita vreme cit o fac pe banii lor sau pe aia care ii doneaza direct idi... enoriasii.
3. Nu ne intereseaza cate functioneaza, ci ce dari platesc la stat. Au profit sau functioenaza ca ong-uri? Daca au profit, atunci de ce cristosii vostri nu platesc impozite?
In concluzie, jorpalescule, baga-ti cristosu' si pe tac-su' in dos si nu ii mai scoate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

E greu sa vezi un om destept care iti arata cat de josnic esti.asa a fost la noi mereu; cu prostul nescolarizat, ai dus o lupta si-ai scapat.Dar duci o lupta colosala cu prostul care are scoala.