| Holiday a întrebat:

Http://www.agerpres.ro/......e-15-28-46

Cat de stupid trebuie sa fii sa crezi ca "sfintitul" masinilor, ritual din care unele societati comerciale cu profil religios, in special BOR-ul fac bani la greu, influenteaza siguranta rutiera? Sau lipitul de pestisori pe masini cum fac protestantii, sau agatatul de cruciulite si iconite prin masini, care evident si alea cu cat sunt mai "sfintite", cu atat sunt mai scumpe?

Deci: cat de stupid trebuie sa fii?

Oare nu cumva altele sunt lucrurile care te pot feri de incidente rutiere?

11 răspunsuri:
| ExprimareLibera a răspuns:

Desigur că altfel funcționează treaba, dar n-ai cu cine. Mai bine beau banii decât să îi dau pe sfintire.
Am văzut un C Klasse nou, avea parbrizul înconjurat si o mediană de sus până jos de cruciulițe, fără nicio exagerare. Poate dau si alea ceva CP în plus în mintea lor, cine stie.

| KodrutZ a răspuns:

"Da breh, dar poate ma pazeste si cruciulita aia un pic." Ce sa ii faci... asta e nivelul de educatie, cu asta defilam. Eu ma ingrozesc cind vad cit de multe gioarse pe care nu as da nici o lada de bere circula pe drumurile noastre.

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna, eu sunt crestin si cred ca lucrurile astea se fac doar pentru bani! Poti sa te rogi la Dumnezeu doar pentru tine, sau sa mergi la biserica, dar nu sunt de acord cu datul banilor mereu la preoti si de astea.Am o prietena care sta la bloc si nu i-a deschis usa preotului si a vrut sa intre peste ea, deci nu mi se pare ok...Acum totul duce la bani si atat...

| KodrutZ a răspuns (pentru Ra_Ki_1982):

Lol, buna asta cu intratul peste ea. Un spray lacrimogen in ochi, o bita, ceva? Eu am bita de baseball linga usa. Dar ninja stie ca ar face bine sa nu ma deranjeze, asa ca imi lasa familia in pace cind vine cu colectatul de bani de la prosti.

| Divy a răspuns:

Da cam altele sunt lucrurile care te feresc de accidentele rutiere ca atenția, reflexele, respectarea întâietății și a regulilor de circulație și conducerea în limita admisă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Religia a aparut cand primul jmecher a intalnit primul prost. De astia pute lumea, vrei sa chimbi omenirea? Ce te afecteaza ce fac altii?

| milan9 a răspuns:

Amice, acum debitezi tampenii cu afirmatii de genul: "cu cat sunt mai sfintite, cu atat sunt mai scumpe". Pe ce te bazezi in astfel de calomnii, sau vorba ta "cat de stupid trebuie sa fii" pentru a face afirmatii nefondate? sad

Inainte de a judeca utilitatea binecuvantarii unei masini, gandeste-te ca procentul celor care isi "sfintesc" masina. Este poate exact al celor care frecventeaza regulat Biserica, adica un procent destul de mic... Ce relevanta are atunci generalizarea asupra unei statistici nationale? thinking
si cu siguranta acei oameni care si-au sfintit masina sunt prin firea lor mai precauti, nefiind cei care ingroasa randurile accidentatilor din statitici.

Fa bine si convinge-i si pe ceilalti sa-si faca rugaciunile si nu vom mai avea criminali beti la volan... sad

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

""cat de stupid trebuie sa fii" pentru a face afirmatii nefondate?"
Nu fi modest. Esti singrul care poate raspunde la intrebarea asta.

| Holiday explică (pentru milan9):

"Este poate exact al celor care frecventeaza regulat Biserica, adica un procent destul de mic."

Daca e mic, de ce in alte parti sustii necesitatea construirii monstruozitatii aleia de catedrala si sustii ca trebuie mai multe puncte de lucru ale BOR?!? Ori sunt putini si in consecinta ar trebui desfiintate din biserici, ori mai trebuie construite ca sunt multi din categoria "cat de stupid sa fii".
Hotaraste-te.

| sublime89 a răspuns:

Cat de stupid trebuie sa fii? Asa ca si concetatenii nostri dragi. Dar ei sunt "normali", nu? Ei sunt normalii pentru ca ei sunt majoritarii. Noi astia care nu suntem de acord cu credintele lor, suntem "ciudatii", "prostii", "naivii", "pacatosii", "neadaptatii" etc. Ce fel de oameni se uita la dovezi si-si folosesc logica? Nu, cu totii ar trebui sa fim niste creaturi emotionale si irationale, si sa nu ne mai punem atatea intrebari. "Mandri ca suntem romani". Poate nici n-o sa mai traim sa apucam sa fim mandri. Parca avem de iesit dintr-o gaura neagra, atat de greu ne miscam. Gaura neagra a ignorantei.